Ekonomika
Darbs un nauda

Atlīdzībās par nemateriāliem zaudējumiem izmaksāta rekordliela summa0

Foto: Pixabay.com

Pēdējo piecu gadu laikā izmaksāto atlīdzību apmērs par nemateriālajiem zaudējumiem pieaudzis 25 reizes – no 207 tūkstošiem eiro 2014.gadā līdz 5,06 miljoniem pērn.

“Lielākais atlīdzību pieaugums bijis par zaudējumiem sakarā ar apgādnieka, apgādājamā vai laulātā nāvi,” atklāj Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

Pērn apdrošinātāji atlīdzībās par nemateriālajiem zaudējumiem izmaksājuši rekordlielu summu – 5,06 miljonus eiro.

Tas ir gandrīz divreiz vairāk nekā pērn (2,88 miljoni eiro) un aizpērn (2,5 miljoni eiro) kopā.

“Lielākais nemateriālo atlīdzību pieaugums saistīts ar normatīvā regulējuma izmaiņām 2014.gadā, kad mainījās kārtība, kā tiek aprēķināti nemateriālie zaudējumi,” skaidro J.Abāšins.

Piecu gadu griezumā visvairāk pieaugušas nemateriālās atlīdzības par zaudējumiem sakarā ar apgādnieka, apgādājamā vai laulātā nāvi (no 19 tūkstošiem eiro 2014.gadā līdz 1,28 miljoniem eiro 2018.gadā) un sakarā ar cietušās personas fizisku traumu (attiecīgi no 164 tūkstošiiem līdz 3,47 miljoniem eiro).

Pagaidām skaitliski mazākas ir izmaksātās atlīdzības sakarā ar cietušās personas sakropļojumu, invaliditāti (274 tūkstoši eiro pērn) un sakarā ar apgādnieka, apgādājamā vai laulātā 1.grupas invaliditāti (pērn 28 tūkstoši eiro)

Situācijās, kad CSNg rezultātā cietušas personas, nevajadzētu aizmirst, ka materiālie zaudējumi nav tikai bojātais transportlīdzeklis vai cita manta, bet arī visas tās izmaksas, kas rodas par cietušās personas ārstēšanu, uzturēšanos ārstniecības vai rehabilitācijas iestādēs, medikamentiem u.c., uzsver J. Abāšins.

Savukārt nemateriālie zaudējumi ir komplicētāki, īpaši smagos gadījumos, tā ir kompensācija par personas sāpēm un ciešanām.

“Tāpēc, lai ātrāk varētu atveseļoties pēc CSNg gūtajām traumām, svarīgi sākotnēji pieteikt šos materiālos zaudējumus, kas ir vieglāk uzskaitāmi un skaidri,” skaidro J.Abāšins.

Pērn apdrošināšanas sabiedrības un LTAB kopā atlīdzībās izmaksājušas 56,78 miljonus eiro.

Tas ir par gandrīz 10 miljoniem eiro vairāk nekā 2017.gadā, savukārt salīdzinot pēdējos piecus gadus (kopš 2014.gada), izmaksāto atlīdzību apmērs pieaudzis par vairāk nekā 20 miljoniem eiro.

OCTA likums paredz, ka CSNg personai nodarītie nemateriālie zaudējumi ir zaudējumi, kas saistīti ar sāpēm un garīgām ciešanām sakarā ar:

Saistītie raksti

1) cietušās personas fizisku traumu;
2) cietušās personas sakropļojumu, invaliditāti;
3) apgādnieka, apgādājamā vai laulātā nāvi;
4) apgādnieka, apgādājamā vai laulātā 1.grupas invaliditāti.

OCTA sistēma Latvija ieviesta 1997. gadā.

Tiesības veikt OCTA apdrošināšanu Latvijā ir AAS “Balta”, AAS “Baltijas Apdrošināšanas Nams”, AAS “BTA Baltic Insurance Company”, “Compensa Vienna Insurance Group” ADB Latvijas filiāle, “ERGO Insurance” SE Latvijas filiāle, ADB “Gjensidige” Latvijas filiāle, “If P&C Insurance” AS Latvijas filiāle, “Seesam Insurance” AS Latvijas filiāle un “Swedbank P&C Insurance” AS Latvijas filiāle.

LA.lv