×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
22. jūlijs, 2014
Drukāt

Atstumtā un atkal pieņemtā Daiga Behmane

Foto-LETAFoto-LETA

Valdības vadītāja Laimdota Straujuma vakantajam veselības ministra amatam ir uzrunājusi Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas (LVEA) vadītāju ekonomisti Daigu Behmani. Ja Behmanes kundze piekritīs, viņa būs pēc kārtas 22. ministre.

Kad pašreizējais Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Ivars Eglītis bija veselības ministrs, viņš iecēla Daigu Behmani par Veselības ekonomikas centra (VEC) direktori, un tagad atzīst, ka savā izvēlē nebija kļūdījies. Šī iestāde tika izveidota, lai ministrijai būtu savs neatkarīgs dienests, kas aprēķina ārstniecības pakalpojumu tarifus, veido valsts apmaksāto zāļu sarakstu, salīdzina iepirkumu cenas ar citu valstu līdzīgiem iepirkumiem, analizē, cik efektīvi ir par valsts budžeta naudu sniegtie veselības aprūpes pakalpojumi…

Taču veselības ministram Jurim Bārzdiņam 2011. gadā radās nesaskaņas ar VEC direktori, jo Behmane atklāti pateica, ka par valsts piešķirto naudu nav iespējams nodrošināt kompensējamās zāles visiem, kam tās nepieciešamas, jo sistēmā esot apmēram piecu miljonu latu liels deficīts, kas būtu jāsedz. Naudas trūka tāpēc, ka bija straujš pacientu pieaugums un zālēm tika palielināts PVN. Savukārt Bārzdiņš šādus argumentus nevēlējās uzklausīt un norādīja uz virkni neskaidrību. Piemēram, kāpēc VEC taupības laikā nolēmis palielināt atsevišķu dārgo zāļu saņēmēju skaitu, kāpēc, sarakstā iekļaujot lētākās ģeneriskās zāles, pacientu ārstēšana kļūst dārgāka, kāpēc tiek prasīti papildus pieci miljoni latu, nevis meklēti risinājumi, kā iztikt ar valsts piešķirto finansējumu utt.

Bārzdiņš, uzskatīdams, ka Behmane nav rīkojusies pietiekami kompetenti, lai samazinātu un novērstu veselības aprūpei piešķirtās valsts naudas pārtēriņu, ierosināja pret viņu disciplinārlietu un uz izmeklēšanas laiku atstādināja no VEC direktores amata. Toreiz politiskajās aizkulisēs tika spriests, ka Bārzdiņš to izdarījis ne jau tādēļ, ka ļoti noraizējies par pacientiem, kuri nevar saņemt valsts apmaksātās zāles, bet gan tādēļ, ka pēc valdības maiņas vēlas ieņemt šo amatu.

D. Behmane iesniedza prasību pret Veselības ministriju Administratīvajā rajona tiesā, pieprasot ministram Bārzdiņam atcelt rīkojumu par viņas atstādināšanu no amata. Tiesa apmierināja Behmanes prasību, bet Bārzdiņš viņai piedāvāja citu amatu – Valsts tiesu medicīnas ekspertīžu centra vadītājas vietu, no kuras Behmane atteicās nepietiekamas kompetences dēļ.

D. Behmane ir LVEC, kura mērķis ir sekmēt sabiedrības un veselības resursu pamatotu, taisnīgu un efektīvu izmantošanu. Asociācija, kuras valdē strādā arī Latvijas Sarkanā Krusta prezidents Viktors Jaksons un Nacionālā veselības dienesta projektu vadītājs Aigars Miezītis, analizē situāciju, īsteno izpētes projektus un pauž viedokli par aktuāliem sabiedrības veselības jautājumiem.

Nesen LVEA nāca klajā ar jaunu iniciatīvu – elektronisku izdevumu “Veselības Ekonomists”, kas paredzēts Saeimas deputātiem, valsts pārvaldes darbiniekiem, mediķiem u.c. Tajā kopā ar veselības aprūpes jomas ekspertiem reizi ceturksnī tikšot meklētas atbildes, kā panākt, lai veselības aprūpes budžets tiktu plānots un tērēts ekonomiski pamatotāk, gudrāk un lietderīgāk. Izdevums informēs arī par jaunākajiem atzinumiem veselības ekonomikā, kā arī dažādiem pētījumiem. LVEA uzskata, ka ar lielākām investīcijām vien veselības aprūpes sistēmu nav iespējams uzlabot. Būtiski ir izveidot ekonomiski pamatotu sistēmu, lai visi līdzekļi tiktu racionāli izmantoti.

Veselības ministra amata kandidāte divus gadus strādā arī Rīgas Stradiņa universitātē, kur kopā ar Rīgas Starptautisko ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolu izveidojusi veselības vadības programmu maģistrantiem angļu valodā. Tās mērķis ir sagatavot veselības aprūpes iestāžu vadītājus ne tikai Latvijā, bet arī ārpus valsts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+