Mūmijas maska, kurā atrasts Marka evaņģēlija fragments, līdzīga šai. Ilustratīvs attēls
Mūmijas maska, kurā atrasts Marka evaņģēlija fragments, līdzīga šai. Ilustratīvs attēls
Foto: australianmuseum.net.au

Atrasts visu laiku senākais evaņģēlija oriģināls 0

Publicēšanai tiek gatavots agrākais jebkad atrastais evaņģēlija teksts – mūsu ēras pirmajā gadsimtā tapuša Marka evaņģēlija fragments, raksta portāls livescience.com.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Visi mūsdienās zināmie evaņģēliji tapuši laikā starp 101. un 200. gadu, bet šis unikālais evaņģēlijs noteikti tapis pirms mūsu ēras 90. gada. Evaņģēlijs uzrakstīts uz papirusa lapas, kura vēlāk izmantota mūmijas maskas izgatavošanā. Kaut gan faraonu un augstmaņu mūmiju maskas gatavoja no zelta, vienkāršajiem ļaudīm tās parasti tika izgatavotas no auduma vai papirusa, līmes un krāsas. Tā kā papiruss bija ļoti dārgs, ļaudis to bieži izmantoja otrreiz, proti – jau aprakstītas papirusa loksnes.

Pēdējos gados zinātnieki izstrādājuši tehnoloģiju, kas atļauj no mūmijas maskas atdalīt līmi, nesabojājot pašu materiālu un tinti uz tā, tādēļ tagad iespējams izlasīt uz papirusa rakstītos tekstus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis pirmā gadsimta evaņģēlijs ir pirmais no vairākiem simtiem tekstu, pie kuru atšifrēšanas patlaban strādā aptuveni trīs duči zinātnieku.

Pētnieki atzīst, ka šai tehnoloģijai ir viens trūkums, proti – pati maska pēc līmes atdalīšanas vairs nav izmantojama par muzeja eksponātu. Šis aspekts jau izraisījis asas debates. Pētījuma dalībnieki gan norāda – neviena no izjauktajām maskām tik un tā savas kvalitātes dēļ neatrastos muzejā. Toties informatīvā vērtība ir milzīga, jo vienā maskā iespējams atrast pat vairākus dučus dažādu tekstu – darījumu un privātas vēstules, testamentus un daudz ko citu.

Zinātnieki, kuri strādā pie šī projekta, parakstījušies par noteiktu datu neizpaušanu – galvenokārt, kā norāda projekta vadītājs, Jaunās Derības pētniecības centra profesors Akādijas koledžā Volfvilā (Jaunskotija, Kanāda) Kreigs Evanss, tas saistīts ar mūmiju īpašnieku nevēlēšanos atklāt savu identitāti.

Evaņģēlija vecums noteikts, apvienojot radioaktīvā oglekļa datēšanas metodi un izpētot pārējos dokumentus, kas līdz ar evaņģēliju bija izmantoti maskas izgatavošanā. Saskaņā ar vienošanos par datu neizpaušanu Evanss norādīja, ka vairāk nevarot atklāt, pirms evaņģēlijs nav ticis publicēts.

Evanss norāda – kaut gan atrastais fragments ir neliels, tomēr tas ļaus izvērtēt, vai Marka evaņģēlijs laika gaitā mainījies. Viņa paša pētījumi saistīti ar citu jomu, proti, ar to, cik ilgi papirusu īpašnieki tos glabājuši pirms otrreizējas izmantošanas. Arī šis aspekts varētu papildināt izpratni par to, kurā tieši 1. gadsimta brīdī tapis atrastais evaņģēlijs.

Pirmais mūmiju maskās atrasto tekstu sējums tikšot publicēts jau šogad – faktiski to bijis iecerēts izdarīt pērn vai pat aizpērn, taču publicēšana iekavējusies, jo zinātnieki vēlējušies rūpīgāk pārbaudīt un izpētīt tieši papirusu ar evaņģēlija fragmentu, raksta livescience.com.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.