×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
24. februāris, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Runā tā, it kā PSRS joprojām eksistētu (17)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Sergejs Lavrovs

“Kad izvērtās zināmie 2014. gada 26. – 27. februāra notikumi, man pastāvīgi nāca prātā šī analoģija ar Austriju, Sudetiem, Klaipēdu. Tās bija teritorijas, kuras anektēja Hitlers. Es jutu, ka vajag to pateikt.” Tā nesen apgalvoja Krievijas vēsturnieks Andrejs Zubovs, kurš viens no pirmajiem saskatīja Krimas aneksijas līdzību ar norisēm pagājušā gadsimta 30. gados. Profesors Zubovs savas uzdrīkstēšanās dēļ bija spiests pamest Maskavas Valsts starptautisko attiecību institūta Filozofijas katedru. Viņš, būdams arī konsekvents antistaļinists, vairs īsti neiederējās šajā elitārajā mācību iestādē – diplomātijas kadru kalvē, kad Staļina ērai raksturīgais pasaules skatījums atgriežas Kremļa ārpolitikā. Ministrs Sergejs Lavrovs savā ikgadējā uzrunā ārzemju presei Maskavas un Vašingtonas 30. gadu diplomātisko saraksti esot piesaucis kā starpvalstu attiecību veidošanas slavējamu paraugu – ministrs runājis tā, “it kā PSRS joprojām eksistētu un nekas kopš tiem laikiem nebūtu noticis,” atstāsta “Le Monde”. Šķiet, Kremlim minētais vēstures periods ir zināms atskaites punkts, pēc kura orientēties, tāpēc Padomju Savienība tiek iztēlota par gluži normālu un pat atdarināšanas cienīgu politisku režīmu.

Krimas aneksijas ideoloģiskais noformējums tomēr vairāk atgādināja nevis komunistiskos darbaļaužu atbrīvošanas lozungus, bet gan nacionālsociālistu īstenoto Austrijas anšlusu, kas bija tikai sākums, jo Trešajam reiham pievienojamās “vācu zemes” atradās visur, kur vien mita “tautieši”, un reizēm arī tur, kur viņu nebija. Tagadējās neo­nacistu un staļinistu jaunās alianses galvenā saistviela ir gara radniecība, kas izpaužas naidā pret demokrātiju. Radniecība ilgi palika noklusēta vai tika izklāstīta dažu teorētiķu apcerējumos, līdz viņu ideoloģiskās nostādnes ienāca Kremļa propagandā un galu galā arī politikā. Kā reiz “Pirmajā kanālā” skaidroja ideologs Aleksandrs Dugins, nozīmīga ir nevis starptautiskā politika (un tiesību normas), bet ietekmes un interešu sfēras. Proti, Ukraina atrodas Krievijas interešu sfērā, tāpēc impērija tur var rīkoties pēc saviem ieskatiem.

Donbasa “tautas republikās” grupējumi, kuri pilnīgi atklāti dēvē sevi par fašistiskiem, itin harmoniski sadzīvo ar tādām personām kā Beness Aijo, kurš, pēc paša teiktā, iesaistījies “interbrigādē”, kur pulcējoties “kreisie” (lasi – kreisie ekstrēmisti) no visas pasaules. Vēl pirms pāris gadiem “melnais Ļeņins” atklātā vēstulē ANO, EDSO un Putinam sūdzējās par “fašistisko Latvijas valdību”. Pavisam īstu fašistu rosība Luhanskā acīmredzot nesagādā Benesam nekādas problēmas. Likumsakarīgi, jo mērķis ir kopīgs.

Nav pārliecības, ka rietumvalstis un pirmām kārtām Minskas vienošanos iniciējušās Vācija un Francija, kas steidzina Ukrainu grozīt konstitūciju un “federalizēties”, spēj kaut aptuveni pareģot situāciju, kāda vārētu izveidoties pēc “īpaša” statusa piešķiršanas šobrīd faktiski Krievijas sagrābtajām Austrumukrainas teritorijām. Šie konstitūcijas grozījumi tika Kijevai uztiepti Krievijas “tautiešu” tiesību vārdā, kas ir diezgan dīvaini, ievērojot, ka tās vienmēr bijušas pārpārēm respektētas, un ņemot vērā Kremļa propagandas tēzi, ka ukraiņi tie paši krievi vien ir. Tikmēr elementārais no starptautiskajām tiesībām izrietošais princips – Kijevas kontrole pār valsts robežām – aizbīdīts dažādi interpretēto Minskas vienošanos otrajā plānā. Tas var radīt nelāgas asociācijas ar Sudetu jautājuma “nokārtošanu” 1938. gadā Minhenē. Arī to ir svarīgi pateikt.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Visi nacisti ir vienlīdzīgi,bet moskovītu nacisti vienlīdzīgāki.

 2. Nav nozīmes nodoties vārdu spēlēm. Pareizais apzīmējums ir KRIEVU IMPĒRIJA. Tāda tā bija zem cariem, zem boļševikiem, zem Hruščova un Brežņeva, kā arī zem Pūķina. Vienīgi Jeļcins gribēja dekolonizēties un impēriju likvidēt, bet tāpēc viņš arī tika novākts.

 3. Zubova lekcijas you tube, izcilas.
  Protams, psrs saražoja vergus jeb pr dz līmeni ar kaplīšiem rokās

 4. Daudziem PSRS pastāv, arī latviešiem. Vakar kāds zvanīja uz Radio Skonto un aizrādīja, ka 23.februāris esot svētku diena. Savukārt Radio Tev pat izskanēja doma, ka to vajadzētu izsludināt par svētku dienu. Man sametās nelabi. Vergu tauta.

 5. Rietumu attieksme pret Krieviju visās tās formās nav mainījusies jau kopš Pētera laikiem. Uz tās ārpolitiku var pievērt acis, bet tie saimnieciskie labumi! Jā to dēļ var neredzēt vai arī drīz pacensties aizmirst Krimu, tāpat kā 1940. gadā Baltijas valstis. Bet krievu apetīte ir milzīga un viņi būtu gatavi norīt vai visu Eiropu, lai varētu pārcelties uz tās iekoptajiem plašumiem no piegānītās Krievijas. Faktiski jau viņi to arī dara jau 25 gadus Bet Merkelei un vēl dažiem Eiropā ir Krievijas labumu klapes uz acīm.

 6. Iekšpolitiski PSRS Krievijā neeksistē,ārpolitiski eksistē,jo sagrābj un plāno sagrābt svešas teritorijas ne vis lai atbrīvotu svešu zemju proletariātu no kapitālistu kundzības ,bet lai paplašinātu ,,krievu pasaules robežas,,.PSRS laikos boļševiki iedalījās sarkanos un melnos,kā to vēsta viena anekdote.Sarkanie boļševiki ēda sarkano boršču,dzēra stiprināto sarkano vīnu,atpūtās sarkanā stūrītī un 2 reizes gadā staigāja ar sarkaniem karogiem,bet melnie boļševiki ēda melnos ikrus,dzēra melno balzāmu,atpūtās pie Melnās jūras,brauca ar melnām volgām un tomēr toreiz atšķirības turības ziņā nebija tik krasas kā pašreizējā kapitālistiskā Krievijā,kur krievu oligarhiem pieder personīgās lidmašīnas un miljardiem vērtas jahtas un pilis ārzemēs.

  • Видимо, вы скучаете по тому времени и сильно завидуете этим самым олигархам. Не завидуйте. Помните, богатые тоже плачут.

 7. Prātīgi teikts un šodienas Krievija runā tos pašus vārdus, ko Vācija 30 gados. ( LEBENSRAUM – DZĪVES TELPA). Tikai tā jau ir atkārtošanās un tas jau bīstami ar jau zināmajām tālākajām sekām – Toreiz Britānija un Francija atdeva Hitleram Čehoslovākiju sākot ar Sudetiem un šodiet Vācija un Francija to vēlas ar Ukrainu sākot ar Krimu un Dombasu. Tikai tas vēsturiskais salīdzinājums un sabiedriskā doma to kaut kā neļauj. Lai to vērstu pa labu uz ES un Vāciju precīzāk palaists ”ledlauzis II ” – šoreiz organizētu ”bēgļu” veidā…Tā arī Merkele pašā sakumā to nesaprata un laikam šodien pamodusies no ši kuģa taures pie savas kancelejas loga…

 8. kremļa sarkanie fašisti.
  (un viens fašistu grafists no miskastes arī snaikstās 🙂 )…

 9. Очередная заказная пропагандисткая статья автора. Ничего нового и оригинального, однообразно до тошноты. Ах, империя зла, бла-бла-бла…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+