×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
27. maijs, 2017
Drukāt

Kas lielāks par karoti un zupas bļodu. Saruna ar Ausmu Kantāni (2)

Foto - Valts KleinsFoto - Valts Kleins
Ausma Kantāne - Ziedone

Aktrise, bijusī politiķe, kultūras un sabiedriskā darbiniece, dzejnieka Imanta Ziedoņa dzīvesbiedre.
Dzimusi 1941. gada 10. novembrī.
Beigusi Rīgas 1. vidusskolu un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Teātra fakultāti.
Studējusi psiholoģiju Baltijas Pedagoģijas akadēmijā.
Kā Dailes teātra aktrise piedalījusies vairāk nekā 80 izrādēs, filmējusies sešās Latvijas kinostudijas filmās, kā arī ārzemju kinolentēs.
Saeimas deputāte no partijas “Jaunais laiks” divos sasaukumos.
17 gadus Rīgas Doma kora skolā vidusskolēniem pasniedza personības izaugsmes kursu.
Šogad apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Uz Imanta dzimšanas dienu maijā Ausma Kantāne-Ziedone dzīvokļa lodžijas palodzi parasti apstādīja ar atraitnītēm. Tā bija viņas dāvana jubilāram. Jau piekto pavasari sveiciens dzejniekam uzzied Ragaciema kapu kalniņā, bet Auķis, kā sievu uzrunāja Imants, ir ceļa meklējumos uz pasauli ārpus sadzīviskās realitātes.

Ausma nupat atgriezusies no ceļojuma uz mūžīgo pilsētu Romu – pirms tam vairāk nekā desmit gadus nebija devusies ārpus Latvijas. Tā sagadījies, ka tieši uz Imanta dzimšanas dienu 3. maijā viņa gluži kā pasakā nonākusi krustcelēs ar trīs izvēlēm – piedalīties apbalvojuma “Laiks Ziedonim” laureātu cildināšanas sarīkojumā Rēzeknes “Gorā”, saņemt Triju Zvaigžņu ordeni Rīgas pilī vai doties sen iecerētā braucienā uz Romu. Valsts prezidenta kancelejā nomierinājuši, ka apbalvojumu varot pasniegt arī 18. novembrī, un novēlējuši labu braucienu uz ārzemēm. Kāpēc Roma? Modernisms viņu neinteresē, senatne gan – kas no tās palicis un kā tā uzrunā.

Pirms ceļojuma vēl aizdevusies uz Ragaciema kapu kalniņu, lai ļaudis nemēļo, ka kundze braukā apkārt un vīra atdusas vietai laika neatliek. Sastādījusi dažas tūjas un atraitnītes – zili, balti, dzeltenas kā jūra un saule. Imantam paticis raibos ziediņus uz lodžijas malas vienu pēc otra pasmaržot – katrai krāsai sava smarža – viņš noteicis.

Redz, kā sanāk – mūsu abi lielie dzejnieki nemaz nav izredzēto vidū Rīgas Meža kapos. Ziedonis guldīts Ragaciemā, Vācietis – Carnikavā.

Imantam Rīga nepatika, gribēja, lai apglabā Ragaciemā. Tie ir dzimtas kapi, kur atdusas viņa mamma un vecāmamma. Kaut gan viņš arī Ragaciemu nemīlēja un tāpat – jūru. Kapa vieta iekārtota vienkārši un eleganti – ir ozolkoka kāpnes, dzirnakmens, bet uz lielas pelēkā granīta kapa plāksnes – viņa paraksts.

Cilvēki atceras Ziedoni, nes ziedus?

Uz Imanta kapa visu laiku ir ziedi. Noliku zālienā Latgales māla podus, lai ir kur likt puķes, taču dažs tāpat tās novieto uz zemes. Kāds atnes putna spalvu, cits – zaru ar kastaņām vai no ogulāja – ar visām ogām.

Kad pienāks tā stunda, jūs būsiet viņam blakus?

Jā, tā mēs ar Imantu vienojāmies.

Sapnī esat vīru redzējusi?

Nav viņš man nekādā veidā parādījies vai aicinājis, kaut ko skaidrojis. Dažkārt jūtu, ka Imants ir klāt, bet īpaši neuzrunājot vai dodot norādes.

Gribētos satikties?

Man bišķiņ bailes – ka neaicina pie sevis. Es jau smejos…

Vai ticat reinkarnācijai?

Kā Rainis saka – gars ir mūžīgs. Kaut kad tā monādīte*, kas augšā, atkal nonāks uz zemes… Tā apstiprina pasaules mūžīgo ritu.

Jūsu bijušajā Murjāņu mājā tagad ierīkots muzejs. Vai vasarās nepietrūkst skaistās vietas?

Tas ir izdzīvots etaps, kam pielikts punkts. Laikam man der tas Raiņa teiciens – pastāvēs, kas pārvērtīsies. Tāpat ar teātri – man nav tā kā Elzai Radziņai, kas bez skatuves nevarēja. Beigas ir jauna sākums, un jauna atziņa liek no vecā šķirties, dažreiz arī ar sāpēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Interesanti būtu uzzināt par kādiem tādiem nopelniem Kantānei piešķir ordeni. Vai par to ka novaktējusi Ziedoni no sānsoļiem? Vai par to, ka nosēdēja vienu sasaukumu Saeimā? Bet vai nu viņa ir vienīgā, kas saņem ordeņus neparko.

 2. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS

Draugiem Facebook Twitter Google+