×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
12. jūnijs, 2015
Drukāt

Atrasts cits risinājums VDK komisijas finansēšanai (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Gaidis Bērziņš

Pēc Juridiskās komisijas ierosinājuma Saeima vakar izslēdza no sēdes darba kārtības “Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu zinātniskās izpētes likumu”, kuru bija paredzēts skatīt galīgajā lasījumā.

“Šādu lēmumu pieņēmām, jo koalīcijas sēdē tikām informēti, ka Izglītības un zinātnes ministrija kopā ar Finanšu ministriju atradušas citu modeli, kā pārdalīt naudu komisijas finansēšanai. To varēs izdarīt ar valdības ziņojumu vai kādu citu dokumentu un atsevišķs likums nemaz nebūs nepieciešams,” paskaidroja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (NA).

Pēc neoficiālas informācijas, cits risinājums bijis nepieciešams, jo likumprojektā iesniegti vairāk nekā 20 savstarpēji pretrunīgi priekšlikumi. Tas deputātiem radījis bažas, ka likumu neizdosies pieņemt līdz 18. jūnijā plānotajam sesijas noslēgumam. Līdz ar to komisija paliktu bez finansējuma un nevarētu sākt pētniecības darbu vēl vairākus mēnešus.

Likums tika gatavots ar mērķi nodrošināt VDK dokumentu zinātnisko izpēti, atrisinot jautājumus par komisijas finansējumu un informācijas aizsardzību. Kā rakstīju, komisija no Tieslietu ministrijas pa­kļautības tika pārcelta Izglītības un zinātnes ministrijas paspārnē (IZM), kur tās darbību nodrošinās Latvijas Universitāte (LU). Tādēļ tika sagatavots īpašs likums, kurā noteikts, ka IZM slēgs deleģējuma līgumu ar LU par komisijas darba administrēšanu. Pēc tam universitāte slēgtu līgumus ar komisijas locekļiem par dokumentu zinātnisko izpēti, nosakot katra komisijas locekļa veicamā pētījuma apjomu un samaksu par to. Šīm vajadzībām budžetā rezervēti nepilni 250 000 eiro. Paredzēts arī, ka līdz 2018. gada 1. augustam IZM iesniegs Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par VDK dokumentu zinātniskās izpētes rezultātu.

Īpašas diskusijas un iebildumus deputātu un eks­pertu vidū bija raisījuši likumā paredzētie pienākumi komisijas locekļiem ievērot nosacījumus par informācijas neizpaušanu. Par VDK dokumentu neatļautu izmantošanu vainīgās personas tiktu sauktas pie atbildības. Līdz ar atteikšanos no šī likuma informācijas pieejamību regulēs likums “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu”.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. īsti čekisti vienmēr atrod izeju!

  2. Vai ta žurkas vēl nav sagrauzušas VDK dokumentus? Nolaid;iba, biedri, nolaidība. Izvest aģitāciju un stimulēt dokumentu iznīcināšanu. Atbildīgie Saeimas deputāti – PSKP biedri. Izstāšanās no partijas neatbrīvo no atbildības par pasākuma norisi savlaicīgi un kvalitatīvi.

  3. Ietekmes aģenti sekmīgi turpina cīņu par maisiem.Izskatas pēc cīņas par politisko dzīvību,jo pēc maisu atvēršanas var kļūt aktuāls jautājums- a ko tu darīji pie okupantiem.Atbilde visiem zinama,bet maisu ēnā notušejas.

Draugiem Facebook Twitter Google+