Latvijā
Politika

Atlaist vai likt pie sienas? Elksniņš Saeimā auro, Reizniece – Ozola cīnās 15

Foto – Dainis Bušmanis

Opozīcijas pārstāvjiem vakar Saeimā vajadzēja teju divas stundas, lai uzskaitītu finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas (ZZS) un labklājības ministra Jāņa Reira (“Vienotība”) kļūdas un neizdarības. Tomēr koalīcija divos acumirklīgos balsojumos saglabāja abus ministrus amatos.

Abu ministru demisijas bija pieprasījuši deputāti no opozīcijas frakcijām Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un “Saskaņas”. Taču opozīcija šajā jautājumā nebija vienota. Daļa saskaņiešu, kā arī “No sirds Latvijai!” (“NSL”) deputāti balsojumos nepiedalījās, tādējādi netiešā veidā atbalstot šo ministru palikšanu amatos.

Reira strausa taktika

Demisijas pieprasītāji pirms sēdes biedēja, ka visu J. Reira un D. Reiznieces-Ozolas kļūdu uzskaitīšanai vajadzēs ļoti ilgu laiku. “Reira kungs savulaik kā finanšu ministrs sagatavojis recepti šai nodokļu putrai un turpinājis to vārīt tālāk, būdams arī labklājības ministrs. Tādējādi viņa atbildība par notiekošo ir pat dubulta, un šodien ir tikai loģiski saukt pie atbildības ne tikai Reiznieces-Ozolas kundzi, bet arī pirmām kārtām Jāni Reiru,” demisijas pieprasītāju vārdā no Saeimas tribīnes ziņoja Jūlija Stepaņenko (“Saskaņa”). Lūk, galvenie opozīcijas pārmetumi labklājības ministram Reiram:

* finanšu ministra amatā palaidis garām Eiropas fondu apguvi (Stepaņenko);

* “Vienotība” nav turējusi pirmsvēlēšanu solījumu mazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (Stepaņenko);

* labklājības ministra amatā netur solījumu novirzīt daļu no sociālajām iemaksām veselības aprūpei (Stepaņenko);

* niecīgs devums demogrāfijas veicināšanai (Inga Bite);

* izstrādātā senioru politika netika apspriesta ar senioriem (Inga Bite);

* Reirs ir bijušais komunists (Artuss Kaimiņš);

* sociālā budžeta ilgtspēja ir apdraudēta (Ivars Zariņš);

* neprot strādāt komandā ar citiem ministriem (Juris Viļums).

Ministrs Reirs gan bija ieradies uz Saeimas sēdi, bet nekāpa tribīnē, lai atspēkotu deputātu izteiktos pārmetumus. Arī viņa partijas biedri no “Vienotības” frakcijas savu ministru neaizstāvēja. No vienas puses, tam nebūtu bijusi izšķiroša nozīme, jo koalīcijas disciplīna bija noturīga un (ar 22 balsīm par, 44 – pret) demisijas pieprasījums tika noraidīts. Taču no otras puses, izvairoties kāpt tribīnē, ministrs palaida garām iespēju skaidrot sabiedrībai nozares aktuālās problēmas. Tā vietā Reirs kā nogrēkojies skolnieks uzklausīja lamas un drīz pēc balsojuma klusi nozuda no Saeimas nama.

Reizniece-Ozola cīnās kā leopards

Labklājības ministrs varētu pamācīties cīņassparu no savas kolēģes Danas Reiznieces-Ozolas. Viņa uz Saeimas sēdi bija ieradusies leoparda raksta kostīmā un cīnījās debatēs kā īsts leopards, iesaistoties vārdu kaujās, vēl pirms opozicionāri bija tikuši līdz tribīnei.

Mārtiņš Bondars (LRA) demisijas pieprasītāju vārdā vainoja finanšu ministri par nodokļu sistēmas haosu, uzņēmēju bēgšanu no Latvijas, neprofesionāli rīkotu VID vadītāja atlasi, solījuma nepalielināt mikrouzņēmuma nodokli laušanu un citiem pārkāpumiem.

Reizniece-Ozola turpretim uzslavēja sevi par ES fondu apguvi (šajā jomā šogad esot padarīts par 2,5 reizēm vairāk nekā iepriekšējos divos gados kopā), novērstas PVN krāpšanas shēmas graudu nozarē, drīzumā tiks ieviesti ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumi arī citās nozarēs (taksometri, būvniecība). “Kopbudžeta ieņēmumi šī gada 11 mēnešos ir 7,29 miljardi eiro, kas ir 100,8 procenti pret plānoto. Mēs ne tikai neieņemam mazāk, mēs ieņemam vairāk, nekā bija plānots, un tas nozīmē, ka Valsts ieņēmumu dienesta darba efektivitāte jau šajos dažos mēnešos ir būtiski uzlabojusies,” lepojās finanšu ministre. Vienlaikus gan viņa atzina, ka pēdējā laika notikumi nodokļu sistēmā bijusi smaga mācība. Arī finanšu ministres kolēģi no ZZS frakcijas atšķirībā no “Vienotības” pārstāvjiem viens pēc otra kāpa tribīnē slavēt savu ministri. Balsojumā finanšu ministres demisijas pieprasījumu atbalstīja tikai 12 deputāti, pret bija 53 parlamentārieši, bet vēl 22 deputāti (“NSL” un liela daļa “Saskaņas” frakcijas) balsojumā nepiedalījās.

Elksniņš atstāj ēnā Kaimiņu

Apziņa, ka rezultāts jau iepriekš ir izlemts, izraisīja deputāta Andreja Elksniņa dusmu izvirdumu, atstājot ēnā pat Artusu Kaimiņu. “Šādos brīžos man tiešām ir žēl, ka mēs neesam Ķīnā. Paņemtu profilakses pēc, pāris… nostādītu pie sienas… un mēs sāktu būvēt ceļus, sāktu būvēt rūpnīcas, un viss būtu pilnīgākā kārtībā. Mums būtu izaugsme!” no tribīnes nikni auroja Elksniņš un savu uzrunu pabeidza ar secinājumu: “Visa valsts šajā ietvarā ir tiešām iebraukusi, atvainojiet, pakaļā, vārda tiešākajā nozīmē.” Viņaprāt, jāatkāpjas būtu ne tikai finanšu un labklājības ministriem, bet visai valdībai kopumā.

“Izskatās, ka pilnmēness atkal uzplaucis,” par Elksniņa dusmu izvirdumu ironizēja ZZS pārstāvis Ingmārs Līdaka, atgādinot, ka Ķīnā “pie sienas” pielikti tiek tieši opozīcijas pārstāvji. Savukārt Ilze Viņķele pauda sašutumu par šādu netiešu aicinājumu uz vardarbību: “Ja jurists, deputāts, mūsu kolēģis, Daugavpils mēra kandidāts, Sociāldemokrātu partijas jaunā zvaigzne var iznākt un no tribīnes aicināt tiešāk vai netiešāk kā metodi politikas lēmumu kvalitātes uzlabošanai izmantot pielikšanu pie sienas, kas nepārprotami nozīmē nošaušanu, tad acīmredzot Elksniņam ir ļoti dīvaina izpratne par ētiku jeb tās nav vispār.”

Galerijas nosaukums
LA.lv