Dabā
Medības

Labs risinājums nelieliem medību klubiem – atlieku mucas0


Atlieku mucas vākam aizvelkamā aizdare.
Atlieku mucas vākam aizvelkamā aizdare.
Foto: Kate Šterna

Ja plānojat talku, ir īstais brīdis, lai labiekārtotu medniekmāju un tai piegulošo teritoriju. Medību atlieku noglabāšanas vietas arī ir viens no tiem jautājumiem, kas Āfrikas cūku mēra dēļ prasa īpašus risinājumus un arī īpašu atbildību no katra mednieku kluba.

Tvertnes var ierīkot katra kluba platībās vai vienoties un uzstādīt Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) nodrošinātos konteinerus, kurus var izmantot vairākas biedrības. Par laimi, Latvijā netiek uzspiestas vienotas stingras prasības par atlieku glabātavas tehniskajiem parametriem, un tas atstāj iespēju klubiem darboties radoši.

Lūk, viens no iespējamajiem risinājumiem, kas būs noderīgs mazajiem klubiem, kur nomedīto mežacūku skaits nav liels, – 200 litru mucas ar noslēdzamo vāku. Konkrēti šīs izmanto uzņēmums, kas ražo uguns aizsargpārklājumus, impregnētājus un citus līdzekļus.

Mucām ar fleksi nogriež dibenu. Tvertnes ierok zemē apmēram metra dziļumā. Līdz ar to nekādi mežacūku ķermeņa šķidrumi virspusē nevar nonākt, bet mucas saturs sadaloties pamazām samazināsies apjomā, kas paildzina šādas tilpnes izmantošanas laiku. Ieraktās mucas nostiprinātas vietā, izmantojot koka brusas.

Vāks ir oriģinālais. Papildu drošībai tam pa virsu nāk noslēdzama stīpa. Tādējādi noteikumu Par biodrošības pasākumu kopumu medībās prasības ir izpildītas. Saskaņā ar tām mežacūku medību atliekas – vēdera un krūšu dobuma orgāni, atgriezumi un āda – ir jānoglabā tā, lai tām nevar piekļūt nepiederošas personas, mājas vai savvaļas putni un dzīvnieki.

Pateicoties šādai pieejai – dezinfekcijas pasākumiem, kas arī paredzēti minētajos noteikumos, mežacūku paraugu nodošanai testiem PVD, slimo dzīvnieku iznīcināšanai un medību atlieku drošai noglabāšanai –, tiek samazināta Āfrikas cūku mēra ierosinātāja izplatības iespēja.

Vairāk lasiet žurnāla Medības jūnija numurā

LA.lv
LE
LETA
Dabā
Astronomiskais rudens pirmdien sāksies ar saltāko rītu kopš pavasara
1 diena
LE
LETA
Dabā
Laikapstākļus svētdien nosaka aukstā atmosfēras fronte
1 diena
LE
LETA
Dabā
Latviju šķērsos aukstā atmosfēras fronte: prognoze svētdienai
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
No zemnieka sētas – līdz pasaules līmenim. LAD vadītājai – pēdējā darba diena
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
Jānis Lūsis cīnās par savu dzīvību, ģimene aicina ziedot
53 minūtes
LE
LETA
Dabā
Rēzeknieši šorīt pārsteigti ar – 2,7 grādiem
40 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Deputāti būs gatavi koriģēt novadu karti. Saruna ar Ināru Mūrnieci 2
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Bite” un “Tele2” izveido kopuzņēmumu “Centuria”
1 stunda