×
Mobilā versija
Brīdinājums +12°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
4. septembris, 2014
Drukāt

Atrasta dinozauru ligzda ar 24 mazuļiem un “aukli”

Foto: Pensilvānijas universitāteFoto: Pensilvānijas universitāte

Ķīnas ziemeļaustrumos atklāta ligzda ar dinozauru mazuļiem liek pārvērtēt šo seno dzīvnieku atttīstītās sociālās attiecības, raksta portāls livescience.com.

Nojausma par to zinātniekiem jau bija iepriekš, jo senākās atrastās dinozauru ligzdas ir 190 miljonus gadu vecas, liecinot, ka dinozauri pieskatījuši savus mazuļus. Taču jaunatklājums ir vēl pārliecinošāks: ligzdā ar aptuveni 60 cm diametru saglabājušies 24 pavisam sīciņu un viena lielāka vēl nepieauguša dinozaura skeleti. Pētnieki skaidro – atklājums pierāda, ka tikko izšķīlošos mazuļus pieskatījuši lielāki dinozauru jaunuļi.

Lielākais dinozaurs, spriežot pēc žokļakaula, bijis aptuveni 4-5 gadus vecs, norāda pētnieki. Tā kā psitakozauriem vairošanās vecums iestājās 8-9 gadu vecumā, var samērā droši apgalvot, ka mazuļi ligzdā nebija lielākā dinozaura pēcteči, bet tas “piestrādāja par aukli”.

“Manā izpratnē šī ir viena no brīnišķīgākajām dinozauru fosīlijām,” portālam sacīja vadošais pētnieks Brendons Hedriks.

Dinozauri pieder Psitakozauru dzimtai. Psitakozauri bija aptuveni metru līdz divus metrus lieli dinozauri, kas pārtika no augiem un pārvietojās uz divām kājām. Pētnieki, kas atklājuši ligzdu, zina sacīt, ka psitakozauri bijusi iecienīta agrīno plēsēju diētas sastāvdaļa, to atliekas atrastas pat pirmatnējo zīdītāju kuņģa saturā.

Nākamais zinātnieku plānotais darbs – mikroskopā izpētot mazāko dinozauru kaulu struktūru, noskaidrot, vai tie bojāejas brīdī bijuši vienā attīstības stadijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+