Praktiski
Dārzs

Kā atrast labākās ķiršu šķirnes? Salīdzinājums un ieteikumi 0

Foto – Valdis Semjonovs

SARKANIE

Saldo ķiršu šķirņu ir daudz, tāpēc atrast īsto nemaz nav tik viegli. Šie kauleņkoki īpaši ieteicami tiem, kuri nevēlas dārzā lietot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus. Ražu apdraud vienīgi putni. Smārdes pagasta piemājas saimniecības “Kurciņi” saimnieki MAIJA un ANDRIS VECMAŅI ar ķiršu audzēšanu nodarbojas jau divdesmit gadu. Viņu ierīkotajā hektāru lielajā dārzā saldie un sulīgie augļi ienākas no Jāņiem līdz Jēkabiem. Pārbaudot un izbrāķējot nederīgos, augļkopji atlasījuši šķirnes, ko paši uzskata par vislabākajām. Veiksmīgi izvēloties šķirnes, ar ķiršiem varēs mieloties 3–5 nedēļu garumā.

Galerijas nosaukums

‘Meelika’ – agra, spēcīgi augoša šķirne. Tumši sarkani, sulīgi augļi, tie maz plaisā. Salda, nedaudz rūgtena garša. Var stādīt komercdārzā sortimenta dažādošanai, bet ne daudz, jo augļiem nav labs tirgus preces izskats – ir mazi (sver 3–3,5 g). Tie vairāk piemēroti pārstrādei, saldēšanai.

‘Kompaktnaja Venjaminova’ – tumši sarkani, diezgan blīvi augļi, kas sver ap 5 g, diemžēl plaisā, bet kompensē ar to, ka šķirne agra, ražo viena no pirmajām. Ja ap Jāņiem nav lietains, ķirši izaug normāli, neplaisā. Koki ir maza auguma, pat 10–15 gadu vecumā augļus var nolasīt, nekāpjot uz trepēm. Var stādīt ciešāk rindā, jo veido kompaktu vainagu.

‘Krupnoplodnaja’ – tumši sarkani, lieli (sver virs 10 g), skrimšļaini, gaļīgi, garšīgi ķirši. Ja plīsums augļos ir sauss, svaigs (pastāvējis 1–2 dienas), augļus var droši tirgot un ēst, jo tos vēl nebojā puve. Šo vidēji agrīno Krievijas šķirni vērts audzēt lielo augļu dēļ, kaut gan tie stipri plaisā mainīgos laika ap­stākļos (ja lietus periodi mijas ar sausuma periodiem). Šķirne iztur līdz -20 °C. Kokiem nepatīk, ja ziemā atkušņi mijas ar salu. Ja ir krasas temperatūras svārstības un pūš auksts vējš, koki var aiziet bojā.

‘Tiki’ – agra, ziemcietīga Igaunijas šķirne. Tumši sarkanie, mīkstie augļi nav lieli (sver 4–4,5 g), toties agri nogatavojas, t. i., reizē ar ‘Kompaktnaja Venjaminova’. Augļu plaisāšana līdz šim nav novērota. Šķirnei daudz labu īpašību, vienīgi augļu izmērs varēja būt lielāks.

‘Lapins’ – vājās ziemcietības dēļ komercdārziem nepiemērota šķirne. “Kurciņu” ķiršu dārzā no simt stādītajiem kokiem ražo vairs tikai divi, bet pārējie iznīkuši. Šo glezno, vēlo šķirni var stādīt vienīgi piemājas dārzos Dobeles–Liepājas virzienā. Augļi ir tumši sarkani, blīvi, tikpat lieli kā šķirnei ‘Krupnoplodnaja’, bet plaisā. ‘Lapins’ ir pašauglīgs – apputeksnēšanai nevajag citu šķirni.

‘AM 10-6-12’ – visvēlākais tumši sarkanais ķirsis. Šķirne ir ziemcietīga, izaudzēta Iedzēnos. Augļi ir vidēji lieli, ar stingru miziņu, garšīgi, plaisā minimāli. Raža ienākas aptuveni 20. jūlijā.

‘Vytenu Juodoji’ – vidēji agrīna, ziemcietīga Lietuvas šķirne. Augļi ir nelieli (sver ap 5 g), tumši sarkani, mīksti, sulīgi, maz plaisā. Kvalitatīva tirgus prece. Koki ražo ļoti labi un regulāri. Kopšanas ziņā šķirne ir mazprasīga.

ROZĀ

‘Doņeckij 42-37’ – šo vidēji agrīno šķirni vērts stādīt dārzā, jo augļi ir ekskluzīva izskata, izmēra ziņā līdzvērtīgi šķirnei ‘Krupnoplodnaja’ – ļoti lieli (10–12 g), skrimšļaini, ar skābeni saldu garšu. Lietainā laikā plaisā. Koki ir vidēja auguma. Saimniecībā “Kurciņi” šī Ukrainā radītā šķirne aug septiņus gadus, pagaidām ziemā nav cietusi. Taču, ja uznāks spēcīgs sals (zem -30 °C), ķirši var aiziet bojā. Šķirnes lielākais pluss – tā piesaista pircējus ar lielajiem, gaļīgajiem augļiem.

DZELTENIE

‘U 144–50’ – agrākais no dzeltenajiem ķiršiem, izveidots Dobelē. Augļi ir ļoti saldi, neplaisā, jo ir ūdeņaini (nevis skrimšļaini).

Sargā no saules apdegumiem

– Agrāk domājām, ka lielā dārzā kauleņkokus nevajag balsināt. Ar laiku tomēr sapratām, ka tas jādara obligāti un ne tikai ģimenes dārzā. Nekaļķotiem kokiem salā visbiežāk cieš stumbrs, it īpaši februārī, martā, kad ir sniegs un spilgta saule, stumbriem dienvidu pusē apdeg un plaisā miza. Kaļķošana arī samazina sūnu un ķērpju augšanu uz stumbra, – stāsta “Kurciņu” saimnieki.

Lai miza neplaisātu, augļkopji stumbrus nokaļķo jau rudenī. Balsināšanas līdzekli gatavo paši. Maisījums sastāv no krīta vai kaļķa, ūdens, mitrumizturīgas PVA līmes, kas domāta āra darbiem, kā arī šķidrā celtniecības stikla, kas ir cietinātājs. Desmit litriem ūdens pievieno arī karoti fungicīda Čempions 50, kas darbojas kā aizsargājošs līdzeklis. Sagatavoto maisījumu vairākās kārtās klāj uz stumbra, resnākiem zariem, žāklēm tik augstu, cik var aizsniegt (parasti cilvēka augumā).

Ja nepagūst kaut ko izdarīt koku stumbru aizsardzībai un konstatē plaisājumus, miza jāpietin pie stumbra ar gaisa caurlaidīgu saiti (nevis plēvi). Brūcēm uz stumbra nedrīkst ļaut iežūt.

Jaunos kociņus mulčē

Pirmajos gados, kamēr kociņi vēl nelieli, apdobes jāuztur tīras no nezālēm. Kad koki ir lieli, pietiek, ja regulāri (reizi desmit dienās) appļauj zāli. “Kurciņu” saimnieki jaunos stādījumus mulčē ar šķeldu, ko iegūst pašu saimniecībā ar benzīna motoru darbināmu šķeldotāju. Veidojot augļu koku vainagus, viņi izzāģētos zarus, kas resnāki par īkšķi, atstāj malkai, bet tievākos sasmalcina. Šķeldu noklāj ap jaunajiem kociņiem vismaz 5 cm biezumā. Mulčēšanai der tikai lapu koku šķelda, kas iegūta no ķiršu, plūmju, ābeļu zariem.

Regulē augumu

Pēc savas dabas saldie ķirši ir liela auguma koki. Visas jaunās šķirnes ir zemāka auguma nekā to savvaļas radinieki, tādējādi iespējams vieglāk tikt pie ražas. Augums atkarīgs no tā, uz kāda potcelma ķirsis potēts. Uz smaržīgā ķirša (Prunus mahaleb) sēklaudžiem potējot, saldā ķirša augums nesamazināsies, bet uz krūmveida skābajiem ķiršiem, piemēram, ‘Latvijas Zemā’, potētajiem būs zemāks augums. Latvijā vietās, kur ziemas ir bargākas, pundurkokus audzēt nav ieteicams, jo ziedpumpuri cietīs salā un salnās.

Vainagu veidošana saldajiem ķiršiem ir samērā viegla, jo vainags parasti nesabiezinās. Koki nav jāapgriež katru gadu – izņem tikai sausos, traucējošos (ja tie pārlieku noēno zemākos zarus), kā arī pārāk stāvos zarus. Tādējādi tiek veidots zemāka auguma koks, kam ērtāk novākt ražu. Vainagu veido agri pavasarī (martā) vai vasarā reizē ar ražas vākšanu (tad jaunās vasas necentīsies atjaunot koku augumu). Lai samazinātu un atjaunotu vainagu, galotni un skeletzarus saīsina līdz sānzaram. Ķiršiem vienmēr atstāj celmiņu, kas 2–3 reizes garāks par nogrieztā zara diametru. Tas pasargā kokus no infekcijām.

Saldie ķirši dod ne tikai garšīgus augļus – tiem ir arī vērtīga koksne. Audzējot koksnei, šķirnēm ir pilnīgi citas prasības. Šim nolūkam nepieciešami slaidi un gari stumbri, kam ir pēc iespējas mazāk sānzaru. Koksne nedrīkst būt sala un slimību bojāta.

– Pērkot ķiršu stādus vairumā, no diviem simtiem kociņu vairāk nekā 20 bija iemaldījušies kā bezšķirnes – ar sīkiem auglīšiem, kam kauliņi apvilkti tikai ar ādiņu. Šie ķirši izrādījās vēl ziemcietīgāki nekā šķirnes, turklāt ar veselīgiem stumbriem. Šos kokus turpinām audzēt dārzā, jo no tiem iznāks gan lietaskoki, gan pagales, – skaidro Andris Vecmanis.

7 gudrības ķiršu audzētājiem

1. Tirgum piemērotākas ir šķirnes ar lieliem, tumšiem, stingriem, skrimšļainiem augļiem.

2. Šķirnēm ar gaišiem augļiem ātri redzami iespiedumi. Pārdošanai der tikai pilnīgi gatavi augļi, taču dzeltenajiem to grūti atšķirt. Noteikt vākšanas gatavību spēj tikai pieredzējuši audzētāji. Nogatavojušies dzeltenie ķirši kokā vienmēr dzidrojas, bet negatavie ir dūmakaini.

3. Daudzas saldo ķiršu šķirnes ražībā pārspēj skābo ķiršu šķirnes. Arī pārdošanas cena tiem ir augstāka.

4. Saldajiem ķiršiem nepiemīt skābo ķiršu trūkumi – tie ir izturīgāki pret dažādām slimībām, un tos var audzēt, neizmantojot fungicīdus. Jaunajām saldo ķiršu šķirnēm ziedpumpuru ziemcietība ir pat augstāka nekā skābajiem ķiršiem.

Saistītie raksti

5. Izvēlēties saldo ķiršu šķirni vienīgi pēc ogām var tikai vietās, kur sals ziemās ir maigāks. Šķirnes izvēle ir svarīga, lai iegūtu labas ražas. Ziemcietīgākās šķirnes piemērotā vietā var augt visā Latvijā.

6. Izvēloties vietu saldajam ķirsim, galvenais ir aizvējš. Koks jāsargā no aukstajiem ziemeļu un austrumu vējiem.

7. No strazdiem ražu visdrošāk var pasargāt, uzsedzot kokiem tīklus. Var izmantot arī speciālas putnu atbaidīšanas ierīces, kas regulāri atskaņo putnu briesmu signālus. Pirmos divus gadus labi palīdz arī gāzes lielgabalu radītais šāvienu troksnis. Vēlāk putni pie šādiem trokšņiem pierod. Visjaunākā metode strazdu biedēšanai, ko var izmantot lielākās augļu koku platībās, ir drons ar videokameru, ko darbina ar televizora pulti. Novērotājs, lidojot egļu augstumā, ar skaņu aizbaida putnu barus. Tā cena ir 400–500 eiro.

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Karamelizēti āboli. Bērniem ļoti garšos!
19 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Ķirbju salāti ar papriku. Nevajag sterilizēt!
19 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Lai vēlziedes parādītu sevi visā krāšņumā. Kad tās ir jāpārstāda un kā jākopj?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
10 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
8 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
9 stundas