Foto: Ezra Volfingers

Atrasts leģendārs tunelis, kas ļāva izglābties Viļņas nāves nometnē ieslodzītajiem 1

Izraēlas Senlietu padome paziņojusi, ka starptautiskai pētnieku komandai izdevies Lietuvā atrast leģendāru tuneli, kas neticamā kārtā vairākiem ieslodzītajiem palīdzēja aizbēgt no nāves nometnes, raksta portāls History.com.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Par simt metru garo tuneli, kas veda ārā no nometnes un ko holokausta laikā ebreji izraka kailām rokām un alumīnija karotēm, stāstīja izdzīvojušie, taču tam līdz šim nebija izdevies atrast pierādījumus.

Neilgi pēc kara sākuma Viļņā, kurā līdz tam dzīvoja vairāk nekā 100 000 ebreju – tādēļ pilsēta pat bija nodēvēta par “ziemeļu Jeruzalemi” – nacisti ķērās pie šīs tautības cilvēku nežēlīgas iznīcināšanas. Ebreji tika sagūstīti un triju gadu garumā vesti uz Ponara (Paneriai) mežu, kur nelaimīgie tika nošauti un aprakti masu kapos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad 1943. gadā Lietuvai pietuvojās Sarkanā armija, nacisti un viņu lietuviešu izpalīgi centās noslēpt masu kapus, kuros tobrīd jau bija apglabāti gandrīz 100 000 upuru. No Štuthofas nometnes tika atvesti 80 ebreju tautība sieslodzīto, kuriem pavēlēja atrakt kapus, mirušo ķermeņus sakraut kaudzē un sadedzināt.

Turklāt ieslodzītie, kas veica šausminošo darbu, zināja, ka arī viņus gaida tas pats liktenis – ja neizdosies izbēgt. Naktis “ugunīgā brigāde” pavadīja vienā no apbedījuma bedrēm, no kuras pirms tam bija atrakuši tūkstošiem savu tautasbrāļu. Kādā naktī gūstekņi sāka būvēt tuneli, un turpināja darbu – kailām rokām un nelielām karotītēm – 76 naktis.

1944. gada 15. aprīlī gūstekņiem izdevās pārrīvēt saites, ar kurām viņi bija sasaistīti, ar atrastas nagu vīlītes palīdzību, un aptuveni 40 ieslodzītajiem izdevās izlīst pa divas pēdas šauro tuneli. Troksnis piesaistīja sargu uzmanību, viņi uzrīdīja bēgļiem suņus, tomēr ducis bēgļu iemuka mežā, un 11 no viņiem izdevās sasniegt partizānus, kuri cīnījās pret nacistiem.

Šie 11 veiksminieki arī liecināja par šausmām Ponaru mežā un par savu gandrīz neticamo izglābšanos, stāsts par kuru paaudžu gaitā ieguva leģendas statusu, taču pašai tuneļa eksistencei atrast pierādījumus atrast neizdevās.

Taču ASV, Kanādas, Izraēlas un Lietuvas arheologu komanda šā gada jūnijā apstiprināja, ka tuneli izdevies atrast. Tāpat pētnieki tic, ka viņiem izdevies atrast apbedījumu, kurā glabājas aptuveni 10 000 nacistu upuru. Ja šis pieņēmums apstiprināsies, tas būs jau 12. Ponaru mežā atrastais apbedījums.

Holokausta piemiņas vieta Paneriai mežā Viļņā.
Foto: AFP

Par arheologu darbu tiek uzņemta arī dokumentāla filma, kuru paredzēts nākamgad parādīt ASV sabiedriskā medija PBS zinātnes sērijā “Nova”.