×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
23. marts, 2018
Drukāt

Ātro kredītu dēļ iedzīvotāju parādu jūgs ir milzīgs (23)

Foto - LETA/Edijs PālēnsFoto - LETA/Edijs Pālēns

Ilustratīvs foto.

Nebanku kreditētāju uzraudzība un darbības likumiskais regulējums joprojām raksturojams kā formāls, nevis reāls un uz nozares sakārtošanu vērsts. Turpina palielināties ātrajos kredītos izsniegtās summas . Turklāt, aktivizējoties bez maksas pieejamo jauno kredītu izsniegšanai, seko to masveida pagarināšana, kas vairs nav bez maksas, tā portālu “La.lv” informē  Latvijas kredītņēmēju asociācijas valdes loceklis Jānis Āboliņš.

”Saeimai un valdībai daudzkārt esam uzsvēruši, ka, nepieņemot striktāku regulējumu, iedzīvotāji apzināti tiek grūsti parādu jūgā, kas vēlāk daudzus spiež arī bēgt no valsts. Strādājot ar saviem klientiem, to redzam katru dienu,”  uz aizvien briestošo problēmu Āboliņš.

Pirms gada – 2017. gada 1. pusgadā  – nebanku kreditētāju kredītportfelis bija vairāk nekā 560 miljoni eiro. Ņemot vērā, ka kopš 2013. gada nebanku kreditētāju izsniegto aizdevumu apjoms katru gadu ir turpinājis palielināties par 64 līdz 73 miljoniem eiro, ir prognozējams, ka šobrīd tas varētu būt ap 630 miljoniem eiro.

“Tā ir milzīga parāda nasta. Salīdzinājumam var minēt, ka nebanku kredītu apjoms ir turpat sešas reizes lielāks, nekā Latvijas otras lielākās pilsētas – Daugavpils – budžets 2018. gadam. Ņemot vērā kredītus, ko iedzīvotāji saņēmuši arī bankās, cilvēku parādu jūgs ir milzīgs un kuru katru brīdi var izraisīt krahu,” pārliecināts Āboliņš.

Viņš uzsver, ka būtiskākais ir panākt, lai nebanku kreditētājiem par obligātu pienākumu tiek uzlikta kredīta pieteicēja maksātspējas objektīva un pilnvērtīga novērtēšana.

“Šobrīd Patērētāju tiesību aizsardzības likuma vadlīnijās ir noteikts, ka tikpat rūpīgi kā bankām jāpārbauda savu kredīta pieteicēju finanšu un maksātspējas dati, arī nebanku kreditētājiem jāpārbauda visa informācija par personām, kas vēlas saņemt 427 eiro lielus un lielākus aizņēmumus. Vai tas notiek realitātē – ir pamatotas aizdomas. Pretējā gadījumā nebūtu iespējams, ka viena persona ar pāris minūšu starpību ātros kredītus saņem pie vairākiem aizdevējiem, tai skaitā – vienas juridiskas personas, kas operē ar vairākiem ātrā kredīta zīmoliem. Jau pirms vairākiem gadiem situācija ar pārlieku viegli pieejamiem kredītiem bija draudoša, nupat tā sola drīzu krahu,” pārliecināts ir Āboliņš.

Tādēļ Latvijas kredītņēmēju asociācijas vārdā viņš vēlreiz aicina valdību un Saeimu rast spēku nostāties pret nebanku kreditētāju lobijam un pieņemt striktāku nebanku kreditēšanas nozares regulējumu, kas daudzus iedzīvotājus pasargātu no neapdomīgām saistībām. Latvijas kredītņēmēju asociācija ir pārliecināta, ka rūpīgai potenciālā klienta maksātspējai būtu jānotiek jau brīdī, kad tiek lūgts 100, 150 eiro liels aizdevums.

Vienlaikus gan Latvijas kredītņēmēju asociācija uzsver, ka arī cilvēkiem ir jābūt atbildīgiem, un, pieņemot lēmumu par jaunu aizņēmumu, jāizvērtē savas iespējas to atdot.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. bet paskataties so atro kreditu reklamu biezumu tv vakaros!!1

 2. Tikai vāja rakstura cilvēki krīt šajā slazdā. Skolās par to būtu jābrīdina.

 3. ”Vajag tik vairāk reklamēt uz visiem stabiem tās infantīlās reklāmas”. Interesanti-kāpēc tad alkoholu un cigaretes vairs tādā veidā nereklamē???

 4. Ko var melot, laviiznieku zhurnaljuugas. aatrie krediiti ir tikai debiilajiem. Juus, netiirie smerdelji zhurnaljuugas, ar savu meliigo smirdeeshanu censhaties apvainot normaalos iedziivotaajus.

 5. Nu neviens nespiež ar varu ņemt tos kredītus!Ja esi paņēmis,tad pildi līguma saistības! Un es arī nesaprotu,kāpēc lielākā daļa latvieši ar LV dzīvojošajiem krieviem runā krieviski!Laikam tas ir kalpības un pazemības sindroms.

 6. Davai visi vienlaicīgi uzmetam ātros..

 7. aizliegt reklamēt ik pēc 5min.pa TV,jau apriebies

  • Pilnīgi piekrītu ! ” Ātro kredīti ” jau ar savām reklāmām masu medijos kļūst pārāk agresīvi , kas kļūst jau bīstami ar savām sekām lielai daļai sabiedrības ! Būtu jāierobežo arī”’ Ātro ” reklāmu biežums , jo ar savām reklāmām tiek nomākta da jebkura info sabiedrībai !

  • un inbox.lv ar katru dienu līdz riebumam reklamē….

 8. Kārtību uz ielas regulē ne vien paši kājāmgājēji, bet arī miliči ar svilpi un soda kvīšu grāmatiņu. Tikai jautājums. kurš to milici – jā šodien policistu novietojis uz ielas dienesta kārtībā – protams priekšnieks un kurš licis priiekšniekam – viņa priekšnieks un tā līdz augšai – ir kāds galvenais, kurš vēlas kārtību uz ielas…
  Tikai banku lietās tas nav darīt un Latvijas galvenais baņķieris sapinies savos ”darbos” skaidrojas KNAB – tam arī vajadzēja virsvadīt arī šo fiksos kredītus – bet te labāk kādas zivtiņas ar Kamčatkas čekistiem…- dīka bezdarbība…

 9. Katrs dabū ko pelnījis!

 10. Redziet nemu es vienreiz no bino.lv kreditu,vini ka pat neiedomajas painterseties par manu kredita vesturi vai sastavu melna sarksta ta talak vienkarsi bez negadas parbaudes izmeta vieglpratigi savu naudu viss ne jau mums cilvekiem kaukas jabut atbildigiem sadiem kredita devejiem japazud no sejienes vai ar pateretaju aisardzibas dienestam nevaiga izdot jaunas atlaujas tad ar nebus paradnieku viss

 11. Iedzīvotāju vēlme dzīvot pāri saviem līdzekļiem ir pamatā , ka paši tagad ir parādos līdz ausīm un it neviens kantoris tur nav vainīgs …

  • Katram pašam jāizvērtē sava atbildība un spēja kredītu atmaksāt, bet kredītkantoru reklāmas ir uzbāzīgas līdz riebumam visos TV kanālos, pat personīgajos e-pastos.

  • Vārds,Jums ir pilnīga taisnība.

  • N-tos gadus reklāmas nonstopā, tas laikam ir šo augļotāju labdarība pret medijiem, nejau tas dod arī kaut kādu efektu

 12. Kas tad ir ar to Lielvārdes vekseļa lietu 200 miljonu vērtībā?

 13. Viņi vispār neskatās.. Kad gribēju no Mogo.lv iegadaties auto pa 5000tk eur, vini atbildi man deva 15min laikā. Kautgan man nav ne oficiāla ienākuma, ne konts bankā.
  Protams, kredītu nepaņēmu , jo pēc tam auto izmaksas sastādīja 9670eur.
  2X dārgāk.. Paldies. esmu gudrāks..

 14. Vai mīļie tautieši joprojām nav apjēguši SAVU atbildību par kredīta ņemšanu un no tā izrietošajām sekām? tagad nu visi citi pēc kārtas vainīgi. Atbildības sajūta jau no b/dārza tiek nogrūsta uz citiem, tikai pats bērns/skolēns/students ir mazs balts. pūkains, nevainīgs un gana stulbs, lai notiktu kā notiek.

  • Ja tev uz ielas piedāvā narkotikas, pati esi vainīga, ja neatsakies! Bet varbūt uzšaut dīlerim pa nagiem?

 15. Smagas paģiras

Draugiem Facebook Twitter Google+