×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
13. jūnijs, 2013
Drukāt

Attaisno “Latvenergo” lietas materiālu nopludināšanā apsūdzēto izmeklētāju

LETALETA

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa šodien pilnībā attaisnoja bijušo Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētāju Ruslanu Balakleiski, kuram prokuratūra cēla apsūdzību par AS “Latvenergo” amatpersonu kukuļošanas lietas materiālu nopludināšanu.

Prokurors Sergejs Petruhno gan vakar notikušajās tiesas debatēs apsūdzēto bija prasījis atzīt par vainīgu pēc diviem Krimināllikuma (KL) pantiem un sodīt ar 280 stundu piespiedu darbu, savukārt pats Balakleiskis pauda uzskatu, ka ir izdarījis tikai disciplināru pārkāpumu, nevis noziedzīgu nodarījumu, tāpēc viņš lūdza tiesu taisīt attaisnojošu spriedumu. Vienlaikus Balakleiskis nenoliedza savas faktiskās darbības, kādas tās izklāstītas apsūdzībā.

Šodien tiesnesis Raimonds Buls lietā nolasīja tikai saīsināto spriedumu, līdz ar to nav zināms, kāpēc Balakleisis attaisnots. Pilns sprieduma teksts ar motīvu daļu lietas dalībniekiem būs pieejams no 28.jūnija. Pēc tam desmit dienu laikā to varēs pārsūdzēt apelācijas kārtībā Rīgas apgabaltiesā.

Balakleiskis pēc sprieduma rezolutīvās daļas noklausīšanās žurnālistiem pauda gandarījumu, ka “ir uzvarējis veselais saprāts.”

Savukārt prokurors Petruhno žurnālistiem norādīja, ka pagaidām attaisnojošo spriedumu komentēt nevar, jo nezina tā motīvus. Lūgts minēt, kādi šie motīvi, pēc viņa domām, varētu būt, valsts apsūdzības uzturētājs pieļāva, ka tiesa acīmredzot pierādījumus ir vērtējusi citādi nekā prokuratūra.

Petruhno norādīja, ka pēc iepazīšanās ar pilnu spriedumu viņš, visticamāk, par to iesniegs apelācijas protestu. “Esmu pārliecināts, ka noziegums ir bijis,” rezumēja prokurors.

Kā ziņots, saskaņā ar apsūdzību Balakleiskis kompaktdiskus ar kriminālprocesā noklausīto sarunu ierakstiem paņēmis no savas nesen darbā pieņemtās kolēģes galda, nokopējis to saturu un nolicis atpakaļ. Neatbildēts paliek jautājums, kā audio failu kopijas nonāca līdz portālam “Pietiek.com”. Apsūdzībā, kuru tiesā lasīja prokurors, nebija minēts, kam Balakleiskis nodevis ierakstus.

Lietas materiālu nopludināšanas kriminālprocesā par cietušajiem atzīti bijušais “Latvenergo” prezidents Kārlis Miķelsons, toreizējais uzņēmuma viceprezidents Aigars Meļko un biznesa konsultants Andrejs Livanovičs. Tieši viņu savstarpējās telefonsarunas dzirdamas Balakleiska nokopētajos un vēlāk portālā “Pietiek.com” publiskotajos audio failos.

Kā ziņots, bijušais KNAB izmeklētājs apsūdzēts pēc KL 307.panta par nelikumīgām darbībām ar krimināllietas materiāliem un pēc KL 318.panta 1.daļas par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Kopš šā gada 1.aprīļa gan KL 307.pantā, gan KL 318.panta 1.daļā paredzētā sankcija ir brīvības atņemšana uz laiku līdz trīs gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana (uz laiku no 15 dienām līdz trim mēnešiem), vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

Prokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga aģentūru LETA iepriekš informēja, ka bijušajam KNAB izmeklētājam apsūdzība uzrādīta par atsevišķu “Latvenergo” krimināllietas materiālu zādzību un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Materiāli trešajām personām nodoti CD matricas veidā. Izmeklēšanā nav iegūti pierādījumi, ka Balakleiskis savas darbības veicis mantkārīgā nolūkā.

Kā ziņots, portāls “Pietiek.com” pērn pavasarī publiskoja vairākas telefonsarunas starp, iespējams, Livanoviču, Miķelsonu un Meļko. Sarunas esot ierakstītas 2010.gadā, KNAB izmeklējot “Latvenergo” amatpersonu iespējamo piekukuļošanu.

Pēc audioierakstu sarunu failu “Latvenergo” amatpersonu krimināllietā publiskošanas KNAB nekavējoties sāka dienesta pārbaudi, lai noskaidrotu, kurš vainojams materiālu nopludināšanā. Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Panorāma” Balakleiskis iepriekš apstiprināja, ka informāciju nopludinājis tieši viņš, lai pievērstu uzmanību šīs lietas izmeklēšanas problēmām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+