×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
10. marts, 2016
Drukāt

Kādam jābūt bibliotekāram, lai atbilstu gaismas nesēja titulam? (7)

Foto- LETAFoto- LETA

Olga Brenča, Dagdas novada Bērziņu pagasta 
tautas bibliotēkas vadītāja: “Teikšu īsi – bibliotekāram jābūt ar dzirkstelīti, tādam, kas prot iedvesmot un aizraut. Nevienu nevar ar varu piespiest lasīt grāmatas vai preses izdevumus. Cita lieta – ja prot ieinteresēt. Man ir dažādi paņēmieni. Nedaudz par diviem. Vispirms bērni jāaizrauj ar kaut ko citu, kas dod impulsu vairāk uzzināt un saprast. Nesen kopā ar bērniem, bibliotēkas lasītājiem, bijām Rīgā Gaismas pilī. Pēc tam apmeklējām Dabas muzeju. Kādi pārsteigumi, kādi atklājumi! Paldies Dagdas novada domei par transportu! Arī pieaugušie jāieinteresē. Var sākt ar mazumiņu, tad jāiet uz ko lielāku. Pašlaik es brīvprātīgi vadu šūšanas nodarbības, kas notiek bibliotēkā. Piekrišana liela. Jau tagad jūtams, ka palielinās arī lasīšanas kāre. Katrs jaunums cilvēka dzīvē rosina kļūt aktīvākam un vairāk zinošam.”

 

Dace Bunte, Talsu novada Laidzes pagasta 
bibliotēkas vadītāja: “Tādam, kam bibliotekāra amats ir dzīvesveids. Labs lauku bibliotekārs nevienu brīdi nevar apmierināties tikai ar savu darba laiku četrās sienās, viņam jābūt nemitīgā kustībā, meklējumos, gatavam uz visnegaidītāko. Mani lasītāji ir tik dažādi, arī viņu vēlmes ir ļoti dažādas. Viens interesējas par makšķerēšanu, otrs – par politiku, trešais – par kosmosu. Kādam varbūt liksies neticami, bet lielu daļu lasītāju nodarbina psiholoģiskas, filozofiskas un eksistenciālas lietas. Gudrs lasītājs man jautā, ko es varu ieteikt. Tas nozīmē, ka jaunākās grāmatas man jāizlasa pašai pirmajai, ko laika trūkuma dēļ bieži daru naktīs. Ir grāmatas, kuras es nevis vienkārši izlasu, bet gan izstudēju. Tā tas bija, piemēram, ar Noras Ikstenas romānu “Mātes piens” un Māra Bērziņa grāmatu “Svina garša”. Kāds gudrais ir teicis, ka oficiālo vēsturi raksta uzvarētāji, bet patieso vēsturi – dzimtu atmiņā glabātie notikumi, izjustais un pārdzīvotais. “Mātes piens” ļoti aizkustināja arī bibliotēkas lasītājus, tāpēc es viņus aizvedu uz tikšanos ar autori Talsu pilsētas bibliotēkā. Es jūtos piederīga ne tikai Laidzes bibliotēkai, bet arī citām Talsu novada bibliotēkām, piemēram, Dundagā, Mazirbē, Rojā. Tāpēc saviem lasītājiem piedāvāju dažādas tikšanās ne vien Laidzē, bet arī citur. Tas cilvēkus ļoti bagātina, dod spēku ikdienas darbiem un dzīvei.”

 

Sarmīte Meļķe, Alūksnes novada Alsviķu pagasta bibliotēkas vadītāja: “Pēdējā laikā mūsu lasītāju skaits palielinājies. Nevaru teikt, ka tikai tāpēc, ka mums tomēr salīdzinoši liels ir grāmatu un preses izdevumu skaits, piemēram, žurnālu vien ir divdesmit. Galvenais ir jaunā lasītāja audzināšana ar aizraujošiem pasākumiem. Tikai viens piemērs. Skolas brīvlaikos organizēju bērnu pasākumu “Nakts bibliotēkā”, kurā ir viss kas, tikai ne mūžīgā sēdēšana pie datora. Bērnus aizrauj atrakcijas, dažādi uzdevumi, interesantas krustvārdu mīklas, arī filmu skatīšanās. Tas viss ar virsuzdevumu – atraut no datorspēlēm, piesaistīt lasīšanai.”

 

Velta Lāce, Viesītes novada Saukas pagasta bibliotēkas vadītāja: “Pagasta bibliotekāram vispirms ir jābūt gaišam cilvēkam, tādam, kas redz un saprot cilvēku vajadzības, uzklausa savus lasītājus, palīdz, ja pienāk tāda reize. Un iet solīti notikumiem pa priekšu. Kad tuvojās novadnieka Arvīda Žilinska 110. dzimšanas diena, domāju, kā iepriecināt savus lasītājus. Rosināju Viesītes novada domi izdot bērnu dziesmu grāmatu. Izdevās! Divas reizes gadā organizēju lasītāju tikšanos ar novada vadību. Visu gadu ir gan mazāki, gan lielāki pasākumi. Vasarās piesaistām arī ļoti daudz pilsētnieku bērnu, jo laukos viņi pavada brīvdienas. Darām visu, lai cilvēki lasītu. Panākumi atkarīgi no bibliotēkas sadarbības ar bērniem un viņu vecākiem, ar skolotājiem, rakstniekiem, māksliniekiem.”

 

UZZIŅA

LNB Atbalsta biedrības konkurss

* Šogad Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrības konkursam “Pagasta bibliotekārs – gaismas nesējs” pieteikti 54 bibliotekāri no Vidzemes, Kurzemes, Latgales, Zemgales un Pierīgas.

* Konkurss tiek rīkots jau devīto reizi, uzvarētājus paziņos un apbalvos svinīgā ceremonijā LNB 19. aprīlī.

* Pieteikuma vēstulēs lasītāji stāstījuši par aktīviem, radošiem un pašaizliedzīgiem vietējiem bibliotekāriem. Šodien dodam vārdu dažiem no viņiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Jā… Bibliotekāri apkalpo ne tikai savus lasītājus, bet arī Latvenergo klientus, Lattelecom klientus, palīdz aizpildīt un iesniegt VID dokumentus… Un viss par minimālo algu! ( apkopēja arī strādā par manimālo algu). Kur taisnība?

 2. Visbēdīgākais, ka paši bibliotekāri ir pieņēmuši, ka
  bibliotekāram jābūt speciiālistam 77 nesaistītās
  specialitātēs(absurds!) par to pašu vienu minimālo algu !

 3. Bibliotekāri….,nevaru iedomties garlaicīgāku nodarbošanos.

  • Tieši tev nebūs piemērots. Cits to uzskatītu par vissaizraujošāko darbu. Grāmatas var būt kā durvis uz citām pasaulēm.

 4. Kad ,revidējot savu apjomīgu biblioteku mājās, gribēju iepriecināt Rīgas bibliotekas arī, trijās no četrām man … vnk atteica. Tātad visas sūdzības, ka to to garagrāmatu tām esot par maz, vnk neatbilst taisnībai…

  • Ne visas lietotās grāmatas Atbildēt

   Ir piemērotas bibliotēkas vajadzībām.

  • Aizgājušo laiku grāmatas ,gan nevienu neinteresē, atnesiet šodien izdotās, tad gan redzēsiet ,ka bibliotekāri uzreiz paņems un pateiksies.Ar vecām grāmatām ir tāpat kā ar vecu apģērbu ,kurš gribēs valkāt , jeb lasīt. Padoimājiet pirms nesiet uz bibliotēku makulatūtu

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+