×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
28. oktobris, 2014
Drukāt

Noteikti labākie Baltijas mākslinieki

ReklāmfotoReklāmfoto

Zane Veldre "Kūniņa Nr.1"

Nedēļas nogalē Viļņā pasniegta Starptautiskā māk­slas balva “Young painter prize 2014”, ko šogad saņēma lietuviete Egle Butkute.

Starptautiskais konkurss “Young Painter prize” (“YPP”) Lietuvā tiek organizēts sesto gadu, lai fiksētu šābrīža uzaustošās mākslas personības. Šī mākslinieka Vilmanta Marcinkeviča un mākslas kritiķes Jūlijas Dailidenaites-Petkevičienes iniciatīva sniedz iespēju ik gadu iepazīties ar, pēc starptautiskas žūrijas komisijas domām, spilgtāko Baltijas valstu jauno mākslinieku darbiem.

Šogad no 24. septembra līdz 19. oktobrim Viļņas Laikmetīgās mākslas centra zālē (CAC) vienotā izstādē tika prezentēti trīsdesmit Baltijas labākie mākslinieki, kuru vidū Latviju pārstāvēja Raitis Hrolovičs, Zane Veldre, Alise Medina, Dārta Hapanioneka, Ella Mežule, Krista Dzudzilo, Kristaps Priede un Einārs Timma. 2013. gadā balvu ieguva Latvijas Mākslas akadēmijas maģistrantūras studente Zane Tuča, kas urbānos motīvus – pārsvarā ar atsaucēm uz Rīgu – glezno fotoreālisma stilā. Bet pirmais “Young Painter prize” balvas ieguvējs 2009. gadā bija Andrius Zakarausks (1982) – viens no Lietuvas šābrīža spilgtākajiem māksliniekiem. Šā gada rudenī viņa darbs, pārstāvot galeriju “Vartai”, piedalījās starptautiski nozīmīgajā mākslas mesē “VIENNAFAIR The New Contemporary”. Pēc rūpīgas izvērtēšanas, ko veica sešu dalībnieku žūrija, par šā gada spilgtāko māk­slinieci tika izvēlēta lietuviete Egle Butkute (1991), bet īpašo žūrijas novērtējumu – diplomu un 500 eiro stipendiju saņēma latviešu māksliniece Zane Veldre un lietuviešu mākslinieks Leonīds Alekseiko. Zane Veldre Latvijas mākslas telpā sevi pieteica pagājušā gada rudenī ar izstādi “1,5 kg dzīves” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls”. “YPP” viņa piedalījās ar konkursam īpaši radītajiem darbiem. “Savos gleznojumos es radu “kūniņas” – tās atgādina nezināmu, neatklātu dzīvu radību, kas varētu turpināt augt,” teic māksliniece. Savukārt Leonīds Alekseiko radījis darbu sēriju, kas attēlo viņam apkārt esošo vidi – sākot ar ģimenes locekļiem līdz studiju procesam Viļņas Mākslas akadēmijas fakultātē Kauņā.

Konkursa laureāte Egle Butkute līdz ar šo uzvaru iegūst ne tikai plašāku atpazīstamību starptautiskā līmenī, bet arī 2500 eiro naudas prēmiju un iespēju divus mēnešus uzturēties ainaviskajā un modernajā mākslinieku rezidencē “Dale” Norvēģijā. Jaunās mākslinieces darbu pamatā ir vēlme lauzt sabiedrībā pieņemtos standartus, viņas darbus caurvij tieksme dekonstruēt situācijas, to fokusā ir personības degradācija, autentiskums un personības individuālisma apzināšanās. Māksliniecei svarīgi ir uzsvērt, ka brīvība ir būt atšķirīgam.

Šā gada “Young painter prize 2014” žūrijas komisiju veidoja mākslas vēsturnieks un mākslinieku rezidences “Dale” Norvēģijā vadītājs Arilds H. Eriksens, mākslas kuratore un kritiķe Laima Kreivute, mākslinieks Dzintars Marakevičius, mākslas kritiķis un vēsturnieks Berijs Švabskijs no ASV, māk­slas kritiķe Iliana Veinberga un mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības departamenta vadītājs Andris Vītoliņš.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+