×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
1. februāris, 2013
Drukāt

Atlicis tikai pārliecināt

Foto - LETAFoto - LETA

Neskatoties uz sabiedrības skepsi un spriedzi valdošajā koalīcijā, Saeima vakar pieņēma Eiro ieviešanas likumu. Jaunais likums regulēs dažādus tehniskus jautājumus, kas saistīti ar pāreju no vienas valūtas uz otru, piemēram, vienlaicīgais aprites periods, skaidras naudas maiņas iespējas un tamlīdzīgi.

 

Likuma izskatīšanas gaitā Saeima neatbalstīja ierosinājumus par kompensējošiem pasākumiem saistībā ar iespējamo cenu pieaugumu pēc eiro ieviešanas. Tāpat deputāti noraidīja opozīcijas priekšlikumus, ka eiro ieviešanas procedūru nevarētu sākt bez divu trešdaļu Saeimas deputātu atbalsta.

“Šis likums palīdzēs cilvēkiem naudas maiņas laikā justies drošāk,” pēc balsojuma žurnālistiem stāstīja Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (“Vienotība”). Arī premjers Valdis Dombrovskis (“Vienotība”) neslēpa gandarījumu par Saeimas balsojumu. Tuvākajā laikā valdība cer saņemt Eiropas Savienības padomes konverģences ziņojumu par Latvijas atbilstību Māstrihtas kritērijiem. Pēc tam atliks tikai tāds “nieks”, kā pārliecināt citas eirozonas valstis, ka Latvija ir gatava pievienoties Eiropas vienotajai valūtai.

Līdz šim gan valdībai ar pārliecināšanu nav īpaši veicies. Sabiedrībā atbalsts eiro joprojām ir zems. Arī parlamenta balsojuma laikā pie Saeimas nama norisinājās aptuveni simts cilvēku kupls eiroskeptiķu protests. Neuzticība iezagusies arī valdošās koalīcijas “balsošanas mašīnā” – kopā ar opozīciju pret Eiro ieviešanas kārtības likumu balsoja arī Nacionālās apvienības pārstāvis Jānis Dombrava.

“Vienotības” pārstāvji uzskata, ka tādējādi viņš balsojis pret Latvijas neatkarības, drošības un ekonomiskās izaugsmes nostiprināšanu, jo eiro taču esot ne vien nenoliedzams Latvijas stratēģiskais mērķis, bet arī drošības simbols, kas apliecinās Latvijas piederību Rietumu pasaulei.

Tādēļ “Vienotības” Saeimas frakcija aicinājusi NA izvērtēt deputāta Dombravas rīcību. Nacionāļu frakcijas konsultants Jānis Iesalnieks sociālajā tīklā “Twitter” mudināja “Vienotību” “iet iesālīties ar savu aicinājumu”. Dombravas atsevišķais viedoklis jau pirms balsojuma esot izrunāts frakcijā un par to informēti koalīcijas partneri.

Tikmēr opozīcijas pārstāve Iveta Grigule gatavojas vākt deputātu parak­stus, lai aicinātu Valsts prezidentu Andri Bērziņu atlikt šī likuma izsludināšanu un nodot to tautai izvērtēšanai. Deputāti neattur fakts, ka šis nav lēmums par pievienošanos eiro, bet gan tikai tehnisks likums, kurā noteikta pievienošanās kārtība. Pagaidām gan viņai ir maz cerību savākt nepieciešamos 34 deputātu parakstus, jo Zemnieku savienība atteikusies iesaistīties šajās aktivitātēs, bet citas opozīcijas partijas vēl tikai lems par turpmāko rīcību.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+