Viedokļi
Komentāri

Franks Gordons: Atšķirība starp Putinu un Hitleru 16

Foto – AFP/LETA

“Vai Putins ir Hitlers šodien?” šādu virsrakstu savam komentāram avīzē “NRA” liek Juris Paiders, kurš atgādina, ka 2014. gada vidū Latvija, Baltija un visa Austrumeiropa “dzīvoja fatālā baiļu atmosfērā” un “eksperti” apgalvoja, ka “Putins ir Hitlers šodien”. Nu nav viņš tāds, uzsver Juris Paiders, smīkņājot par mūsdienu panikas cēlājiem un kā īsts konspirologs liek saprast, ka kādi tumši spēki varot “izstrādāt ārpolitisko scenāriju, lai Krieviju virzītu (!) uz arvien lielāku un lielāku konfliktu ar citām pasaules valstīm”. Kas tie tādi, kas “virza”?

Jau sācies 2017. gads, norāda Paiders, “bet pēc Krimas un Doņeckas līdzīgas aktivitātes Austrumeiropas virzienā nesekoja”. Nu ko lai atbild? No vienas puses, Putina rīcība Krimā un Doņeckā ļoti atgādina Hitlera rīcību no 1938. gada pavasara līdz 1939. gada pavasarim: Austrija, Sudetu novads, “atlikusī” Čehoslovākija un Klaipēda Latvijas pievārtē. Šai līdzībai 2014. gadā Maskavas avīzē “Vedomosti” pievērsa uzmanību vēsturnieks profesors Andrejs Zubovs, kam par šiem “zaimiem” nācās atstāt Maskavas Valsts starptautisko attiecību institūtu (MGIMO).

No otras puses, jāatzīst, ka Putins nudien nav “Hitlers šodien” – lieku uzsvaru uz vārdu “šodien”, jo tagad Putins noteikti ir gudrāks par apsēsto Lielvācijas fīreru. Kad Kremlim ir izdevīgi, Krievijas valsts galva prot būt cēls un augstsirdīgs, un ne velti Paiders šai sakarā citē Kalna sprediķi (“pagriez otru vaigu”), atgādinot, ka Putins uz 35 Krievijas diplomātu izraidīšanu no ASV atteicās reaģēt ar adekvātu pretsoli. Paideram Putins ir sirdsšķīsts un lēnīgs. Kas to būtu domājis!

Atšķirība no Hitlera Vladimirs Putins prot izmantot jebkuru izdevību, lai aplinku ceļā sasniegtu kāroto mērķi. Nupat Amerikas izlūkdienestu vadītāji – NSA, CIA un FBI direktori – nāca klajā ar rūpīgi pārbaudītiem datiem, kas parāda, ka Putins personiski rosināja un virzīja krievu hakeru darbību, lai veicinātu Donalda Trampa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās.

Atšķirībā no Hitlera Vladimirs Putins prot ietērpt savus impēriskos tīkojumus “politkorektā” apvalkā: sakarā ar PSRS sabrukuma 25. gadskārtu viņa preses sekretārs Peskovs, paužot sava saimnieka domu, teica, ka loģika diktē jaunas integrācijas (!) vajadzību “bijušās Padomju Savienības telpā”. Sākums šādai integrācijai esot Eirāzijas ekonomiska savienība. Draudi Baltijai, tostarp Latvijai, nebūt nav mazinājušies.

Kroni Paidera prātojumam uzliek šāds viņa apgalvojumus: Putina “personība veidojusies krievu pareizticības kultūras un tradīciju iespaidā”. Kolosāli! Šāds raksturojums dots ilggadējam čekistam un bezdievim, rūdītam un varaskāram ciniķim, kurš vienkārši prot izmantot pareizticīgo baznīcu Krievijas impērisko mērķu sasniegšanai, un tās virsganu, patriarhu Kirillu kā stāvošu viņam blakus “pa labo roku”.

Nepārspējama ir Paidera raksta pēdējā tēze, ka Putina “rīcība jāvērtē mūsdienu pareizticības kontekstā, nevis sekojot primitīvu sovjetologu shēmu klišejām”.

Pasakiet to profesoram Zubovam – pareizticīgam kristietim, kurš nebaidījās vilkt paralēles starp Putinu un Hitleru.

LA.lv