×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
11. marts, 2015
Drukāt

Ātraudzīga lucernas šķirne: gribu uzzināt par to vairāk!

seejaslucerna

“Dzirdēju, ka ir izveidota ātraudzīga vietējā lucernas šķirne. Vēlos uzzināt par to vairāk informācijas.” EDĪTE LIMBAŽU NOVADĀ

Jaunā sējas lucernas (Medicago sativa) šķirne ‘Rasa’ izveidota LLU Zemkopības zinātniskajā institūtā. Šķirne veiksmīgi izturējusi Saimniecisko īpašību novērtēšanas (SĪN) testu Latvijā gan konvenciālajā, gan bioloģiskajā saimniekošanas sistēmā, apsteidzot hibrīdās lucernas standartšķirni ‘Skrīveru’.

– Vizuāli ‘Rasa’ atšķiras ar to, ka zied violetiem ziediem, savukārt skrīverietei ziedi ir daudzkrāsaini. Galvenā priekšrocība ir ātraudzība; veģetācijas periodā dod par vienu pļāvumu vairāk, – stāsta Zemkopības zinātniskā institūta Selekcijas nodaļas vadītāja Sarmīte Rancāne.

Pašlaik tiek kārtota dokumentācija, lai jauno šķirni reģistrētu un iekļautu Latvijas Augu šķirņu katalogā. ‘Rasu’ dabā varēs redzēt Zemkopības institūta izmēģinājumu laukos. Sēklas būs pārdošanā pēc nepieciešamo formalitāšu nokārtošanas, t.i., sākot ar nākamo gadu.

Latvijā lucernas audzēšanu ierobežo tas, ka šai tauriņziežu kultūrai vajadzīga vāji skāba vai neitrāla augsne, bet pie mums augsnes ir diezgan skābas. Lucerna ir lopbarības augs ar augstu proteīna saturu sausnā un labi sagremojama. Zaļajā masā ir daudz vitamīnu un mikroelementu. Augs pavasaros strauji ataug; augšana apstājas tikai vēlu rudenī. Labi pielāgojas apstākļiem. Spēcīgā mietsakne ļauj izmantot mitrumu no augsnes dziļākiem slāņiem, tādēļ lucerna aug un zaļo arī sausā vasarā. No vērtīgā lopbarības auga var gatavot sienu, skābsienu, skābbarību, iegūt zaļbarību, turklāt izbarot visām dzīvnieku sugām (piena un gaļas liellopiem, aitām, zirgiem), kā arī pievienot cūku un putnu barībai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+