×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
15. jūnijs, 2017
Drukāt

Ātrs internets par dārgu: ātruma topā Latvija krīt par 11 vietām (5)

Ekrānuzņēmums no speedtest.netEkrānuzņēmums no speedtest.net

Latvija vairs nav valsts ar sesto ātrāko internetu pasaulē. Gada laikā interneta ātruma topā esam nokrituši uz 17. vietu. Kā tad tā – kompānijas investē jaunās tehnoloģijās, cīnās par interneta nodrošināšanu arī laukos, taču saņem pliķi, redzot, kā mums strauji garām aizšaujas, piemēram, Rumānija (13. vietā), par krietni bagātākām un attīstītākām valstīm nemaz nerunājot?

Vidējais interneta ātrums Latvijā ir samazinājies par 9,5%, tas ir lielākais kritums Eiropā. Ja saglabāsim esošo interneta ātrumu, diezgan droši var prognozēt, ka jau 2018. gadā mūs apsteigs arī Beļģija, Īrija, Spānija, Vācija, Ungārija, Taizeme, Kanāda, varbūt arī Austrija un Jaunzēlande. Jo šīs valstis interneta ātrumu strauji audzējušas. Starp citu, piemēram, Kenijā vidējais ātrums ir 12,2 Mbit/s – audzis par 67%. Te gan jāuzsver, ka diez vai Kenija var lepoties ar pārāk labu pārklājumu, kamēr Latvijā labs internets pieejams teju visur.

Lieto lētāku un lēnāku internetu

Kā norāda “Telia Latvija” komercdirektors Mārtiņš Paurs, viens no bēdīgās ziņas cēloņiem ir viduvēja vai pat lēna interneta popularitātes paaugstināšanās, ko iespējams iegūt par salīdzinoši zemu cenu. Ekonomiskā situācija neļauj lielai daļai patērētāju izvēlēties strauji popularitāti gūstošo 4G vai pat optisko internetu (pieejams apmēram 60% iedzīvotāju).

“Operatoriem nav tehnisku šķēršļu nodrošināt ātru internetu. Mājsaimniecības un uzņēmumi izvērtē vajadzības, bieži vien izvēloties lētākas un attiecīgi lēnākas alternatīvas. Nemākam izmantot visas lieljaudas interneta pieslēgumu sniegtās iespējas,” sacīja M. Paurs. “”Akamai” respektablais pētījums ir vērtējams kā trauksmes zvans. Un nebūt ne pirmais. Piemēram, DESI rangā, kas atspoguļo dažādu rādītāju kopumu un parāda Eiropas Savienības valstu konkurētspēju digitālajā pasaulē, Latvijai ir atvēlēta tikai 20. vieta. Citā Eiropas statistikas rādītājā, kas atspoguļo, cik daudz uzņēmumu izmanto mākoņpakalpojumus, Latvijai atvēlēta 24. vieta ar 8%. Piedodiet, bet pat ES sastāvā neesošajai Turcijai mākoņpakalpojumu lietošanas rādītāji ir augstāki. Sarakstu varētu vēl turpināt,” negatīvo līkni iezīmē M. Paurs. “Domāju, ka ir pienācis laiks beigt tīksmināties par īso spozmes mirkli, kad 1 Gbit/s ātrums bija modes lieta un varējām gozēties ātrākā interneta saraksta augšgalā. Jāsāk intensīvi strādāt pie tā, lai internetam Latvijā būtu saturs. Lai uzņēmumi aktīvāk veic tirdzniecību tiešsaistē, rastos arvien jauni e-pakalpojumi, rastos praktisks pielietojums lietu interneta (“Internet of Things”) sniegtajām iespējām, kā arī saziņai izmantotu videokonferences. Tad arī lieljaudas interneta pieslēgumiem atkal rastos pieprasījums,” sacīja “Telia Latvija” pārstāvis. Viņaprāt, interneta ātruma krišanās noteikti nav saistāma ar veiktajām investīcijām, jo kabeļi taču lēnāki nekļūst un arī iedzīvotāju skaits mums samazinās, nevis pieaug.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Figņa tas viss ir. Jāmēra būtu tehniski pieejamais ātrums pret iedzīvotaju %, kuriem tas ir pieejams. Jā, man arī ir pieejams interneta pieslēgums ar 1Gbps, bet principā nejūtu vajadzību pēc kā atrāka par 10Mbps. Tātad 100 reizes lēnāks piesleguma ātrums man ir pilnīgi pietiekams. Tā vāvuļošana par saturu arī ir tuvu bezjēdzīga jo ja rāda sūdu, tad tas ir sūds neatkarīgi no pikseļiem un krāsu skaita. Pats esmu piefiksējis ka ģimene drīzāk skatās kaut ko uz 720 punktiem youtrubā, nevis uz 4k. Nu un centrālā problēma ar saturu ir tāda, ka es neredzu neko tādu, par ko man gribētos vēl papildus maksāt.

 2. Akamai pētījums, manuprāt, tieši mēra galvenokārt fiksētos, mobilie savienojumi bija salīdzinoši maz (Pētījuma pielikumā minēts, ka analizētas 890,498 unikālās adreses (55.lpp pētījumam), no kurām, kā redzams sadaļā tieši par Mobilajiem tīkliem jeb “Mobile Connectivity”, pie Latvijas ir piezīme, ka: * Fewer than 25,000 unique IPv4 addresses classified as mobile observed in Q1 2017. Tas faktiski nozīmē, ka mobilā interneta lietotāju skaits, kas analizēti, šeit ir tiešām salīdzinoši neliels un lēno rezultātu dod tieši vadu internets.
  SPRK mērījumi par Q1 publicēti nepārskatāmā veidā (kartes), bet lillā punkti ar augstu mobilā interneta ātrumu ir samērā daudz.
  Domāju, ka lēnais rezultāts ir – aizvien vairāk satura tiešsaistē uz tā paša vecā pieslēguma bāzes. Bet kāpēc slēgt ko atrāku, ja kopumā apmierina esošais.

 3. Pirmkārt, 4G pie mums ir tikai nosaukums, mārketinga triks, jo neviens operators nepiedāvā 4G cienīgu ātrumu (50… 60… 70 Mbit/s). Pilsētā pārslēdzot telefonu uz 3G (HSPA, HSPA+)- interneta ātrums būs apmēram tāds pats kā 4G (LTE). Tikai kaut kur mazpilsētās vai nakts vidū 4G ir sava nosaukuma cienīgs. Operatori pilnīgi muļķīgā kārtā pārmaksāja par 4G licencēm un vēl iegāza naudu tehnoloģijās, jo, attīstot normālu (!!!) 3G tīklu, ātrums var būt 20-30 Mbit/s, kas parastam lietotājam ir pilnīgi pietiekami.

  Otrkārt, cilvēki ir kļuvuši izglītotāki un vairs tik viegli neuzķeras uz operatoru rožainās dzīves solījumiem. Kāda jēga mājās sēdēt uz 400 Mbit/s interneta, ja 100 Mbit/s jau ir ar atliektiem galiem?! Attiecīgi- cilvēki labprāt ieekonomē tos 30-50 EUR gadā.

 4. Piedodiet, bet saziņa aci pret aci, nesēdēšana pie ekrāna ir daudz efektīvāka un neaizvietojama. Tākā man pie vienas vietas, kaut vai amazones ciltis te mums apsteidz. Tā jau paskatieties kas notiek tusiņos. dzer pīpē un urbjas ekrānos. Kad es biju tajos gados, tad dzēra, dejoja un kŗūmos mīlējās.

 5. Lattelecom jau bāleliņiem pacēla cenas ,saka ka jāuzlabo Gūlbja apmaksas kvalitāte.

Draugiem Facebook Twitter Google+