Ekonomika
Bizness

Liepājas Industriālajam parkam pieejama 120 ha plaša teritorija0


Liepājas speciālā ekonomiskā zona. Ilustratīvs foto.
Liepājas speciālā ekonomiskā zona. Ilustratīvs foto.
Foto: Roberts Vītols/LSEZ

Liepājas Speciālā ekonomiskā zona (SEZ), iegādājoties bijušā “Liepājas metalurga” (“LM”) zemi un apvienojot ar pašvaldības zemi, veidos Liepājas Industriālo parku, kur plānots izvietot modernus ražošanas uzņēmumus.

Septembra nogalē Liepājas SEZ pārvalde par 2,67 miljoniem eiro iegādājās 10 nekustamos īpašumus bijušajā “Liepājas metalurga” teritorijā ar kopējo platību 60,6 ha.

Paredzams, ka iegūtā teritorija tiks apvienota ar aptuveni 60 ha pašvaldības zemes, kas atrodas blakus un tas veidos Liepājas Industriālo parku.

Izstrādās plānu un piesaistīs finansējumu

Liepājas SEZ pārstāve Līga Ratniece-Kadeģe informē, ka Liepājas SEZ pārvalde būs zemes pārvaldītājs un apsaimniekotājs, kas apzinās aktīvus, resursus un izstrādās kopējās teritorijas attīstības plānu, detālplānojumu, piesaistīs finansējumu.

Paredzēts, ka Liepājas Industriālā parka attīstība notiks saskaņā ar attīstības dokumentiem, kuri vēl taps.

Galvenais mērķis – maksimāli izmantot pieejamos resursus un infrastruktūru, elektrības jaudas, augsta spiediena gāzes vadu, plašu dzelzceļa infrastruktūru.

Parka izveides mērķis – moderni ražošanas uzņēmumi, kas rada produktus ar augstu pievienoto vērtību, izmantojot videi draudzīgas, modernas un inovatīvas tehnoloģijas.

Liepājas SEZ norāda, ka pārdomāta Liepājas Industriālā parka attīstība palielinās gan tiešo, gan netiešo nodokļu ieņēmumus valsts un pašvaldības budžetā, un nodrošinās jau šobrīd bijušajā “LM” teritorijā pieejamo brīvo elektrības jaudu, dzelzceļa infrastruktūras un citu inženierkomunikāciju racionālu pielietojumu.

Sākotnēji te saimniekos ostas uzņēmumi

Saimnieciskā darbība šajā teritorijā sāksies jau drīzumā, jo īstermiņā teritoriju varētu iznomāt ostas uzņēmumiem kravu uzglabāšanai. Savukārt ražošana sāksies vien tad, kad industriālā parka vajadzībām būs sakārtota infrastruktūra un inženierkomunikācijas, kas līdz šim bija veidotas tikai viena uzņēmuma vajadzībām.

Aptuveni pēc gada bijušā “LM” teritorijā darbu varētu uzsākt “Caljan Rite-Hite Latvia” ražotne, kas 2018. gada vasarā iegādājās nekustamo īpašumu – “LM” mehānisko cehu.

SIA LSEZ “Caljan Rite-Hite Latvia” vadība iepriekš atzina, ka uzņēmums savas darbības 13 gadu laikā Liepājā ir pāraudzis esošo telpu apjomu Liepājas biznesa centrā, Kapsēdes ielā, tāpēc pētījis iespējas Liepājā uzcelt pašiem savu rūpnīcu, kas būtu pielāgota tieši uzņēmuma specifiskajām vajadzībām gan izmēru, gan telpu plānojuma ziņā.

Jaunajās telpās teleskopisko konveijeru ražotājs “Caljan Rite-Hite Latvia” plāno trīskāršot savu ražošanas jaudu

ar domu, ka kādam noteiktam laikam šis izaugsmes un attīstības solis būs pietiekams.

Lai arī ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro intervijā “LA” izteicās, ka jaunajā teritorijā varētu atrasties alumīnija ražotne, Liepājas SEZ par to nav informācijas. Lūdzām ekonomikas ministru precizēt, kāds ir pamats šādai vēstij. Viņa padomniece Beata Jonīte skaidroja, ka publisko aktīvu pārvaldītājam “Possessor” bijušas sarunas ar vairāku veidu investoriem, tostarp alumīnija izstrādājumu ražotājiem, bet nekādi konkrēti lēmumi nav pieņemti. Komentārs avīzē bijis tikai piemērs potenciālajam “LM” teritorijas iemītniekam.

Biznesa parku lielpilsēta

Jāatgādina – Liepājā jau izveidoti vairāki industriālie parki – bijušajā gaļas kombinātā strādā Liepājas Biznesa parks ar privātu ārvalstu kapitālu.

“UPB” un Vecās ostmalas Biznesa parku izveidojuši un attīstījuši vietējie uzņēmēji.

Savukārt Karostas Industriālajā parkā un Dūņu/Meldru ielas uzņēmējdarbības teritorijā top jaunas rūpnīcas.

Saistītie raksti

Pērn augustā vairākas iesaistītās puses parakstīja nodomu protokolu par industriālā parka izveidi Liepājā, kas nākamo 15 gadu laikā piesaistītu uzņēmumus ar augstu pievienoto vērtību un radītu tūkstoti jaunu darba vietu.

LA.lv