×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
10. septembris, 2015
Drukāt

Atrasts nezināms cilvēka priekštecis

Foto: University of Wiskonsin-MadisonFoto: University of Wiskonsin-Madison

Zinātnieki kādā alu sistēmā Dienvidāfrikas Republikā atklājuši 15 līdz šim zinātnei nezināmu cilvēkveidīgu būtņu kaulus – tas ir lielākais šāda veida atklājums un var būtiski izmainīt priekšstatus par cilvēka evolūciju.

Paleontologi, kuri atrada skeletus, šīs būtnes nodēvējuši par Homo Naledi. Pagaidām vēl nav noskaidrots to precīzais dzīves periods, taču pētnieku grupas vadošais speciālists Lī Bergers norādījis, ka, pēc viņa domām, tās ir vienas no senākajām cilvēkveida būtnēm, kuras dzīvojušas aptuveni pirms trim miljoniem gadu.

Bergers uzsver, ka atradums liecina – daba “eksperimentējusi” ar to, kādam jāizskatās cilvēkam, jo paralēli dažādās Āfrikas daļās attīstījās atšķirīga veida cilvēkveidīgās būtnes, un gala rezultātā palika tikai viens veids, no kuras esam cēlušies mēs.

Tik liels skeletu daudzums Āfrikā vienkopus agrāk nav ticis uziets, turklāt alās atrasti dažādu vecumu Homo Naledi – no zīdaiņiem līdz vecajiem ļaudīm, kas ļauj izzināt, cik ilga bija grūtniecība, kad mazuļi atšķirti no krūts, kā viņi miruši, atšķirības starp vīriešiem un sievietēm visos vecumos.

Turklāt kauli, neraugoties uz to senumu, ļoti labi saglabājušies.

Homo Naledi nelīdzinās nevienam no agrāk uzietajiem agrīno cilvēku senčiem. Tam ir gan bijušas nelielas smadzenes – ne lielākas kā gorillam – un primitīvi attīstīti gūžas kauli, kā arī pleci, taču nelieli zobi, kas līdzinās modernajam cilvēkam, raksturīgās garās kājas un visai moderns plaukstu un pēdu veidojums.

Viens no intriģējošākajiem jautājumiem ir: kā skeleti nokļuvuši alā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+