Laukos
Gaļa un zivis

Atskaite: Zemkopības ministrijas paveiktais zivsaimniecības jomā 2017.gadā 0

Tuvojoties gada izskaņai, Zemkopības ministrija informē par padarīto zivsaimniecības nozarē 2017.gadā.

Atbalsts zivsaimniecības un akvakultūras attīstībai

Rīcības programmas zivsaimniecības attīstībai 2014.-2020. gadam (ZRP) ietvaros kopš 2014. gada ir apstiprināti 265 projekti ar kopējo publisko finansējumu 67,3 miljoni eiro.

Visaktīvāk 2017. gadā zivsaimnieki pieteikušies uz atbalstu pasākumos:
– pievienotā vērtība, produktu kvalitāte un nevēlamu nozveju izmantošana;
– sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju īstenošana;
– zvejas un akvakultūras produktu apstrāde;
– produktīvi ieguldījumi akvakultūrā.

2018. gadam nodrošinātas šādas zvejas iespējas Baltijas jūrā un Rīgas jūras līcī:

– austrumu menca 2424 tonnas;
– rietumu menca 202 tonnas;
– brētliņa 36 277 tonnas;
– reņģe Rīgas jūras līcī 15 607 tonnas;
– reņģe Baltijas jūrā 6353 tonnas;
– lasis 12 011 gabali.

Ņemot vērā grūtības, kas zivsaimniecības uzņēmumiem radušās saistībā ar nozīmīgu tirgus daļas zaudējumu Krievijas un ar to cieši saistīto valstu eksporta tirgos, no Eiropas un jūrlietu fonda līdzekļiem nodrošināts ļoti svarīgs atbalsts, kas sniedza iespēju zivsaimniecības nozares uzņēmējiem piedalīties 11 starptautiskajās zivju produktu izstādēs un rast jaunus nozīmīgus tirdzniecības partnerus.

Nodrošināta Latvijas zivsaimniecības interešu aizstāvība ES

Latvijai aktīvi un konstruktīvi darbojoties BALTFISH sadarbības forumā, kā arī ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē, 2018. gadam panākts nozīmīgi mazāks nozvejas kvotu samazinājums Latvijas zvejniekiem svarīgajai Austrumu mencai (-8% piedāvāto -28% vietā), intensīvās sarunās par Rīgas jūras līča reņģes krājumu tomēr neizdevās pārliecināt EK, ka šīs zivis nākamgad būtu iespējams zvejot 2017. gadam noteiktajā apjomā un 2018. gadā šim reņģes krājumam būs noteikts 7% samazinājums. Reņģu nozvejas kvotai Baltijas jūrā jau trešo gadu būs palielinājums, šoreiz par 20%, savukārt pārējiem zivju krājumiem (brētliņām, lašiem) netika noteiktas nozīmīgas izmaiņas.

Zivju resursu atjaunošana

Lai nodrošinātu ilgtspējīgi izmantojamus un daudzveidīgus publiski pieejamo ūdeņu zivju resursus, veiksmīgi sākta Zivju resursu mākslīgās atražošanas plāna 2017.-2020. gadam realizācija, 2017. gadā ielaižot kopumā ap 25 miljoniem zivju mazuļu Latvijas ūdenstilpēs. Galvenās zivju sugas, kuru krājumi tika papildināti, bija lasis, taimiņš, strauta forele, sīga, līdaka, vimba, zandarts, zutis un nēģis.
Vairāk par ZM veikumu 2017.gadā lasiet šeit

LA.lv