Praktiski
Receptes

Ātri pagatavojams pākšaugs – lēcas. Cik ilgi jāvāra un vai pirms tam jāmērcē? 0

Foto – Shutterstock

Gribu savā ēdienkartē iekļaut lēcas, kas esot uzturvielām bagāts produkts. Cik tās ilgi jāvāra, lai kļūtu mīkstas? Vai tās pirms vārīšanas jāmērcē? SARMA BĒRIŅA Valmierā

Lēcas ir viengadīgs pākšaugs ar ļoti augstu olbaltumvielu saturu, tādēļ ir būtisks produkts veģetāriešu uzturā. Tās arī bagātas ar šķiedrvielām, B1 vitamīnu un neaizstājamām aminoskābēm, ir vairāku minerālvielu (dzelzs, fosfora, cinka) avots. Lēcas ir noderīgas, ja moka gremošanas traucējumi, tās normalizē cukura līmeni asinīs.

Šis pākšaugs var būt pelēkbrūnā, olīvzaļā, sarkanīgi oranžā vai dzeltenīgā tonī. Arī to izmēri ir atšķirīgi, lēcas mēdz pārdot šķeltas vai veselas, ar vai bez miziņas.

Uzturā izmanto vairāku veidu lēcas: zaļās, brūnās un sarkanās. Zaļās ir universālākais lēcu veids, der zupām un sautējumiem, dārzeņu sacepumiem, arī pildītiem dārzeņiem; gatavošanas laikā tās saglabā savu struktūru. Brūnās lēcas piemērotas zupām, sautējumiem un uzkodām; pārsniedzot gatavošanas laiku, sanāk biezputra. Sarkanās lēcas gatavojot kļūst zeltaini dzeltenīgas, no tām padodas lieliski biezeņi, zupas, var būt piedeva gaļas ēdienam.

Brūnajām un zaļajām lēcām raksturīga riekstu garša, vārot tās nekļūst irdenas. Savukārt melnajām (arī tādas ir!) piemīt izteiktāka garša, tāpēc gatavojot nav jāpievieno garšvielas.

Atšķirībā no zirņiem un pupām šie pākšaugi nav jāmērcē un stundām ilgi jāvāra. Pagatavošanas laiks – no 10 līdz 45 minūtēm atkarībā no lēcu šķirnes, izmēra un tā, vai pākšaugam noņemta miziņa. Sarkanajām lēcām tās nav, tāpēc jāvāra tikai 10 minūtes. Zaļās jāvāra 30, savukārt pelēkbrūnās 40 minūtes, un tās tomēr iepriekš būtu jāmērcē.

Nomazgātas lēcas liek verdošā ūdenī un vāra uz nelielas uguns, ik pa laikam apmaisot. Sāls jāpievieno tikai gatavošanas beigās.

LA.lv
SM
Signe Mengote
Praktiski
Tas, ka viņi ir lēni, ir tikai mīts… Ciemos pie bruņurupuču meitenes, vārdā Brunis
1 diena
MP
MAIJA PASTARE
Praktiski
Ja darbinieku skaits tiek samazināts, kam ir priekšroka saglabāt darbu?
1 diena
AG
Aija Geida
Praktiski
Mērcītes pie dārzeņu uzkodām. 4 gardas receptes
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti
2 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā
20 minūtes
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
ES 27 dalībvalstis vērtē Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES līgumu un nākotnes attiecību deklarāciju
34 minūtes