Ekrānšāviņš no BBC.com

Atrasta “superspiega” Kima Filbija videolekcija 0

Angļu raidkorporācijas BBC žurnālistiem komunistiskās Austrumvācijas slepenpolicijas “Štāzi” arhīvā izdevies atrast līdz šim nezināmu videoierakstu, kurā bēdīgi slavenais padomju spiegs, brits Kims Filbijs “Štāzī” darbinieku auditorijai dalās sava mūža pieredzē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Kā zināms, ar sociālistiskajām idejām pārņemto Kembridžas studentu Kimu Filbiju padomju izlūkdienests savervēja 1933. gadā. Drīzumā viņš kļuva par žurnālistu un iestājās britu izlūkdienesta “MI-6” rindās; iekļuva nodaļā, kas bija atbildīga par aģentūras darbību Austrumeiropā un PSRS, un 1945. gadā ar birokrātisku intrigu palīdzību, Maskavas uzdevumā, kļuva par tās vadītāju. Uz Filbija sirdsapziņas ir vairāki simti dzīvību, jo viņš ar savu informāciju palīdzēja čekistiem sagraut bruņotās pretošanās kustības Baltijā pēckara gados un “iegāza” rietumiem simpatizējošus kustības arī citviet PSRS, Polijā, Albānijā. Kā padomju spiegs Filbijs veiksmīgi turpināja darboties 30 gadus līdz 1963. gadā no Libānas, kur darbojās atkal kā žurnālists, slepeni aizbēga uz PSRS, jo britiem beidzot bija radušās aizdomas.

BBC atrastais ieraksts ir vienīgā zināmā tāda veida liecība, kurā “superspiegs” Filbijs atklāti stāsta par padarīto. Pēc visa spriežot, šauram lokam domātā lekcija notikusi 1981. gadā. Lektors stāsta par to, kā iefiltrējies “MI-6”, ko viņš sauc par “pretinieka nometni”. Nodot slepeno dokumentu saturu padomju rokās esot izrādījies neparasti viegli – tikai dažas dienas nedēļā bijis jāaiziet krodziņā iedzert ar dienesta arhīva darbiniekiem: “Katru vakaru es devos mājās no darba ar pilnu portfeli paša rakstīto ziņojumu un oriģinālu arhīva dokumentu. Vakarā es tos nodevu savai padomju kontaktpersonai. No rīta agri mapi ar dokumentiem saņēmu atpakaļ. Saturs jau bija pārfotografēts. Dokumentus noliku vietā. Un tā es rīkojos gadu no gada”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Filbijs izskaidro, kādēļ viņam tik ilgi izdevies palikt neatmaskotam – pirmkārt, viņš bija dižciltīgas dzimtas atvase, bet Anglijā netika pieļauta doma, ka kāds no aristokrātijas varētu būt nodevējs; otrkārt, pārāk daudziem “MI-6” dienestā būtu lielas nepatikšanas, ja atklātos viņa dubultaģenta loma. Uzrunā Austrumvācijas kolēģiem “superspiegs” dod padomu: nekad neatzīties, saglabāt apņēmību, lai vai kā pratinātu. Filbijs atzīst, ka spiega darbs ir “netīrs”, taču “neaptraipītas lietas vārdā mūsu darbā laiku pa laikam nākas smērēt rokas”. Viņš uzskatīja, ka ar savu darbību novērsis jaunu pasaules karu.

Pēc pārbēgšanas uz PSRS Kima Filbija mūžs gan neizvērtās laimīgi, jo, lai arī Maskava tam deva visu iespējamo ierastā dzīves līmeņa uzturēšanai, par varoni viņu neviens neuzskatīja. Mūža pēdējos gados Filbijs strauji nodzērās un nomira 1988. gadā 76 gadu vecumā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.