Latvijā
Kriminālziņas

Attaisno par karošanu Austrumukrainā 7


Attēlā: advokāte Imma Jansone un apsūdzētais Artjoms tiesas procesa laikā.
Attēlā: advokāte Imma Jansone un apsūdzētais Artjoms tiesas procesa laikā.
Foto – Zane Bitere/LETA

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pagājušajā piektdienā attaisnoja par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā Austrumukrainā apsūdzēto daugavpilieti Artjomu Skripņiku. Jāpiebilst, ka prokurore tiesu debatēs apsūdzētajam lūdza piespriest 15 gadu cietumsodu. Ja prokuratūra izlems iesniegt protestu, tad lietu apelācijas kārtībā skatīs Rīgas apgabaltiesa.

Latvijas nepilsonis Skripņiks līdz ar attaisnojošu spriedumu tiek atbrīvots no apcietinājuma. Pēdējā tiesas sēde notika videokonferences režīmā. Skripņiks sev pozitīvo pavērsienu sagaidīja, būdams cietumā. Vīrieša advokāte Imma Jansone teica, ka galvas traumu ieguvušais Skripņiks uz tiesu netika konvojēts kājas sāpju dēļ. Saskaņā ar Luhanskas slimnīcas izrakstu Skripņiks bija cietis autokatastrofā. Skripņikam ir hemiparēze – vienas ķermeņa puses vājums.

Skripņiks iepriekš tiesā paskaidroja, ka atgriezās Latvijā, lai apmeklētu vecmāmiņu, tāpat vīrietis gribēja nokļūt Latvijā caur “zaļo zonu”, nevis legāli. Skripņiks pirmstiesas izmeklēšanā Drošības policijai (DP) sniegtajās liecībās atzinis noziedzīgas darbības, turklāt arī cilvēku slepkavošanu uz vietas. Skripņiks iepriekš tiesai apgalvoja, ka Austrumukrainā veicis humāno darbību, savukārt pirmstiesas izmeklēšanā sniegtajās liecībās pats sevi apmelojis. Viņš norādīja, ka tā esot noticis viņa nopratināšanas laikā ar DP izmeklētājiem, jo viņš bija zem psiholoģiska spiediena, tika izdomāti notikumi, kas nevarēja notikt vispār, un tādā veidā viņš “pats sevi aprunāja”.

Savās sākotnējās liecībās Skripņiks atklāja savu karošanu dažādās detaļās. Piemēram, ka viņam tika piedāvāts 20 000 rubļu (286 eiro) līgums par vienas dienas dalību konfliktā.

Apsūdzētais stāstīja, ka ieročus viņiem iedeva jau Krievijā, tāpat arī formu, savukārt viņš sāka piedalīties bruņotās darbībās jau 2014. gada jūlijā Luhan­skā, Doņeckā. Apsūdzētais sākotnēji arī atzina, ka nodūris un nošāvis cilvēkus. Kā snaiperis nošāvis vairāk nekā 100 cilvēkus.

2015. gada maijā apsūdzētais Krievijā tika aizturēts par nelikumīgu robežas šķērsošanu, bet no apcietinājuma atbrīvots tā paša gada oktobrī. Jau vēlāk, 2016. gada sākumā, viņu aizturēja jau Latvijā. Viņš izmeklētājam piebilda, ka Latvijas tiesas nolēmumi nav pildāmi, piebilstot, ka “drīz uzzināsiet, kāpēc”.

Skripņiks saukts pie kriminālatbildības pēc Krimināllikuma 77.1 panta pēc spēkā esošās Krimināllikuma redakcijas. Par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Tāpat jaunais vīrietis tiek apsūdzēts pēc Krimināllikuma 89.1 panta 2. daļas, kas paredz atbildību par noziedzīgas organizācijas vadīšanu vai piedalīšanos šādas organizācijas izdarītajos noziegumos. Par to personu var sodīt ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no desmit līdz divdesmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Prokuratūra uzskata, ka Skripņiks iesaistījies noziedzīgā organizācijā Austrumukrainā un tur viņš nav devies kā privātpersona, bet veicis darbības, lai grautu valsts teritoriālo vienotību.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Vecrīgā pieķertais taksometra šoferis cenšas vainu uzvelt klientam
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kurzemē slimnīcā nogādā vilciena notriektu velosipēdistu
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns: Vecās oligarhiskās partijas noraka valdības izveidi
3 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Trīs partijas izstājas no JKP vadītajām valdības veidošanas sarunām
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Latvijas Banka noslēgusi pastāvīgu darba līgumu ar Saeimas “izsvilpto” Kušneru
3 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Latvija piedalīsies “Expo 2020” Dubaijā: cer veicināt eksportu uz Āzijas valstīm
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Arī ceturtdien vietām gaidāmi saulaini mirkļi
9 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānija brīdina savus pilsoņus un ierindo Zviedriju augstākajā terora draudu līmenī
1 stunda