Mobilā versija
-0.7°C
Baiba, Barbara, Barba
Svētdiena, 4. decembris, 2016
20. maijs, 2014
Drukāt

Atrasts seno bizantiešu “kalkulators”

Foto - Ufuk KocabaşFoto - Ufuk Kocabaş

Turcijas arheologi izrakumos bijušās ostas vietā Bosfora šauruma Eiropas krastā atraduši ap 1200 gadu vecu koka priekšmetu, kas jau nosaukts par “seno planšetdatoru”, vēsta kanāls “Discowery News”.

Noslēpumainā Bizantijas laikmeta senlieta konstatēta izrakumos Stambulas Jenikapi rajonā, kas saista arheologu uzmanību jau desmit gadus, jo mūsu ēras 4. gadsimtā tur tika iedibināta Bizantijas svarīgākā tirdzniecības osta Teodosija.

Tā sauktais “planšetdators” atrasts kuģa vrakā un varēja būt piederējis kuģa kapteinim, jo ierīce, kas sastāv no pieciem savstarpēji nobīdāmiem taisnstūra segmentiem domāta piezīmju izdarīšanai, kā arī dažādu cēlmetālu svara noteikšanai. Daļa segmentu ir pārklāta ar vaska kārtiņu un tajā vēl saskatāmas ievilktās grieķu rakstu zīmes.

Savukārt apakšējā panelī ir dažāda veida koka ligzdas tirgotāja svaru atsvariem. Nelieli svari senatnē bija līdzi katram tirgonim – tos vajadzēja maksājumos izmantojamā sudraba, zelta un citu metālu monētu vai stienīšu nosvēršanai. Seno bizantieši pierakstu un svēršanas ierīce acīmredzot tika nēsāta, pakārta ādas siksnā. Par to liecina caurumi koka paneļu stūros. “Planšetdators” tiek datēts ar aptuveni 9. gadsimtu. Kuģis, kura vrakā to uzgāja, pēc citiem atradumiem spriežot, pārvadāja preces Melnās jūras Krimas reģionā.

Pievienot komentāru

Vācijā afgāņu pusaudzis izvarojis un nogalinājis studenti (1)Vācijā ir aizturēts 17 gadus vecs patvēruma meklētājs afgānis, kuru tur aizdomās par 19 gadus vecas studentes izvarošanu un slepkavību, sestdien paziņoja policija un prokuratūras darbinieki.
Ceļā uz SKS pazudis Krievijas kravas kuģis (1)Īsi pēc pacelšanās ceturtdien pazudis Krievijas bezpilota kravas kuģis, kam bija jānogādā Starptautiskajā Kosmosa stacijā (SKS) 2,5 tonnas liela krava, tostarp pārtika
Draugiem Facebook Twitter Google+