Mobilā versija
Brīdinājums -0.6°C
Evija, Raita, Jogita
Sestdiena, 3. decembris, 2016
5. maijs, 2016
Drukāt

Atrasts ceļotāja Džeimsa Kuka leģendārā kuģa vraks

Foto: Wikimedia CommonsFoto: Wikimedia Commons

Nirējiem izpētot Ņūportas ostas Rodailendā, ASV apkaimi, izdevies piekrastē atrast leģendārā jūrasbraucēja Džeimsa Kuka kuģa “Endeavour” vraku, kas ir īpaši svarīgi austrāliešiem un jaunzēlandiešiem, jo šajā kuģī Kuks laikā no 1768. līdz 1771. gadam vadīja savu pirmo Klusā okeāna dienvidrietumu izpētes un kartografēšanas ekspedīciju un pasludināja Austrālijas kontinentu par britu kroņa īpašumu. Kuka ļaudis bija pirmie eiropieši, kas sasniedza Austrālijas austrumu krastus. Tieši par Austrālijas līdzekļiem tika izvērsti meklējumi arhīvos un okeānā, lai noskaidrotu kuģa likteni.

“Endeavour” bija 368 tonnu ūdensizspaida, 32 metru gara trīsmastu barka. Pēc slavas gadiem novecojušais burinieks mainīja īpašniekus līdz nonāca Ziemeļamerikā, kur kā tirdzniecības kuģis tika pārdēvēts par “Lord Sandwich”. Kad 1776. gadā sākās ASV neatkarības karš, “Lordu Sendviču” izmantoja karaspēka transportam līdz 1778. gadā angļi to līdz ar 12 citiem mazāk vērtīgiem kuģiem nogremdēja Ņūportas priekšā, lai neļautu ostā ienākt franču karaflotei, kas atbalstīja amerikāņu nemierniekus.

Kuka ekspedīcijas laikā 1770. gadā pie Lielā Barjerrifa “Endeavour” jau reiz bija gandrīz gājis bojā. Toreiz, lai kuģi noceltu no rifa, padarot to vieglāku, komandai vajadzēja samest okeānā ap 40 tonnu dažādu lietu, tajā skaitā lielgabalus. Šo kravu zemūdens arheologi atrada jau 1969. gadā. Pie Ņūportas atrastos priekšmetus un “Endeavour” vraka daļas paredzēts izcelt, restaurēt un vēlāk izstādīt.

Pievienot komentāru

Poliju piemeklējis spēcīgs sniegputenis; daudzviet bloķēti ceļiSpēcīga sniegputeņa dēļ piektdien Polijā aptuveni 180 000 mājsaimniecību palikušas bez elektroapgādes un daudzviet valstī ceļus nobloķējuši nolūzuši koki.
Ceļā uz SKS pazudis Krievijas kravas kuģisĪsi pēc pacelšanās ceturtdien pazudis Krievijas bezpilota kravas kuģis, kam bija jānogādā Starptautiskajā Kosmosa stacijā (SKS) 2,5 tonnas liela krava, tostarp pārtika
Draugiem Facebook Twitter Google+