×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Melānija, Imanta
Sestdiena, 18. augusts, 2018
18. jūlijs, 2018
Drukāt

Pārmaksājam par sadzīves atkritumu izvešanu (19)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Divus miljonus eiro iedzīvotāji pārmaksājuši tāpēc, ka saņem rēķinus par savākto un aizvesto sadzīves atkritumu kubikmetriem, toties poligonos nogādātos atkritumus nosver tonnās.

Jau 2015. gadā vairākās pilsētu un novadu pašvaldībās pārbaudot sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, Valsts kontrole (VK) atklāja, ka divarpus gadu laikā – no 2012. gada 1. janvāra līdz 2014. gada 30. jūnijam – 44 pašvaldību iedzīvotāji par šo pakalpojumu pārmaksājuši aptuveni 3,6 miljonus eiro.

1 m3 = 200 kg…

No šīs summas 2 076 380 eiro pārmaksājuši tāpēc, ka saņem rēķinus par savākto un aizvesto sadzīves atkritumu kubikmetriem. Toties poligonos nogādātos atkritumus nosver tonnās. Atkritumu apsaimniekotāji tonnas pārrēķina kubikmetros, mākslīgi pieņemot, ka viens kubikmetrs sadzīves atkritumu sver 200 kilogramus.

Tā kā nodokļa un maksas aprēķinā par atkritumu apglabāšanu poligonā izmanto svara mērvienību, savukārt iedzīvotāju rēķinos – tilpuma mērvienību, ar pārrēķināšanu no tonnām uz kubikmetriem negodprātīgam apsaimniekotājam vienmēr iespējams šmugulēt.

Iznākumā iedzīvotājs, kurš vienu 140 litru tilpuma sadzīves atkritumu konteineru piepilda, piemēram, ar dzērienu plastmasas pudelēm, nepelnīti spiests maksāt vairāk nekā iedzīvotājs, kurš konteinerā sabēris ķieģeļus.

No VK pieminētajiem 3,6 miljoniem 1 570 961 eiro pārmaksāts tāpēc, ka sadzīves atkritumu šķirošanas līniju īpašnieki iekasē dabas resursu nodokli arī par sašķirotajiem, bet poligonos nenogādātajiem sadzīves atkritumiem.

No 2017. gada 1. janvāra šis dabas resursu nodoklis turklāt paaugstināts vairāk nekā divas reizes. Par nesašķirotu sadzīves atkritumu uzglabāšanu poligonos agrāk maksāto 12 eiro vietā jau jāmaksā 25 eiro par tonnu, kas iedzīvotājiem vēl vairāk sadārdzina sadzīves atkritumu izvešanu.

Kā zināms, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas rēķinu veido trīs daļas: dabas resursa nodoklis, maksa par atkritumu apglabāšanu poligonā un apsaimniekotāja izdevumi par atkritumu savākšanu un aizvešanu.

Par atrisinājumu gudro trīs gadus

Valsts kontrole, pabeidzot pārbaudi, jau pirms trim gadiem bija aicinājusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) novērst to, ka iedzīvotāji saņem šādus mākslīgi uzpūstus rēķinus un ir spiesti par tiem maksāt. Bet VARAM bija vajadzīgi trīs gadi, lai izgudrotu, kā turpmāk iedzīvotājiem taisnīgāk aprēķināt maksu par sadzīves atkritumu izvešanu.

VARAM iesniegtais noteikumu projekts, kas vakar, 17. jūlijā, valdības darba kārtībā gan bija iekļauts, bet pēdējā brīdī tika atlikts, turpmāk paredz, ka sadzīves atkritumu svara un tilpuma attiecību noteiktu, nosverot atkritumu konteinerus to iztukšošanas vietās. Bet, tā kā visiem sadzīves atkritumu apsaimniekotājiem nebūs tāda aprīkojuma, lai nosvērtu atkritumu konteinerus to iztukšošanas vietās, svēršana varētu notikt arī atkritumu pārkraušanas stacijā vai atkritumu poligonā, vienojoties par to ar vietējo pašvaldību.

Savukārt taisnīgu rēķinu veidošanai noteikumu projektā paredz ieviest koeficientu, kuru iegūtu, matemātiski dalot sadzīves atkritumu kubikmetrus ar tonnām.

Apsaimniekotāji atbalsta

Uz jautājumu, vai vajadzīgi šādi noteikumi, Jūrmalas uzņēmuma “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība “Piejūra”” poligona “Janvāri” vadītājs Ingvars Lerhs atbild apstiprinoši. Kaut arī Atkritumu apsaimniekošanas likumā rakstīts, ka Ministru kabinetam jānosaka kārtība, kā iegūst koeficientu pārejai no tilpuma uz svara mērvienībām, līdz šim tā nav bijusi pietiekami skaidri noteikta.

Arī Vidzemes novadu pašvaldību kopuzņēmuma “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais apgalvo, ka atbalsta noteikumos aprakstīto metodiku sadzīves atkritumu masas un tilpuma attiecības mērījumu veikšanai. Bet, viņaprāt, šī metodika ir regulāri atjaunināma, jo mainās gan iedzīvotāju paradumi, gan nepārtraukti tiek attīstīta atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūra, līdz ar to sadzīves atkritumu konteineru svars ir mainīgs.

Poligona “Janvāri” vadītājs Ingvars Lerhs gan domā, ka VARAM sagatavotie noteikumi pilnīgi nenodrošinās to, ka iedzīvotāju rēķini par atkritumu savākšanu un izvešanu vienmēr sakritīs ar patiesībā savākto un izvesto. Sadzīves atkritumu apsaimniekošanā esot jāņem vērā āra gaisa temperatūra, nokrišņi, kas būtiski ietekmē šo tilpuma un svara attiecību. Tomēr viņš ir pārliecināts, ka stāvokli tie uzlabošot.

Kaut arī noteikumi, ja tos valdība apstiprinātu, uzliks papildu administratīvo slogu gan atkritumu apsaimniekotājam, gan pašvaldībai, tie palīdzēšot iedzīvotājiem un uzņēmējiem labāk saprast, par ko viņi maksā un ka no viņiem netiek paņemts vairāk, kā noteikts likumā. Uzņēmuma pārstāvis apgalvo, ka arī pašlaik “Piejūras” klienti Tukuma, Kandavas, Engures, Talsu, Dundagas, Mērsraga, Jaunpils novadā un Jūrmalā nepārmaksā par atkritumu izvešanu un savākšanu.

Jūrmalā jau sver

“Mūsu uzņēmums gan vēl nenodrošina atkritumu svēršanu pie katra klienta,” turpina Ingvars Lerhs, “bet, kā zināms, Jūrmalas pašvaldība ir pirmā Latvijā, kur tas jau notiek, sadarbojoties ar Rīgas apsaimniekošanas uzņēmumu “Clean R”.”

Gan viņš, gan “ZAAO” pārstāvis Aivars Sirmais atzīst, ka vēl pāragri spriest, vai šī svēršana uz vietas ir labāka par svēršanu poligonos. To varēšot pateikt pēc gada vai diviem. Aivars Sirmais piebilst, ka tā ir jauna prakse ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas mērogā. Dažās valstīs atkritumu svēršana pie klienta namdurvīm jau notiekot. Bet citās atteikušās no tās pārāk lielo izdevumu dēļ.

Uzņēmuma “Clean R” pārstāvis Kaspars Līcītis paskaidro, ka sadzīves atkritumu svēršana pie katra klienta mājas Jūrmalā ieviesta no šī gada 1. marta. Norēķinoties par atkritumu svaru, nevis pēc konteineru tilpuma, Jūrmalas iedzīvotājiem tā ir iespēja ietaupīt un maksāt par reāli radīto atkritumu daudzumu. Pēc svēršanas sistēmas ieviešanas noteiktā sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa (neieskaitot PVN) ir 84,35 eiro par tonnu.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. mēs pārmaksājam par visu , tikai neviens neko nedara , lai sakārtotu šīs lietas , jo kādiem no tā ir nopietns labums ..

 2. Citu neko nedzirdam-parmaksajam par elektribu,parmaksajam par gazi,parmaksajam par atkritumu savaksanu…Kad tas vienreiz beigsies?Konstate faktu-bet darbiba lietas laba NEKADA!!!!Ar 1.07.gaze-atkal dargaka!!!!!!KURS par to ir atbildigs???????Atsaucies!!!!!!!!!

 3. LIEKAS, KA NAV NEVIENAS VIETAS, KUR PAR ATKRITUMU IZVEŠANU NETIKTU PĀRMAKSĀTS!!! TĀ RESNAIS GALS VAIRO SAVU MILJONĀRU PULKU – VISS LIKUMA ROBEŽĀS! NEZINU, VAI TIKAI PIE MUMS
  NAV SAKĀRTOTS JAUTĀJUMS PAR KONTEINERU IZVIETOŠANU PIE KATRAS PRIVĀTMĀJAS, JA TO ĪPAŠNIEKI PAT BRAUC NO TUVĒJĀS APKĀRTNES UZ MET MŪSU KONTEINEROS SAVUS ATKRITUMUS????
  VIŅI NEBAIDĀS, JO PAŠVALDĪBAS POLICIJA VIŅUS ATBALSTA UN NESODA, KAUT ARĪ ESAM ZIŅOJUŠI! NEVIENS NEGRIB SAVU ALGU NOPELNĪT AR PADARĪTO DARBU, BET TIKA UZ CITU RĒĶINA DZĪVOT LĪDZ IEGŪTS PIRMAIS MILJONS! TĀLĀK JAU IET KĀ PA DIEDZIŅU….

 4. Atkritumu māfija uzdzīvo.

 5. Tikai nesapriecājaties par agru!!!Uz svara par pustukšiem konteinerīšiem maksāsiet vairāk,nekā agrāk par pilnajiem!!! tas no pašas pieredzes…

 6. Pašvaldību business…

 7. Es par šķirošanu.Vismaz Kuldīgā,vari šķirot,bet visi atkritumi nonāk vienā mašīnā,visu sajauc kopā.Kāda velna pēc man jāšķiro???Un dažādas mēra vienības,vieni rēķina m3,citi t.

 8. Protams, ka izdevīgāk svērt pie katra namdurvīm, jo ķieģeļus tāpat nevar iekšā mest. Kad pārvietojam pilno konteineru, taču jūtam, cik tas smags – galīgi viegli pārvietot. Jo sadzīves atkritumi jau tur pamatā ir, un cik tad tiem tā svara!

 9. kad apvaicājos cik kubu iet vienā lielajā konteinerā es apstulbu, jo tikai 1,3 kubikmetru. mēnesī mūsu ģim. šo lielo konteineru nevar’piepildīt, bet mēnesī uzrodas kādi 4 kubi, jo rēķina uz galviņām. tas nozīmē, ka man jāmaksā par 3 kubiem kurus neizmetu. kur ir taisnība? kāpēc man jāmaksā par cita atkritumiem?

 10. Valsts kontrole labi strādā, tas, ka viņi to pasaka jau neko nemaina kur rīcība no viņu puses, kāpēc nevienu nesoda? Tas tāpat bija zināms un ne tikai par atkritumiem ir pārmaksa.

 11. Ko nozīmē izvešana pēc svara, uzskatāmi parādīja Jūrmals iedzīvotāju eksperiments.
  Vai nebūtu vienkāršāk atrast objektīvu vidējo konteinera svaru?

 12. Par ko tad mēs nepārmaksājam ? Lūdzu kaut vienu piemēru …..

 13. Vai tad pārmaksājam tikai par atkritumiem? Un kur tad elektrība,pievienotā vērtība un vēl milzums citu mazāk izceltu lietu???

 14. Protams, ka pārmaksājam. Situācijā, kurā cenu nenosaka tirgus, jo izvēlēties atkritumu izvedēju mums nav iespējams, pārmaksāšana ir neizbēgama…

 15. Un atkal TIKAI PLIKS FAKTS,,,bet ko MES – dalamies=Draugos=/// nakosmenes maksasim atkal,,,Nav Tautas vienotibas specigu lemumu pienemsanai -ka arzemes cilveki uzreiz kajas -visi zinam par gazi-siltumu,,,nu ko cukuram un salim varbut atliks,,

 16. Interesanti par ko VARAMA atbildīgie ierēdņi algu saņem ?!??!
  Rīgā jau Bojāra (juniora) laikā pieņema dažus interesantus lēmumus, kuru autors bija “zaļais” A.Kļaviņš
  Noteikumi paredzēja izveidot supermonopolu Rīgā ! Konkrētās normas bija pilnas ar visādām pretrunām un mulķīgiem nosacījumiem , piemēram , atkritumus nedrīkst sablīvēt, sasaldēt u.t.l.
  Jebkurai pašvaldībai saistošie noteikumi ir jāsaskaņo ar VARAM, kuram tad arī ir jānorāda pašvaldībām uz šādām visa veida muļķībām un neatbilstībām citiem likumiem, bet viņi to reāli nedara pat pēc konkrētiem iebildumiem !
  Un iemesls tam ir pie varas esošo “vietējo ķeizariņu” politiskā saspēle ar citiem koalīcijā esošajiem

 17. Carnikã jurèvica ari stingri pacèla atkritumu apsaimniekośanas izmaksas.Ja nevari un negribi atrast lètãko piemaksã no pagasta.Paśiem algas labu labãs.Ierèdņiiem baigi kruta dzîve nav kã strãdãjośiem,cik izslauksi pienu tik saņemsi.A śie algu saņem neuzrãdot padarîto.

 18. Jēkabpils novadā konkursā par atkritumu izvešanu uzvarēja Vidusdaugavas SPAAO. Līgumā ar iedzīvotājiem par atkritumu izvešanu viens no punktiem paredz, ka atkritumi nedrīkst būt sablīvēti. Tad iznāk ka man jāmaksā nevis par atkritumu bet gan par gaisa izvešanu?

Draugiem Facebook Twitter Google+