Foto: Shutterstock

Attiecību klusās slepkavas jeb Kā mēs nemanāmi nogalinām mīlestību 0

Uzticēšanās un drošības sajūta attiecībās ir viens no būtiskākajiem pāra kopdzīves harmonijas noteicējiem. Šiem raksturlielumiem attiecībās iztrūkstot, veidojas konflikti, kas rezultējas noslēgtībā, nepārejošā aizvainojumā un dusmās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Protams, arī tad, ja attiecību dalībnieki apzinās, ka viņu ikdienā valda saticība, savstarpēja sapratne un uzticēšanās, kas liek justies pārliecinātiem vienam par otru, dažādu ārēju faktoru ietekmē reizi pa reizei tomēr rodas konflikti. Tā ir gluži ikdienišķa ikvienu attiecību parādība un nav jāvērtē kā apdraudošs faktors, ja vien sarunu ceļā tiek rasts kompromiss un problēmu atrisinājums.

Taču, ja nesaskaņas pārvēršas arvien nopietnākos konfliktos, kam risinājums netiek rasts, attiecībās var iestāties krīze, kuras pārvarēšanai būs nepieciešama nopietna esošo uzvedības modeļu pārskatīšana un gan savas, gan partnera rīcības izvērtēšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šai sakarā psihoterapeits un attiecību konsultants, “Doing Family Therapy: Craft and Creativity in Clinical Practice” un citu grāmatu, kā arī zinātnisku publikāciju autors Roberts Taibi, balstoties profesionālajā pieredzē gūtajos novērojumos, nosaucis izplatītākos uzvedības paradumus, kas ilgtermiņā nopietni kaitē attiecību kvalitātei, kā arī veidus, kā no tiem pēc iespējas ātrāk atbrīvoties.

Iepazīsties ar tiem un izvērtē savu attiecību ikdienu – iespējams, arī tu vai tavs partneris pamazām graujat jūsu kopīgi radīto ikdienu un arvien attālināties viens no otra, to pat neapjaušot.

Kritika – ja jau, tad jau!

“Tev vajadzēja brālim piezvanīt ātrāk! Tev nevajadzēja nomest drēbes uz grīdas! Tu pieliki pārāk daudz sāls ēdienam! Tu atkal atliki skapīša saskrūvēšanu uz rītdienu!” Ja regulāri izsaki šīs un citas līdzīgas frāzes, nemitīgi akcentējot partnera nevēlamās rakstura iezīmes un visu, ko tavs mīļotais nav izdarījis vai ir izdarījis nepareizi, negāciju jūsu ikdienā kļūs arvien vairāk un vairāk.

Ieņemot mātes lomu un nemitīgi pamācot, tu sava vīrieša acīs zaudēsi mīļotās sievietes un sabiedrotā statusu, kļūstot par nosacītu ienaidnieku. Tas, savukārt, vīrietim gluži neapzināti liks atkal un atkal rīkoties tā, lai liktu tev vilties un sniegtu iemeslu viņu kārtējo reizi kritizēt.

Dusmas

Ilgstoši uzklausot kritiku, nopeltajā personā krāsies aizvainojums un rūgtums, kas rezultēsies dusmu eksplozijā. Uz šo emociju sprādzienu, visticamāk, reaģēsi arī tu, un nepaies ne dažas minūtes, kad jūs abi būsiet nokaitināti līdz baltkvēlei un izkliegsiet visu, par ko viens pret otru jūtat aizvainojumu. Šāda rīcība, savukārt, nerosinās kompromisa atrašanu, attiecību kārtošanai patiesībā paliekot bez rezultātiem un jums negūstot vajadzīgos secinājumus ne tikai par partnera, bet arī savu rīcību.

Reklāma
Reklāma

Nemanāmā kontrole – maigais rokas spiediens un klusās pavēles

Nemanāmā kontrolēšana jeb mikromenedžements, kā to dēvē Roberts Taibi, ir vēl viena partnerattiecību klusā slepkava. “Tev piestāv zilais krekls! Nē, ne tumši zilais, tas gaišais! Mīļais, tu taču negribēsi atkal satikties ar draugiem! Jūs bijāt bārā jau pagājušonedēļ, atceries, kā tev pēc tam sāpēja galva!” Šīs frāzes, kombinētas ar maigu rokas paspiešanu un teju fizisku vīrieša vadīšanu vēlamajā virzienā, pamazām sagrauj tava partnera lemtspēju un arī tavu sievišķību.

Šķietamie ierosinājumi patiesībā tiek izteikti pavēles formā, kā rezultātā atkārtojas iepriekš minētā situācija – tu kļūsti par sava partnera “mammu”, savukārt viņš arvien biežāk ieņem dumpīga pusaudža pozīciju un pamazām zaudē atbildības sajūtu un vīrišķību ne tikai savās, bet arī tavās acīs.

Novērtējuma trūkums – viss ir “normāli!”

Līdzīgi kritikai, novērtējuma trūkums grauj gan attiecības, gan, atsevišķos gadījumos, arī mūsu pašapziņu. Savukārt, trūkstot motivācijai censties (kāda jēga vīrieti pārsteigt ar vakariņām, ja tās tiek novērtētās kā “normālas”?!), mūsos pamazām izzūd vēlme iepriecināt mīļoto, veidojoties atsvešinātības sajūtai, rūgtumam un iepriekš minētās drošības un savstarpējas uzticēšanās sajūtas zušanai.

Kā uzsver psihoterapeits, novērtējuma, uzmanības un savstarpēju rūpju trūkums, attiecībās fiksēts ilgstoši, visbiežāk noved pie to iziršanas, tāpēc pat nelieli komplimenti un uzmanības apliecinājumi ir vitāli svarīgi, ja vēlaties, lai attiecības veidotos stabilas un tajās valdītu saskaņa.

Ko iesākt, lai situāciju mainītu?

Iepazīsti savas vājības

Izvērtē savu personību, cik vien objektīvi iespējams, un piefiksē, kādas ir tavas vājības un rakstura negatīvās iezīmes. Iespējams, tev piemīt tendence pārlieku asi reaģēt uz gluži mazsvarīgiem aizrādījumiem, savukārt, tavs mīļotais ātri aizsvilstas, kā rezultātā jūsu sadzīvē veidojas gluži lieki konflikti, atstājot nopietnas sekas uz attiecību kvalitāti.

Tāpat vari analizēt arī sava partnera raksturu un piefiksēt situācijas un veidus, kad kompromisu izdevies panākt visātrāk un visefektīvāk, minēto uzvedības modeli paturot prātā un pielietojot regulāri.

Iemācies savaldīties

Savaldība ir viens no būtiskākajiem veiksmīgu attiecību pamatprincipiem – jo mierīgāk un racionālāk spēsim veikt situāciju analīzi, jo veiksmīgāk un ātrāk radīsim problēmu risinājumu un kompromisu. Atsakies no neefektīviem uzvedības modeļiem – apvainošanās, dusmošanās, agresijas utt., to vietā attīstot spēju sarunāties un iedziļināties partnera teiktajā.

Ja situācijas izvērtēsi, neļaujot emocijām ietekmēt tavus spriedumus, tavas un partnera attiecības veidosies krietni saskanīgākās (protams, ja šo nosacījumu ievērosiet abi).

Maini perspektīvu

Ja jūti sevī augam aizvainojumu vai dusmas, pirms ļauj vaļu šīm emocijām, izvērtē situāciju no partnera skatpunkta. Centies pilnībā iejusties mīļotā cilvēka ādā, tādējādi veidojoties izpratnei par partnera konkrētās rīcības iemesliem. Nereti mēs ievērojami pārspīlējam situācijas un radām labvēlīgu augsni konfliktiem, no kuriem būtu bijis iespējams izvairīties, ja emociju vietā mūsu rīcību vadītu prāts.

http://www.delfi.lv/vina/veseliba/

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.