Foto – Valdis Semjonovs

Atkritumu normas 0

Dzīvoju privātmājā, ģimenē esam seši cilvēki. Vai līgums ar atkritumu apsaimniekotāju firmu “Madonas namsaimnieks” jāslēdz pēc brīvas gribas vai arī obligāti, lai gan mums atkritumu tikpat kā nav? “Madonas namsaimnieks” maksu par atkritumu izvešanu rēķina atkarībā no cilvēku skaita ģimenē, tādēļ mūsu ģimenei tas nozīmē 8,40 latu mēnesī. Kādēļ man jāmaksā par tukšu konteineru izvešanu? 
Jānis Madonas novadā

Reklāma
Reklāma

 

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Saskaroties ar neloģisku pašvaldības lēmumu, ir vērts konsultēties ar juristiem, jo arī pašvaldības mēdz kļūdīties.

 

Vidējais daudzums – obligāts?

Līdz šim visas pašvaldības savos saistošajos noteikumos bija paredzējušas saprātīgu normu, ka katrai privātmājai jāslēdz līgums par atkritumu izvešanu. Konteineru lielumu un to izvešanas biežumu katrs klients varēja izvēlēties pēc vajadzības, taču ne retāk kā reizi mēnesī. Tas maksā pāris latu, un pret šādu kārtību nevienam pretenziju nav.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču Madonas novada pašvaldība šajā jomā ir spērusi platu soli uz priekšu un noteikusi atkritumu daudzumu, kāds jāsaražo katram iedzīvotājam – vismaz 130 litru mēnesī! Ja atkritumu mazāk, tik un tā jāmaksā par šāda daudzuma izvešanu.

 

Pašvaldībā un uzņēmumā “Madonas namsaimnieks” uzskata, ka privātmāju iedzīvotāji, lūk, rīkojoties negodīgi un metot savus atkritumus daudzstāvu māju konteineros. Tādēļ aprēķināts vidējais to daudzums, par ko visiem ir jāmaksā, kaut gan kādam konteiners gandrīz tukšs!

 

Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Agris Lungevičs paskaidroja, ka no šā gada 1. jūlija šāda kārtība ieviesta Madonas pilsētā un Aronas, Lazdonas, Ļaudonas, Mētrienas, Praulienas, Sarkaņu un Vestienas pagastos. Pārējos Madonas novada pagastos, kurus apkalpo cita firma, spēkā vecā kārtība, un atkritumu normu nav. Šāds daudzums – 130 litru atkritumu vienam cilvēkam mēnesī – aprēķināts, sadalot kopējo daudzumu uz galviņām. Tā sprieduši pašvaldības deputāti. Iemesli šim lēmumam bija vairāki. Privātmāju iemītnieki izmantojot daudzstāvu māju konteinerus, kuriem var brīvi pieiet. Laukos tarifs par atkritumu izvešanu ir tāds pats kā pilsētā, taču transporta izdevumi dārgāki, tādēļ laucinieki līdz šim dzīvojuši uz pilsētnieku rēķina, tagad visiem būs jāmaksā vienādi.

Uzņēmumā “Madonas namsaimnieks” papildināja, ka pie daudzstāvu mājām Saules, Gaujas un Kalēju ielās regulāri veidojas zaru un lakstu kaudzes, un skaidri redzams, ka tie atnesti no privātmāju dārziem. Tādēļ pat bijuši spiesti likvidēt vienu atkritumu laukumu. Ir fiksēti arī to automašīnu numuri, kuru īpašnieki izmet atkritumus Saules ielā 41.

Reklāma
Reklāma

SIA “Madonas namsaimnieks” mājaslapā www.madonams.lv ir pat ievietota tabula, kurā redzams, kāda lieluma konteineri un cik bieža izvešana jāpasūta privātmāju iemītniekiem atkarībā no iedzīvotāju skaita. Ja mājā dzīvo viens cilvēks, viņš var pasūtīt 120 l konteineru, ko izvedīs vienreiz mēnesī, un tas maksās 1,33 latus (kopā ar PVN). Toties sešu cilvēku ģimenei jāpasūta 350 l tilpuma konteiners un izvešana divreiz mēnesī, un tas maksā jau 8,40 latus. Par pustukša konteinera izvešanu maksa nemainās.

“Madonas namsaimniekā” tomēr atzina, ka pensionāriem izrādot pretimnākšanu un seniori drīkstot pasūtīt mazākus konteinerus, jo viņiem atkritumu tikpat kā nav.

 

Patēriņš atšķiras desmitiem reižu!

Aplūkosim šos argumentus.

 

Par negodīgajiem, kas savus atkritumus met svešos konteineros. Ja garāmgājējs pagalma konteinerā iemetīs saldējuma papīriņu, neviens viņu par to nesodīs. Taču, ja no citām mājām regulāri atkritumus ved maisiem, te ir darbs pašvaldības policijai.

 

Par zaļajiem atkritumiem. “Madonas namsaimniekā” pastāstīja, ka kopējos konteineros nedrīkst mest dārza atkritumus, zarus un lapas. Tiem jāpasūta atsevišķi maisi un zaļo atkritumu aizvešana uz kompostēšanas vietu maksā 3 latus par tonnu. Tātad – arī tad, ja privātmāju īpašnieki būs spiesti pasūtīt lielākus konteinerus, zarus, lapas, zāli un lakstus viņi tajos tik un tā nedrīkstēs mest!

Par lauciniekiem. Patiešām, laukos ir mazāk atkritumu – ēdiena atliekas liek kompostā, papīrus sadedzina, vairāk ēd pašu ražoto pārtiku, līdz ar to mazāk pērk produktus veikalā, un pāri paliek mazāk iesaiņojuma (tetrapaku, polietilēna maisiņu, kārbiņu un burciņu). Ja laucinieku ģimenei tiek uzspiesta izvešana divreiz mēnesī, kāds gan var būt ietaupījums, dzenājot mašīnu, tērējot benzīnu un braucot pēc gandrīz tukša konteinera? Parasti pašvaldībās šo jautājumu risina saprātīgāk, katram pagastam nosakot atsevišķu tarifu, atkarībā no attāluma līdz izgāztuvei, taču konteineru lielumu un izvešanas biežumu nevienam neuzspiež!

Par vidējo daudzumu. Cilvēku ienākumi var atšķirties desmit un vairāk reižu. Tātad arī atkritumu daudzums atšķiras vairākas reizes! Tie, kuriem vairāk naudas, pērk ūdeni pudelēs, pārējie dzer no krāna. Situētākas ģimenes pērk vairāk pusfabrikātu, un atkritumos nonāk dažādas plastmasas kārbiņas; pasūta avīzes un žurnālus, kurus arī pēc kāda laika izmet, utt.

 

Tiesībsargs konstatē nelikumības

Visi šie iebildumi Madonas pašvaldības vadībā un “Madonas namsaimniekā” diemžēl neatrada dzirdīgas ausis, tādēļ vērsāmies Tiesībsarga birojā.

Lūk, ko konstatēja Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vecākā juriskonsulte Natālija Vecgaile.

Madonas novada pašvaldības 2011. gada 31. janvāra saistošo noteikumu Nr. 4 “Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumi Madonas novadā” 9.1. punkts nosaka, ka maksu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu to radītājiem vai valdītājiem nosaka pašvaldība saskaņā ar “Atkritumu apsaimniekošanas likuma” 39. pantu, kas savukārt paredz, ka pašvaldības var noteikt tikai un vienīgi maksu par noteiktu tilpumu, nevis šo saražojamo tilpumu!

 

Tādējādi SIA “Madonas namsaimnieks” patvarīgi noteicis obligāto daudzumu uz vienu cilvēku. Par šo “Atkritumu apsaimniekošanas likuma” neievērošanu un cilvēku nepamatotu sodīšanu, ja viņi piespiedu kārtā nepasūtīs lielos konteinerus, iedzīvotāji var sūdzēties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) un tālāk – Administratīvajā tiesā, ja ministrija šajā jautājumā nepalīdzēs.

 

Par to, ka SIA “Madonas namsaimnieks” pārkāpj patērētāju tiesības, uzspiežot visiem vienādu atkritumu daudzumu, jāsūdzas Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, kura kompetencē ir arī apsaimniekošanas pakalpojumi.

Tātad ko var darīt lielās ģimenes galva, kuram uzspiesta pārlieku bieža atkritumu izvešana? Ja līgums par atkritumu izvešanu nav noslēgts, pašvaldības policija var uzlikt sodu. Tādēļ mājas īpašnieks var uzrakstīt iesniegumu “Madonas namsaimniekam” un lūgt atkritumu izvešanu viņam vajadzīgajā apjomā, piemēram, pasūtot 240 l tilpuma konteineru ar izvešanu reizi mēnesī. Uz iesnieguma otra eksemplāra, kas paliks pašam, vajadzētu palūgt atzīmi par saņemšanu. Tas būs pierādījums, ka mājas saimnieks vēlējies noslēgt līgumu, tādēļ policija viņu nevarēs sodīt!

Atliks gaidīt, ko darīs “Madonas namsaimnieks”. Tam būs divas iespējas – vai nu noslēgt līgumu atbilstoši klienta vēlmei, vai arī pieprasīt pasūtīt (faktiski – uzspiest) lielāku konteineru un biežāku izvešanu. Atbilde jāsniedz rakstveidā! Un to mājas īpašnieks varēs apstrīdēt, vēršoties tajās organizācijās, kuras iesaka Tiesībsarga birojs.

 

Svarīgi

Atbilstoši “Atkritumu apsaimniekošanas likumam” pašvaldība var noteikt tikai maksu par atkritumu tilpumu, nevis noteikt obligāto atkritumu daudzumu!

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.