Foto – Shutterstock

Ātri pagatavojams pākšaugs – lēcas. Cik ilgi jāvāra un vai pirms tam jāmērcē? 0

Gribu savā ēdienkartē iekļaut lēcas, kas esot uzturvielām bagāts produkts. Cik tās ilgi jāvāra, lai kļūtu mīkstas? Vai tās pirms vārīšanas jāmērcē? SARMA BĒRIŅA Valmierā

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Lēcas ir viengadīgs pākšaugs ar ļoti augstu olbaltumvielu saturu, tādēļ ir būtisks produkts veģetāriešu uzturā. Tās arī bagātas ar šķiedrvielām, B1 vitamīnu un neaizstājamām aminoskābēm, ir vairāku minerālvielu (dzelzs, fosfora, cinka) avots. Lēcas ir noderīgas, ja moka gremošanas traucējumi, tās normalizē cukura līmeni asinīs.

Šis pākšaugs var būt pelēkbrūnā, olīvzaļā, sarkanīgi oranžā vai dzeltenīgā tonī. Arī to izmēri ir atšķirīgi, lēcas mēdz pārdot šķeltas vai veselas, ar vai bez miziņas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzturā izmanto vairāku veidu lēcas: zaļās, brūnās un sarkanās. Zaļās ir universālākais lēcu veids, der zupām un sautējumiem, dārzeņu sacepumiem, arī pildītiem dārzeņiem; gatavošanas laikā tās saglabā savu struktūru. Brūnās lēcas piemērotas zupām, sautējumiem un uzkodām; pārsniedzot gatavošanas laiku, sanāk biezputra. Sarkanās lēcas gatavojot kļūst zeltaini dzeltenīgas, no tām padodas lieliski biezeņi, zupas, var būt piedeva gaļas ēdienam.

Brūnajām un zaļajām lēcām raksturīga riekstu garša, vārot tās nekļūst irdenas. Savukārt melnajām (arī tādas ir!) piemīt izteiktāka garša, tāpēc gatavojot nav jāpievieno garšvielas.

Atšķirībā no zirņiem un pupām šie pākšaugi nav jāmērcē un stundām ilgi jāvāra. Pagatavošanas laiks – no 10 līdz 45 minūtēm atkarībā no lēcu šķirnes, izmēra un tā, vai pākšaugam noņemta miziņa. Sarkanajām lēcām tās nav, tāpēc jāvāra tikai 10 minūtes. Zaļās jāvāra 30, savukārt pelēkbrūnās 40 minūtes, un tās tomēr iepriekš būtu jāmērcē.

Nomazgātas lēcas liek verdošā ūdenī un vāra uz nelielas uguns, ik pa laikam apmaisot. Sāls jāpievieno tikai gatavošanas beigās.

Foto – Shutterstock