Publicitātes foto

Atmiņu fragmenti Anitas Rozentāles izstādē 0

Kalnciema Kvartāla galerijā līdz 28. septembrim skatāma Anitas Rozentāles personālizstāde “Fragmentētā realitāte”. Māksliniece jau septiņus gadus dzīvo Anglijā, kur studēja vizuālo mākslu. Viņai ir labi panākumi mākslas konkursos, un viņa piedalījusies grupu izstādēs. “Fragmentētā realitāte” ir mākslinieces pirmā personālizstāde, kurā ir skatāmi viņas jaunākie darbi.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

A. Rozentāle veido darbus, apvienojot zīmēšanas, gleznošanas un cianotipijas tehnikas. “Māksliniece pēta cilvēka prāta, atmiņu un nostalģijas spēku – mērķis ir izprast cilvēku kulturālās, politiskās, vēsturiskās un sociālās atšķirības, lai saprastu, kas cilvēku padara par personu un cik daudz ir jāpieliek vai jāatņem, lai viņi zaudētu savu identitāti un sapratni par to, kas viņi ir,” skaidro galerijas pārstāve Una Meiberga. Pati māksliniece teic: “Esmu ļoti nostalģisks cilvēks, visi darbi man ir saistībā ar atmiņām un ilgošanos. Vārdu sakot – fragmentētā realitāte. Kā to labāk izskaidrot? Kad nekas, ko mēs atceramies par savu pagātni, nav tā, kā tas ir bijis. Mēs atceramies tikai to spilgtāko, labāko, mēs izslēdzam no prāta lietas, ko mēs negribam atcerēties, un tad rodas tādi sapņu attēli, kas it kā ir reāli, bet kas nav tā notikuši.”

Māksliniece uzskata, ka viņas darbu tapšanā ļoti svarīga loma ir zemapziņai, kas pati nodiktē gleznās redzamās noskaņas, motīvus un tēlus. Kad viņa ir prom no mājām, tad gribas mājās, bet, kad ir mājās, tad gribas prom, tāpēc bieži viņas darbos redzami putni. “Es to nekontrolēju, putni tur uzrodas,” tā māksliniece un atzīstas, “es domāju, ka šī izstāde ir tāda psiholoģiska terapija man, jo es biju ļoti noilgojusies pēc mājām pēdējos mēnešos, un laikam tas tā vienkārši raujas ārā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Gleznotājai bija svarīgi tas, ka tieši Latvijā ir viņas pirmā personālizstāde, par ko viņa teic: “Dzīvojot ārzemēs, tu saproti, ka nekas tomēr nelīdzinās mājām, un tad es sāku domāt, ka esmu parādā Latvijai savu pirmo personālizstādi. Tomēr ir jāatrāda, ko tad latviešu mākslinieki dara ārzemēs. Tā ir tāda sevis pieteikšana.”

Skatot mākslinieces darbus, nevilšus rodas jautājums: “Fotogrāfija vai glezna?” Viņa pati šo procesu sauc par “gleznošanu ar fotogrāfijām”.

A. Rozentāle dzimusi Jūrmalā. 2012. gadā beigusi Southemptonas Solentas universitātes vizuālās mākslas nodaļu. Šogad sāktas maģistrantūras studijas fotogrāfijas apakšnozarē Glāzgovas Mākslas skolā. Viņa kopš 2010. gada piedalījusies kopizstādēs Lielbritānijā, pārstāvējusi Anglijas dienvidu-rietumu reģionu “Lloyds TSB Art of Nurture” 2010. gada mākslas konkursa finālā, ir iekļuvusi “Salon Art Prize” finālā 2012. gadā un bija viena no 47 finālistiem “Summer Art Prize” 2016. gada konkursā, kā arī bija viena no 209 māksliniekiem, no kuriem tika izvēlēti 53 finālisti prestižajai “BP Portrait Award” 2016. gadā. Mākslinieces darbi atrodas privātkolekcijās Lielbritānijā, Vācijā, Austrijā, Latvijā, Šveicē un ASV.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.