×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
30. aprīlis, 2015
Drukāt

Atsakās no ieceres ieviest dzērienu iepakojumu obligāto depozīta sistēmu (10)

pudeles_leta

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) atteikusies no ieceres ieviest dzērienu iepakojumu obligāto depozīta sistēmu un tā vietā līdzekļus novirzīs dalītās atkritumu šķirošanas sistēmas attīstīšanai.

VARAM valsts sekretāra vietniece Alda Ozola medijiem pavēstīja, ka speciāli izveidota darba grupa diskusiju rezultātā ir nonākusi pie secinājuma, ka šādā sistēmā ieguldīt līdzekļus būtu neefektīvi un tā vietā vērtīgāk būtu attīstīt dalīto atkritumu šķirošanas sistēmu, izveidojot jaunas šķirošanas līnijas, kā arī iepērkot dalītās atkritumu šķirošanas konteinerus.

Kopumā jaunajā Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas periodā atkritumu saimniecības sistēmai Latvijai paredzēts aptuveni 41 miljons eiro. Savukārt depozīta sistēmas ieviešanai būtu nepieciešami aptuveni 20-26 miljoni eiro. Taču iepakojums ir ļoti maza daļa no kopējā atkritumu daudzuma, lai tam atvēlētu tik lielus līdzekļus, skaidroja Ozola.

Lēmums par pozīcijas maiņu pieņemts, lai ieviestu ES noteiktās normas atkritumu apsaimniekošanas jomā, jo secināts, ka līdz 2020.gadam ar pašreizējo rīcību tas nebūs iespējams.

Vienlaikus ir plānots paaugstināt normas ražotājiem attiecībā uz viņu tirgū laistā iepakojuma savākšanu. Plānots arī paredzēt finansējumu sabiedrības izglītošanai par dalīto atkritumu šķirošanu. Savukārt pašvaldībām VARAM sniegs atbalstu dalītās atkritumu vākšanas sistēmas attīstībā attiecībā uz iepirkuma konkursu prasību izstrādi pakalpojumu nodrošinātāju izvēlē.

VARAM lēmumu atbalsta arī nozares organizācijas, norādot, ka obligātās iepakojuma depozīta sistēmas ieviešana neatmaksāsies, turklāt atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi ir koncentrējušies uz atkritumu dalītās vākšanas laukumu izveidi, informēja Latvijas atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas izpilddirektors Armands Nikolajevs.

Jau ziņots, ka dzērienu iepakojuma depozīta sistēmu bija paredzēts ieviest no šā gada sākuma. Depozīta sistēmā tiktu iekļauti PET, stikla un metāla bezalkoholisko dzērienu, alus un dzērienu ar zemu alkohola saturu iepakojumi.

VARAM iecere paredzēja, ka Latvijā darbosies viens nacionālais operators, ko veido ražotāju un tirgotāju asociācijas. Operatora pienākumi būs loģistika – izvietojums, tehniskie risinājumi, informācijas uzskaite un kontrole, depozīta sistēmā iesaistīto tirgotāju un ražotāju reģistrācija, līgumu slēgšana ar apakšuzņēmējiem, depozīta sistēmas norēķinu veikšana ar ražotājiem, pārstrādātājiem un tirgotājiem un tamlīdzīgas lietas.

Lai gan valdībā šī iecere tika atbalstīta 2013.gadā un Saeimā iesniegts likumprojekts, tam tālākas virzības nebija.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Nu cik ilgi tam Andrim Skēlem var padusi laizit?

 2. Ozola dikti blefo. Gribētu zināt cik maksā iepakojums un tas ir gana dārgs, Piemēram piena pudele 10 centi, mazais krējuma trauciņš 4 centi un t.t. un daudzus iepakojumus var izmantot otrreiz. Piemēram olu, piena, ūdens, tikai nav tās labās gribas. Nesaimnieciskums ir mūsu valsts galvenais trūkums un nabadzības cēlonis.

 3. Par to iepakojumu mēs jau samaksājam pērkot produktu un ir tikai vajadzīga laba griba, lai noorganizētu iepakojuma otrreizēju savākšanu. Ir nostrādājis atkritumu šķirošanas lobijs, kās gūst labu peļņu no šī iepakojuma. Tā kā droši mēslosim tālāk un neko nešķirosim.

 4. Kādi depozīti ? Mums jāatbalsta Šķēles bizness!

 5. VARAM ir gļēvuļi Atbildēt

  Visās civilizētās valstīs šada sistēma ir. Tā neizslēdz arī atkritumu šķirošanu.

 6. Še tev nu bija ,Latvija pasaulē zaļākā valsts….. Visus likumus ,piekāpes u.t.t grib kā Eiropā,bet,kad jānoorganizē tukšās taras pieņemšana par sīknaudiņu,to nu redz nevaram,par dārgu.Mīlīsi,tā naudiņa jau atnāk atpakaļ.Bet tik ļoti gribās to dubulto naudu no ES par atkritumu vākšanu.
  Būtu jauki redzēt,ka nākošgad neviens neiet lasīt tās pudeles lielajā talkā,to jau tie kungi augšā acīmredzami izvēlējušies. Trūkst vārdu tādam nesaimnieciskumam.

 7. Jūs varat tos konteinerus apzeltīt,bet ja nebūs materiālas intereses,kas nešķiroja ,tas nešķiros.Ja būtu kaut minimāla samaksa par visa veida taru,tad kaut bomži regulāri talkos.Mēs kā vienmēr gribam būt gudrāki par citiem,jeb tā ir tīrākā kukuļņemšana no atkritumu biznesmeņiem(Šķēle)

 8. viss jums iet skersam!no jusu gudribas pircejs zaude naudu par taru,jusu del tiek piegruzota Latvijas vide!driz talkas vajadzes rikot katru menesi!tikai tirgotaji un parstradataji nezaude neko!!!

 9. Kāpēc nevar kā citās Eiropas valstīts pielikt samaksu par pudeli un pēc tām cilvēki tās iet un nodod atpakaļ saņemot čeku, kur pie pirkuma apmaksas šo naudu viņiem atskata nost.Cilvēki labprāt nesīs un nodos savas pudeles,bet tagad vienkāršāk ir izmest konteinerā,vai kā to dara daļa sabiedrības piesārņo dabu lai citu gadu talciniekiem ir ko savākt.
  Man tuvumā nav neviena šķirošanas konteinera un tāpēc ne es to daru,ne darīšu.

  • Malacis Elza,Jums taisnība un Jūs nebūt neesat vienīgā.Kurš skraidīs ar lielu maisu pa pasauli meklējot tos konteinerus. Kārtējais murgs mīļajā LV .Vai ir kaut kas, kam var ticēt,pat tādas lietiņas nevar nokārtot. Fui un kauns.

Draugiem Facebook Twitter Google+