Mobilā versija
+5.6°C
Sarmīte, Tabita
Piektdiena, 9. decembris, 2016
5. februāris, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Atpakaļ atgriešana (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Eiropā vīlušies migranti brauc atpakaļ mājup. Jā, jūs pareizi sapratāt – tādi pastāv. No Zaventemas lidostas īpašā reisā uz Bagdādi devās aptuveni simts irākiešu, jo Beļģijā neesot guvuši cerēto. Kopš pērnā rudens diezgan daudzi no tiem, kuri šajā valstī nokļuvuši pēdējā laika migrantu straumēs, izrādot ieinteresētību par “atpakaļatgriešanu”. Jeb, vienkāršāk sakot, brīvprātīgu atgriešanos. Viņus savā aprūpē ņem šo reisu daļēji izgādājusī Starptautiskā migrācijas organizācija (IOM – tās birojs atvērts arī Rīgā), kuras mērķis ir “sakārtotas migrācijas plūsmas nodrošināšana visā pasaulē un pārceļotāju apmešanās un integrācijas atvieglošana uzņēmējvalstu ekonomiskajā un sociālajā struktūrā”.

Tagad diez vai var runāt par plūsmu sakārtotību. “Uzņēmējvalstis” vairs nealkst uzņemt un drīzāk sacenšas ieceļotāju atbaidīšanā. Kā Dānija, kur šomēnes stājās spēkā patvēruma piešķiršanas reforma, kas policijai ļauj konfiscēt patvēruma prasītāju naudu – summu virs desmit tūkstoš kronām jeb 1340 eiro vai attiecīgas vērtības priekšmetus, lai iegūtu papildu līdzekļus migrantu uzturēšanas vajadzībām. Šveice, nebūdama ES dalībvalsts, līdzīgu kārtību ieviesa jau 90. gados bez īpaša trokšņa. Savukārt daudzas vietējās varasiestādes visā Eiropā, ja tā drīkst teikt, neizceļas ar pārlieku viesmīlību, un arī Flandrijas reģionu Beļģijā pārņem nedrošība, redzot, ka Zēbriges ostas apkārtnē veidojas stihiskas migrantu apmetnes, kas atgādina Francijas ziemeļos, sevišķi Kalē, esošās, ko parasti piepilda tie, kuri grib tikt Anglijā. Taču šķērsot Eirotuneli zem Lamanša kļūst gandrīz neiespējami, jo Londona vairāku desmitu miljonu apmērā finansējusi dažādu aizsargsistēmu un iekārtu ierīkošanu. Apvienotā Karaliste, tāpat kā Vācija un Zviedrija, arvien pievelk ekonomiskos migrantus, bet viņiem nav pamata prasīt patvērumu. Atšķirībā no sīriešiem vai jau pieminētajiem irākiešiem, kuri tomēr nolēma atgriezties dzimtenē…

Eiropas Komisijas pirmais vicepriekšsēdētājs Franss Timermanss nesen atzina, ka 60% nelegālo imigrantu pērn decembrī ieradās Eiropas Savienībā no t. s. drošām izcelsmes valstīm, un skaidro (intervijā franču biznesa avīzei “Les Echos”), ka neskaitāmi “jauni cilvēki no Marokas līdz Pakistānai” ir pamanījušies izmantot krīzes situāciju – viņiem tikai atlika robežvalstī Grieķijā uzdoties par Sīrijas kara bēgļiem. Jaunie cilvēki – piebildīsim – izmantoja arī līdz šim valdījušo nostāju, ko vēl pagājušā gada pavasarī sludināja, piemēram, tā pati Starptautiskā migrācijas organizācija sava ģenerāldirektora Viljama Leisija Svinga personā: Eiropai būtu jāuzņem krietni vairāk iebraucēju, jo tai būs nepieciešamas darbarokas, un “ir jātiek galā ar stereotipiem par iebraucējiem”.

Drūmi ironiski jāsecina, ka Jaungada naktī vairākās Vācijas pilsētās rokas patiešām tika laistas darbā, lai gan ne gluži tādā veidā, kas veicinātu mūsu atbrīvošanos no stereotipiem. Bet visumā Svinga kunga vēlmes ir piepildījušās ar uzviju. Tiktāl, ka viņa vadītajam iestādījumam nu jāiesaistās pagaidām pārāk retajos atpakaļatgriešanas pasākumos. Tikmēr Eiropā atgriežas agrākā izpratne par robežām: tās, proti, vajag sargāt.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Visus velkamistus izsūtīt uz sīriju, irāku un afganistānu! Lai tur strādā arābiem un lai sūta naudu uz Eiropu “bēgļu” uzturēšanai! Citādi tā velkamistu līdzjūtība tāda teorētiska un uz papīra vien sanāk! Vai pašiem velkamistiem nav kauns par savu tukšo muldēšanu?

Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kāda ir tava Ziemassvētku vēlēšanās?

Ziemassvētku vecītim arī jāmaksā nodokļi

Valsts oficiālā izdevuma “Latvijas Vēstnesis” portālā “lvportals.lv” publicēta Valsts ieņēmumu dienesta atbilde uz kādu lasītāja jautājumu, kurš stāsta, ka, plānojot Ziemassvētkos strādāt “Salaveča amatā”, gribot iesniegt sludinājumu internetā par sevi. Lasītājs vaicā: “Kā to izdarīt godīgi, kā samaksāt nodokļus par to?” VID viens no piedāvātajiem variantiem ir reģistrēties VID kā saimnieciskās darbības veicējam un maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli no saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu starpības utt.

Juris Ulmanis: Zaļais pūķis krievholisms (24)Parasti zaļo pūķi asociē ar alkoholismu. Situācija ar pāriešanu uz krievu valodu man atgādina klasisku atkarības modeli, kurā alkohola vietā lietojam krievu valodu. Tātad esam līdzatkarīgie. 
Lasītāju aptauja
Izlasot interviju ar vēsturnieci, jutu aizvainojumu senču vietā... (12)“Latvijas Avīze” novembrī publicēja sarunu ar vēsturnieci Inetu Lipšu “Latvieši nezināja, nevis negribēja”. Tā izraisījis rezonansi. Savas pārdomas ir atrakstījusi Brigita Blite.
Kā vērtējat izglītības kvalitāti Latvijā?
Draugiem Facebook Twitter Google+