×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
28. marts, 2017
Drukāt

Nodokļa atlaižu atcelšana ietekmēs pelnošākos uzņēmumus

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Finanšu ministrijā (FM) sagatavotajā nodokļu reformas projektā, kas cita starpā paredz reformēt uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), viens no priekšlikumiem, kuru atbalsta Pasaules banka un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), ir atcelt šī nodokļa atlaides, kas tādējādi atsvērtu to ieņēmumu samazinājumu valsts budžetā, ko radītu iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazinājums līdz 20% (pašlaik noteikto 23% vietā). Pēc FM plānotā, tāda pati likme – 20% – peļņas sadales brīdī no nākamā gada 1. janvāra tiktu noteikta arī UIN – līdz šim likumā noteiktās 15% likmes vietā.

Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) vairāk sliecas atbalstīt agrāk jau vairākkārt cilāto priekšlikumu neaplikt ar UIN to peļņu, kuru uzņēmums iegulda attīstībā (0% likme reinvestētai peļņai).

Ministru prezidenta vadītā nodokļu reformu vadības grupa, kurā ir valdības, Saeimas, Latvijas Bankas, LDDK, LTRK, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Latvijas Pašvaldību savienības un Latvijas Lielo pilsētu asociācijas pārstāvji, konceptuāli jau atbal­stījusi Finanšu ministrijas sagatavoto nodokļu reformu plānu, tostarp piedāvāto jauno UIN kārtību.

Finanšu ministrijā piebilst, ka, atceļot visas līdz šim paredzētās šī nodokļa atlaides, vienlaikus īpašs nodokļu režīms saglabātos speciālajās ekonomiskajās zonās (SEZ) un brīv­ostās. Jaunais regulējums būs līdzvērtīgs Igaunijā ieviestajai sistēmai, kuru uzņēmumi uzskata par konkurētspējas stimulu.

Uzņēmējiem, kuriem vaicāju, vai būtu atbalstāma uzņēmumu ienākuma nodokļa atlaižu atcelšana, viedokļi atšķiras. Daži pat atzīst, ka vēl nav paguvuši iepazīties ar šiem plāniem. AS “Ventspils nafta” valdes priekšsēdētājs Roberts Kirkups uzskata – kamēr neesot zināmi visi ar šo nodokli saistītie grozījumi kopumā, tikmēr esot pāragri vērtēt, kā tas ietekmēs koncerna darbību.

 

Jāuztraucas lielajiem

Dārzeņu audzēšanas SIA “Latgales dārzeņu loģistika” valdes loceklis Edgars Romanovskis atzīst, ka UIN atvieglojumu atcelšana neuztrauc. Tos neesot izmantojuši, tāpēc ka uzņēmumam nebija peļņas, ko ieguldīt attīstībā. Par to esot jāuztraucas lielajiem uzņēmumiem. “Jāņem vērā, ka mēs esam mazs uzņēmums, pērn apgrozījums mazliet pārsniedza 600 000 eiro. Bet saistībā ar uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumiem to gan varu teikt droši – plānotais iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazinājums ir vajadzīgs un atbalstāms,” viņš piebilst.

Arī LDDK sociālās drošības un veselības aizsardzības eksperts Pēteris Leiškalns skaidro, ka šī nodokļa atvieglojumus līdz šim varējuši izmantot tikai vidējie un lielie uzņēmumi, kuri strādājuši ar pietiekami lielu peļņu, kuru pēc tam varējuši investēt attīstībā. Savukārt viens no iemesliem, kāpēc atlaidi nevar izmantot mazie uzņēmumi, ir tas, ka šis nodoklis ir grūti administrējams. Viņaprāt, jaunais UIN režīms lielajiem komersantiem vairs nebūs tik izdevīgs kā līdzšinējais.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+