Pasaulē
Vēsture

Atrod pirms 300 gadiem nogrimušu spāņu galeonu “San Jose”2


Dzelmē redzami nogrimušā galeona lielgabali.
Dzelmē redzami nogrimušā galeona lielgabali.
Foto – AFP/LETA

Pētniekiem, izmantojot zemūdeni ar tālvadības sistēmu, izdevies atrast pirms 300 gadiem Kolumbijas piekrastē nogrimušu spāņu galeonu “San Jose”, kas devās no Dienvidamerikas uz Spāniju ar zelta, sudraba un dārgakmeņu kravu. Bagātību vērtība mūsdienās varētu būt aptuveni 17 miljardi dolāru. Kuģa vraka atrašanā sadarbojās starptautiska zinātnieku un inženieru komanda, piedaloties Kolumbijas kara flotei.

Kā ziņo raidsabiedrība CNN, galeona “San Jose” vraks Kolumbijas piekrastē pie Kartahenas pilsētas tika atklāts jau 2015. gadā, taču sīkāka informācija par atradumu netika publiskota. Tagad pētnieki no Vudsholas Okeanogrāfijas institūta, kas atrodas Masačūsetsas štatā, ASV, vienojušies ar Kolumbijas valdību un vairāku citu valstu valdībām atklāt informāciju par atradumu. Kolumbijas valdība uzaicinājusi ieinteresētos uzņēmējus veidot kopuzņēmumu, lai izceltu galeona vraku, kas atrodas 600 metru dziļumā.

Galeons “San Jose”, Spānijas flotes flagmanis un lepnums, bija trīsmastu buru kuģis ar 62 lielgabaliem. 1708. gada 8. jūnijā ceļā no Panamas uz Spāniju Kolumbijas piekrastē tas iesaistījās kaujā ar britu karakuģiem. Apšaudē galeons nogrima, britiem nepagūstot paņemt bagātības.

“San Jose” vraka meklēšanā pētnieki izmantoja bezpilota zemūdens aparātu “REMUS 6000”, kas palīdzēja atrast lidsabiedrības “Air France” virs Atlantijas okeāna avarējušo lidmašīnu 2011. gadā un veikt fotografēšanu kuģa “Titāniks” katastrofas vietā 2010. gadā. Lai apliecinātu galeona identitāti, “REMUS” veica vraka fotogrāfijas, kur redzama “San Jose” īpašā pazīšanas zīme – delfīna atveidojums uz bronzas lielgabaliem.

Eksperti atzīmē, ka kuģa bagātību izcelšana būs vieglāks uzdevums nekā to sadalīšana starp vairākām valdībām un privātfirmām. Īpašuma tiesības uz kuģa “San Jose” vraku pieteikusi Spānija, jo kuģis peldēja ar Spānijas karogu. Kolumbija uzskata, ka vraks ir tās īpašums, jo atrasts Kolumbijas ūdeņos, turklāt tā vestās bagātības savulaik tika nolaupītas Dienvid-amerikas pamatiedzīvotājiem. Līdz ar atraduma finansiālo pusi Kolumbijas valdība uzskata nogrimušo kuģi par svarīgu kultūras un vēstures objektu, kas vēsta par tā laika ekonomisko un politisko klimatu un Eiropas un Amerikas kontaktiem. Kolumbijas valdība plāno izveidot muzeju un īpašu laboratoriju, lai saglabātu kuģa vraku un apmeklētāji varētu redzēt tā aprīkojumu.

Saistītie raksti

ANO kultūras mantojuma atzars UNESCO aicinājis Kolumbiju saglabāt “San Jose” vraku, kura precīza atrašanās vieta jūras dzelmē ir pasludināta par valsts noslēpumu.

Kolumbija nav parakstījusi ANO Jūras tiesību konvenciju, kas tai liktu ievērot starptautiskos standartus un informēt UNESCO par plāniem vraka izmantošanā.

LA.lv