×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
8. jūnijs, 2017
Drukāt

Atstājiet vismaz koku (1)

1. Viensētas elements arī sirsniņmāja

1no4
Foto - Gundega SkagaleFoto - Gundega Skagale

Pēdējo piecu gadu laikā Latvijas ainava ļoti mainījusies. Atsevišķus stāvošus kokus izrauj ar saknēm, vecās mājvietas sastumj kaudzēs, pazūd līkumi, ainavas – tas ir zaudējums ne tikai ainavā, bet arī kultūrvēsturiskajam mantojumam, novērojis Latvijas Dabas fonda (LDF) priekšsēdētājs Jānis Ķuze. “Mēs šīs pārmaiņas nevaram apturēt, mēs tās varam padarīt tikai lēnākas,” viņš aicina Latvijas iedzīvotājus apstāties un pavērties apkārt. Piemēram, dabas draugi apzinājuši vairāk nekā 100 dižkoku, kas, ieauguši krūmos, smok.

LDF pētnieki veikuši vairāk nekā trīs simtu Latvijas viensētu iemītnieku aptauju un secinājuši, ka, viņuprāt, nozīmīgākie lauku ainavas elementi, kas piešķir tai kvalitāti, ir tieši senie koki – ozoli, liepas, kļavas, ūdens tuvums, arī ābeļdārzs un aka. Ābeļdārzs, kas senāk bija vai vienīgais augļu koku stādījumu veids mūsu zemē, vienmēr bijis katras sētas gods un lepnums. Pēc tā plašuma un apkopšanas vērtēja saimnieka turību, saimniecības vērtību. Vērtība ir arī sakopta puķu dobe, bišu strops un karoga masts.

Varbūt šķiet sentimentāli, bet lauku viensētas elements ir arī sirsniņmāja.

Ļaujam akmeņiem un akmeņu krājumiem palikt savās vietās. Izcērtam krūmus ap to, aicina J. Ķuze. “Liekam putnu būrīšus, speciālas mājiņas bitēm, kamenēm. Tās ir pavisam vienkāršas lietas, ko mēs katrs varam izdarīt pats un kas neprasa naudu.”

  1. Viensētas elements arī sirsniņmāja
  2. Jāņos dodamies uz laukiem
  3. Nē lūžņu kaudzēm, tūju žogiem, skaļai mūzikai!
  4. Gaujas senleja ar Siguldu

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. kampēju valstī tiek pielūgta tikai viena lieta – nauda , nauda , nauda.
    pārējais …

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +18
Alūksne +17.9
Daugavpils +18
Saldus +15
Liepāja +14.5
Jelgava +17
Ventspils +16.0
Limbaži +14
Madona +18
Rēzekne +17
Draugiem Facebook Twitter Google+