Kultūra
Teātris un kino

“Abas malas”: Atmiņās par 30. gadu Latviju dalās Ulmaņa komandanta meita1

Ekrānuzņēmums no Youtube.com

“Novēlu, lai latviešu tauta kļūst arvien godīgāka un lai pieņem tos tikumus, kas bija tanī laikā, kad mēs bijām bērni. Pa tiem 50 gadiem tas tikumiņš ir drusku sašķobījies,” tā, daloties atmiņās par bērnību, kas pavadīta prezidenta pilī, saka Jausma Olita Ābrama – Kārļa Ulmaņa komandanta Raimonda Bebra meita.

“Arēnā Rīga” no 17. novembra līdz 19. novembrim tiks izrādīta Latvijas valsts simtgadei veltīta multimediāla izrāde “Abas malas”. Gaidot šo vērienīgo notikumu, publicējam otro likteņstāstu – tā varones Jausmas Olitas Ābramas tēvs Raimonds Bebrs bijis valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa komandants.

Jausmai Olitai bērnības atmiņas ir gan par pašas paveiktajiem nedarbiem, gan tādas, kas ļauj mums uzzināt vairāk par autoritatīvā režīma vadoni Kārli Ulmani. Atceroties dzīvi pilī, Jausma Olita teica, ka Umanis patiesībā esot bijis vienkāršs un sirsnīgs cilvēks.

“Man reiz bija jāsaka runa. Toreiz, uzrunājot prezidentu, bija jāsaka “Kungs, Valsts prezidenta kungs”. Es sajaucu un teicu “Valsts… Kungs, Valsts prezidenta kungs”. Ulmanis mani pacēla rokās un teica – “malacis, sajauci!”

Jausmas Olitas ģimeni, ienākot komunistiem, neizveda, jo sētniece esot samelojusi, ka ģimene jau deportēta. Par to Jausmas Olitas mamma esot bijusi sētniecei pateicīga visu mūžu, un algas dienā allaž viņai aiznesusi kādu našķi.

Cilvēkstāsti top projekta – multimediālas deju lielizrādes “Abas malas” ietvaros. Līdz projekta kulminācijai – multimediālai deju izrādei “Arēnā Rīga” 18. novembrī, tiek veidota “Abas malas” cilvēkstāstu sērija. Radošā komanda ir sameklējusi, uzrunājusi un iemūžinājusi spilgtākās atmiņas katrā no Latvijas desmitgadēm.

Saistītie raksti

Starp cilvēkstāstiem, kuri laika gaitā tiks publicēti “Abas malas” Facebook kontā un mājaslapā abasmalas.lv, būs, piemēram, gan Kārļa Ulmaņa komandanta Raimonda Bebra jaunākās meitas Olitas (Jausmas) Ābramas bērnības atmiņas, dzīvojot prezidenta pilī, gan “Helsinki-86” dalībnieka Laura Cekula dēla Ako Kārļa Cekula stāstījums par piedzīvoto pārmaiņu laiku un citi.
abasmalas.lv

Multimediālā deju lielizrāde “Abas malas” notiks “Arēnā Rīga” un būs viens no kulminācijas pasākumiem Latvijas simtgadē – izrāde būs skatāma 17., 18. un 19. novembrī.

LA.lv