×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
30. jūlijs, 2017
Drukāt

Sagaidāms milzīgs viltus ziņu pieplūdums (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Nupat parādījies jauns tehnoloģisks rīks, kas tā sauktās viltus ziņas sola pacelt vēl nebijušas realitātes augstumos. Proti, ja jūsu rīcībā ir kāda cilvēka balss ieraksts, vienalga, audio vai video, tad īpaša programma var likt šai personai izrunāt vārdus un teikumus, kurus tā nekad nav teikusi. Turklāt cilvēka ausij šī jaunizveidotā viltus realitāte (faktiski nozagta balss) neesot atšķirama no īstenības, jo tā perfekti imitējot upura balss tembru, intonāciju un runas veidu.

Šādu programmu ar pavisam kodolīgu nosaukumu “Al” radījis ASV Sietlas pilsētā bāzēts jaunuzņēmums “Lyrebird”. Detalizētāka programmas “Al” demonstrācija notikšot datorgrafikai veltītajā gadskārtējā konferencē SIGGRAPH augusta pirmajās dienās Losandželosā.

Izveidot viltotu audio ierakstu ar šo rīku esot pavisam vienkārši – jūs pats ierunājat tekstu, piemēram, izdomājat kādu iespējami notikušu Latvijas politiķu diskusiju, sameklējat internetā viņu balss paraugus, un “Al” to pārvērtīs gluži ticamā, it kā reālā notikumā. Jaunas “oligarhu sarunas” katru dienu! Vēl vairāk – šī pati programma varot videoierakstā izmainīt cilvēka lūpu un sejas kustības, precīzi piemērojot tās jau izveidotajam viltus skaņas failam. Tā esot iespējams radīt sevišķi ticamus sižetus, jo, kā apgalvo paši programmas izstrādātāji, cilvēka acis un smadzenes gluži automātiski sekojot līdzi tieši runātāja lūpu kustībām, tās nepārtraukti saistot ar izrunāto un dzirdamo tekstu.

Ar jauno programmu var taisīt visādus jokus. Piemēram, parādīt Trampu, kurš runā Klintones balsī. Nelaime tā, ka var parādīt Trampu, kurš gan runā īstā Trampa balsī, tikai nevis paša Trampa, bet gan jau jūsu ierunāto tekstu, vienalga, rupjības vai politiskas provokācijas. Kompānijas interneta lapā katrs pat var iepazīties ar viltotu sarunu starp Klintoni, Trampu un Obamu.

Saprotams, īpašas programmas spēj šo viltojumu atklāt, taču tam ir vajadzīgs laiks un resursi. Kādas var būt sekas šādām tehnoloģijām? Vispirms jau sagaidāms milzīgs “viltus ziņu” pieplūdums – sākot ar paziņu izjokošanu, nedraugu nomelnošanu un beidzot jau ar pavisam nopietnām provokācijām. Lai izveidotu šādu “viltus ziņu”, būs vajadzīgas varbūt dažas minūtes, lai izvietotu to internetā – sekundes. Taču aizskartajai personai vai institūcijai jau būs vajadzīgas stundas, ja ne dienas, lai reaģētu un dotu atbilstošu pretsparu. Zinot lēmumu pieņemšanas procesu gaitu un kārtību lielās organizācijās, īpaši grūti klāsies birokrātiskām struktūrām, tātad valsts un pašvaldību institūcijām.

Iespējams, nākotnē jau interneta pārlūkos tiks iekļauti īpaši rīki, kas automātiski brīdinās par viltotām identitātēm, līdzīgi kā šodien mēs saņemam brīdinājumus, ka apmeklētā mājas lapa “nav droša”. Visdrīzāk vēl plašāk tiks ierobežota interneta anonimitāte un publiskie WI-FI tīkli būs pieejami tikai ar atbilstošu autorizāciju.

Bet pati galvenā transformācija notiks cilvēku galvā. Proti, internetā ievietotā informācija aizvien vairāk sāks atgādināt pasaku grāmatas vai bērnībā skatītās multfilmas, kurās zvēri un putni savā starpā sarunājas cilvēku balsīs. Vai atceraties – 
tas likās visai ticami, turklāt mums pašiem ļoti gribējās, lai piedzīvotais būtu īstenība un lišķīgā lapsa vai ļaunais vilks saņemtu pēc nopelniem. Vienlaikus jau bērnībā mēs labi apzinājāmies, ka pasaka ir un paliek tikai pasaka, ka eksistē īstā pasaule un pasaku pasaule, un tās abas ir strikti nodalītas. Tas pats var notikt ar internetu – tas liksies interesants, aizraujošs, izklaidējošs, taču bez ticamības. Nelaime tā, ka modernajā laikmetā interneta piedāvātā pasaule daudziem kļuvusi par īsto, galveno un vienīgo realitāti.

Kā jau tas parasti dzīvē mēdz notikt, nav ļaunuma bez labuma. Varbūt mēs vairāk sāksim ticēt drukātajam vārdam un atkal lasīsim vecās labās avīzes.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Cik nojaušu,tad autors gribēja papildināt Lemberga teikto ,ka viņš nekādās sarunās nav piedalījies ,tāpat runas par teikām un pasakām.Tātad ASV Superaperāts visas oligarhu sarunas uzķimerēja!!!!Nekādu sarunu nav bijis!!! Kāds prieks!!!Tauta ,guliet mierīgi,Lembergs,Šlesers,Ameriks,Dūklavs…..visi ,visi ir balti un pūkaini !

  2. Ko autors ar šo gribēja panākt? Novērst uzmanību no oligarhu sarunām? Pievērst uzmanību “vecajām labajām avīzēm”? Bet ko tad LA atmasko viltus ziņas uc. melus? Varētu domāt, ka drukātajos medijos netiek izmantos sen zināms paņēmiens izraut teikumu no konteksta, pielikt tam klāt citu izrautu un – pīle gatava. Ej nu pēc tam taisnojies!

  3. cenšamies rīdzenes sarunas tušēt ? Atbildēt

    Audio redaktors “Goldwave” jau vairāk kā 10 gadus atļauj to izdarīt…
    Nebūtu oligarhu sarunu – neviens pēkšņi neattaptos?

  4. Še tev, brālīt, 21. gadsimts! Nākamajā, ja kads vēl būs dzīvs. varēs teikt: kaut varētu atgriezties akmens laikmetā!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+