×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
23. februāris, 2015
Drukāt

Ātrā kreditēšana palēninājusies (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Uzziņa

Plānotie grozījumi ­Patērētāju ­tiesību ­aizsardzības likumā:

Ierobežojums kredīta līguma noslēgšanai laika posmā no 23.00 līdz 7.00 rītā.

Gada procentu likmes ierobežojums 100% apmērā.

Noteikums par kredīta atmaksas veikšanu pa daļām proporcionāli līguma termiņam un procentu un pamatsummas apmēram ne retāk kā vienu reizi mēnesī (attiecas uz kredītiem, kuru atmaksas termiņš ir garāks par vienu mēnesi).

Nokavējuma procentu pieauguma ierobežojums.

Ierobežojums noteikt vekseli kā ­norēķina līdzekli kreditēšanas darījumos.

Avots: Ekonomikas ministrija

Autores: Dace Skreija, Indra Lazdiņa/”Lursoft”

Ātro kredītu nozare kopš savas darbības sākuma vienmēr bijusi tāda, par kuras darbību bijušas asas diskusijas. Līdz ar stingrāku regulējumu, kas stājās spēkā pagājušā gada sākumā, kā arī topošajiem grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas skars ātro kredītu devējus, debates par nozares darbību atsākušās augstos toņos. Ir izvērsusies aktīva cīņa starp Latvijas Nebanku kredītdevēju asociāciju (LNKA), kurā apvienojušies lielākie nozares uzņēmumi, un valsts iestādēm – Ekonomikas ministriju un Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC).

Pazudīs mēneša kredīti

Ekonomikas ministrija uzskata, ka, pieņemot šos ierobežojumus, galvenie ieguvēji būs patērētāji, kuri izmanto kreditēšanas pakalpojumus, kā arī sabiedrība kopumā, jo visas sabiedrības interesēs ir sabalansēta kreditēšanas politika, nevis tāda, kas vērsta tikai uz kredītu devēju peļņas gūšanu.

LNKA argumentē, ka, ierobežojot gada procentu likmi, no tirgus pazudīs kredīti līdz 30 dienām un tamdēļ patērētāji būs spiesti maksāt par kredītu vairāk, jo ilgāk to lietos. “Latvijas gadījumā ierobežojumi līdz vienam mēnesim ir kritiski, jo 90% izsniegto kredītu ir līdz 30 dienām. Turklāt, jo cilvēki aizņemas uz īsāku termiņu, jo labāk parādi tiek atdoti. Tā kā ir pieprasījums pēc šādiem produktiem, parādīsies nelegālie uzņēmēji,” uzskata LNKA vadītāja Baiba Fromane.

Ekonomikas ministrija daļēji piekrīt, ka kredīti līdz 21 dienai varētu pazust no tirgus, jo to piedāvāšana vairs nebūs rentabla kredīta devējam, taču nepiekrīt tam, ka patērētāji būs spiesti par to maksāt vairāk. Jau iepriekš ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola atzina, ka nebanku kreditētājiem ir milzīgs lobijs.

Ministrija noraizējusies: ja iepriekšminētie grozījumi netiks pieņemti, turpinās pieaugt parādnieku skaits ar visām no tā izrietošajām sekām.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Jā,bankas jau baigi greizsirdīgas par šādiem ātrajiem kredītiem. Man bankā aizrādīja,ka tas neesot labi…! Pēc Jaungada svinībām bik aptrūkās kapeikas,tad nu paķēru 250 € pie nebanku žuļikiem.

  2. Nu nez avi šamiem būtu lielāks lobijs varas gaiteņos nekā jebkurām ārzemju komercbankām…
    Un ko nez darīt tiem, kam bankas vispār neko nedot, jo ne tie… gadu skaitļi esot pasē?
    :(?

Draugiem Facebook Twitter Google+