Latvijā

“Ātro kredītu” slavas gājiens turpinās0

Foto no LA arhīva

Gadu no gada “ātro kredītu” nozares darboņiem tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība. Vai tas tāpēc, ka cilvēki mēdz sūdzēties vai tāpēc, ka bankām tiek nedaudz atņemts bizness? Kāda ir patiesā situācija “ātro kredītu” pasaulē un vai viss ir tik melns kā to mālē?

Statistiku veido gan labie, gan ne tik labie piemēri. Ir gana daudz cilvēku, kas aizņemas un nesteidzas nokārtot savas parādsaistības. Un tikai par šiem raksta avīzēs un sludina ziņās, jo viņi sūdzas. Sūdzas par to, ka viņu prāts bijis apmiglots aizņemoties un viņi paši “jau neko”. Ko par šo saka statistika, kas ir neapgāžama un saka baltu patiesību?

Par nebanku kreditētājiem 2014.gadā saņemtas 78 sūdzības, tostarp 21 sūdzība par netaisnīgiem līguma nosacījumiem, 26 – par negodīgu komercpraksi, 31 – cita veida sūdzība (piemēram, par kredīta piešķiršanu, nevērtējot maksātspēju, atbildes nesniegšanu uz patērētāja sūdzību u.tml.). Pa četriem gadiem šī statistika ir mainījusies, bet līmeni saglabā itin līdzīgu. Sūdzības ir, tāda paša stila un veida sūdzības, tomēr to paliek arvien mazāk. Iespējams, ka cilvēki beidzot ir sapratuši, ka aizņemties vajag atbildīgi, arī līgumu nosacījumus būtu vēlams lasīt un izprast. Runa, galu galā, ir par naudu un par finansēm. Tiem, kas kredītu laikus neatmaksā draud ne tikai soda procenti, bet arī nepatikšanas – kredītu piedziņas kompānijas, kas neatlaidīgi Jums dzīs pēdas gadiem ilgi, kamēr nepanāks kredīta atmaksu. Priekš kam tas vajadzīgs?

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas (LNKA) uzskata, ka PTAC ir jāpilnveido metodoloģija kavētāju uzskaitei: skatot kavētājus pret kredītportfeli jeb izsniegto kredītu apjomu noteiktā dienā, neparādās labie klienti, kas savas saistības nokārtojuši, līdz ar to dati korekti neatspoguļo situāciju nozarē. Tas nozīmē, ka statistika mēdz uzrādīt tikai sliktos datus, ignorējot labos. Sanāk, ka mēs redzam tikai sliktos ciparus, tad kāds var būt priekšstats sabiedrībā par “ātrajiem kredītiem”?

Sākoties masu kreditēšanai 90.gadu beigās, piešķirtā kredīta summai tika piemērota tikai procentlikme un maksa par kredītpieteikuma izskatīšanu, bet laika gaitā dažādi kredītdevēji ieviesa vēl dažādas citas maksas, piemēram, komisiju par naudas piešķiršanu u.tml. radošas pozīcijas, par kuru eksistenci patērētājs faktiski uzzināja tikai naudas iekasēšanas brīdī. Tas bija aktuāli dažus gadus atpakaļ, tagad jāsaka, ka situācija ir krietni uzlabojusies. Tā kā ātrajiem kredītiem un to izsniedzējiem tiem pievērsta īpaša uzmanība, to noteikumi ir kļuvuši viegli saprotami un elastīgi, nav jābaidās no krāpšanām, atliek vien pašiem lasīt līgumus un izpildīt uzņemtās saistības. Aizņēmums ir aizņēmēja atbildība.

Ātrie kredīti ir populāri arī 2018.gadā, parādās jauni uzņēmumi, kas nodarbojas ar ātro kredītu izsniegšanu. Nav jābaidās no sabojātas kredītvēstures, ja atdodat aizņēmumu laikus. Katrs pats uzņemas atbildību par savām finansēm.

Ja vēlaties izvēlēties uzticamu aizdevēju, izvēlieties CreditOn.lv. Tas ir aizdevējs ar pieredzi nebanku aizdevēju sektorā, ar elastīgiem noteikumiem un labiem atmaksas termiņiem. CreditOn.lv izsniedz dažādas summas dažādos termiņos, iespējams aizņemties līdz pat 1000 EUR un atmaksāt šo summu kaut vai gada laikā. Sadaliet kredītu mazākos maksājumos un droši, bez galvas sāpēm, īstenojiet sen kārot biznesa ideju vai kādu lielāku pirkumu. Aizņemieties atbildīgi. Lai aizņemtos pie CreditOn.lv, jums jābūt vismaz 20 gadus vecam un ar patstāvīgu, oficiālu darba vietu. Aizņēmumu atdodiet laikus vai pagariniet, ja rodas tāda nepieciešamība. Aizņemieties atbildīgi, izvērtējiet savas iespējas kredītu laikus atmaksāt.

LA.lv