×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
19. jūlijs, 2012
Drukāt

Atļauj “Swedbank” iegādāties “Hipotēku bankas” aktīvus

Foto-LETAFoto-LETA

Konkurences padome (KP) atļauj AS “Swedbank” pārņemt daļu VAS “Latvijas Hipotēku un zemes banka” (“Hipotēku banka”) aktīvu – dažāda veida kredītus un noguldījumus, tāpat dota atļauja SIA “Swedbank līzings” iegādāties 100% SIA “Hipolīzings” kapitāla daļu.

Kā biznesa portālu “Nozare.lv” informēja KP, šāds lēmums pieņemts, jo darījumiem nav būtiskas ietekmes uz konkurences situāciju un tie nerada kaitējumu tirgum un patērētājiem.

Ievērojot saistības, ko Latvija uzņēmās pēc Eiropas Komisijas 2009.gada novembra lēmuma, ar kuru tika apstiprināta valstij piederošās “Hipotēku bankas” pamatkapitāla palielināšana, Latvijas Ministru kabinets 2009.gada decembrī atbalstīja bankas pārveides modeli, paredzot bankas pakāpenisku pārveidi par attīstības banku līdz 2013.gada 31.decembrim, samazinot komercbankas darījumus un koncentrējot bankas darbību uz virzieniem, kas ir izšķiroši tautsaimniecībai. Savukārt 2011.gada novembrī Ministru kabinets apstiprināja “Hipotēku bankas” komercdaļas aktīvu un noguldījumu pārdošanas stratēģiju.

Pēdējo gadu laikā ar “Hipotēku bankas” starpniecību tiek īstenotas valsts atbalstīto aizdevumu programmas, piemēram, uzņēmējdarbības sākšanai, lauksaimniecībai un lauku apvidiem un sociāli vismazāk aizsargāto iedzīvotāju grupu uzņēmējdarbībai. Lai nepieļautu, ka valsts pasākumi bankas atbalstam nepamatoti kropļo konkurenci, “Hipotēku banka” pārdod aktīvus un saistības investoriem, tostarp “Swedbank”.

“Swedbank” nododamie kredīti un noguldījumi veido tikai daļu no kopējā “Hipotēku bankas” kredītu un noguldījumu portfeļa, un pārējie valsts bankas aktīvi un saistības tiks pārdoti citiem investoriem vai paliks “Hipotēku bankas” attīstības segmenta sastāvā.

Lēmumā KP norāda, ka kreditēšanas un noguldījumu tirgū pastāv spēcīga konkurence. Pēc aktīvu pārņemšanas “Swedbank” saglabās savu līdera pozīciju kreditēšanas tirgū, tomēr pārņemamais kredītu apjoms ir neliels un, ja tirgū būs vērojama citu tirgus dalībnieku pozitīva kreditēšanas dinamika, “Swedbank” tirgus daļa kredītu tirgū varētu nepieaugt. Noguldījumu tirgū pēc darījuma īstenošanas bankas tirgus pozīcija attiecībā pret konkurentiem procentuāli būtiski nemainīsies.

Spēcīga konkurence pastāv arī finanšu un operatīvā līzinga, kā arī faktoringa tirgū, un “Hipolīzinga” pārdošana “Swedbank līzingam” pastāvošo konkurenci būtiski nesamazinās.

Kā ziņots, “Swedbank” iegādāsies trīs “Hipotēku bankas” komercdaļas, kurās ietilpst privātpersonu un juridisko personu komercaizdevumi, norēķinu un noguldījumu pakalpojumi, kā arī līzinga kompānija “Hipolīzings”.

Savukārt “SEB bankas” meitasuzņēmums “SEB Wealth Management” pārņems “Hipo fondu” pensiju 2.līmeņa plānu pārvaldīšanas paketi.

Kā ziņots, valdība pērn 1.novembrī panāca vienošanos par “Hipotēku bankas” komercdaļas pārdošanas stratēģiju, sadalot to sešās paketēs. Sarunas ar investoriem vēl turpināsies par “HipoNIA” un nekustamā īpašuma paketes pārdošanu.

Komercdaļu pārdošana ļaus “Hipotēku bankai” koncentrēties tikai uz attīstības funkcijām.

“Hipotēku banka” dibināta 1993.gadā. Bankas prioritāte ir atbalsts mazajiem un vidējiem uzņēmējiem un ekonomiskās aktivitātes veicināšana visos Latvijas reģionos.

2011.gadā “Hipotēku banka” strādāja ar 1,73 miljonu latu peļņu. Bankas bruto aktīvu apjoms 2011.gadā samazinājās par 52,7 miljoniem latu jeb par 7%, sasniedzot 755,5 miljonus latus. Pērn “Hipotēku bankas” bruto kredītportfelis samazinājās par 13%, sasniedzot 519,2 miljonus latu, ko veido attīstības aizdevumu portfelis – 217,2 miljoni latu (42% no portfeļa) – un komercaizdevumu portfelis – 302 miljoni latu (58% no portfeļa).

“Hipotēku banka” šā gada pirmajā ceturksnī strādāja ar 0,34 miljonu latu peļņu. “Hipotēku bankas” peļņa pirms uzkrājumiem un nodokļu nomaksas, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo ceturksni, ir palielinājusies par 25% un bija 2,2 miljoni latu. Bankas ieņēmumi pirmajā ceturksnī bija 5,7 miljoni latu, kas ir par 8% vairāk nekā 2011.gada attiecīgajā periodā. Bruto aktīvu apjoms šā gada pirmā ceturkšņa beigās bija 701,7 miljoni latu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+