×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
29. aprīlis, 2017
Drukāt

Franks Gordons: Atvadas no kirilicas (46)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kazahstānas prezidents Nursultans Nazarbajevs

Manāmu nepatiku Maskavā izraisīja Kazahstānas prezidenta Nursultana Nazarbajeva lēmums atteikties no kirilicas – krievu alfabēta, kas kazahiem tika uzspiests 1940. gadā, un atgriezties pie latīņu alfabēta, kas turciskas cilmes valodām tika ieviests pagājušā gadsimta divdesmitajos gados, kad Padomju Savienībā bija manāma nosliece uz t. s. proletārisko internacionālismu. (Līdz tam tika lietots arābu alfabēts, kas neatbilda šo valodu īpatnībām.) Prezidents Nazarbajevs licis sagatavot pāreju no kirilicas uz latīņu alfabētu, sākot ar 2018. gadu, un panākt, lai līdz 2025. gadam visi iespieddarbi, grāmatniecība, prese būtu latīņu burtiem.

Kazahstāna, var teikt, ir Centrālāzijas stratēģiskais centrs un serde. Tās milzu teritorija stiepjas gandrīz no Volgas grīvas līdz Ķīnas rietumu provincēm. Tā ir pārbagāta ar derīgiem izrakteņiem – no akmeņoglēm un niķeļa līdz zeltam un urānam, nemaz jau nerunājot par gāzi un naftu. Arvien ciešāka kļūst Kazahstānas sadarbība ar Ķīnu, ogļūdeņražu jomā dominē amerikāņu un britu firmas, un kultūras sakaru ziņā liela nozīme ir Turcijai, kur Kemals Ataturks ieviesa latīņu rakstību 1928. gadā. Vārdu sakot, prezidenta Nazarbajeva lēmumam ir ne tikai reģionāla, bet, var teikt, globāla nozīme, ņemot vērā Krievijas iespaida sfēras sašļircināšanos arī rakstības aspektā.

Pirmo soli latinizācijas virzienā spēra Azerbaidžāna jau tūlīt pēc PSRS sabrukuma. Tai sekoja Turkmenistāna un – kaut krietni lēnākā tempā – Uzbekistāna. Pieminētajam Kazahstānas prezidenta lēmumam tūdaļ sekoja atbalss Kirgizstānā, kur nacionālā inteliģence izdara spiedienu uz valdību, mudinot to sekot radniecīgo kazahu priekšzīmei.

Kazahstāna formāli ietilpst Eirāzijas Ekonomiskajā savienībā, kas tika izlolota Krievijā; tās robeža ar Krieviju ir gara. Necik sen Solžeņicins prasīja Kazahstānas ziemeļu novadus, kur vēl mīt samērā daudz krievvalodīgo, “atdot” Krievijai. Viedais prezidents Nazarbajevs dara visu, lai šo tendenci apturētu. Par savu jauno galvaspilsētu viņš 1998. gadā izraudzījās valsts vidienes ziemeļu joslā bezgalīgajās stepēs sakņupušo Akmoļinsku, ko Ņikita Hruščovs bija pārdēvējis par Ceļinogradu (no krievu vārda “ceļina” – neskartas zemes) un ieplūdinājis tur tūkstošiem krievisko “komunisma cēlāju”. Nazarbajevs piešķīra tai nosaukumu Astana (kazahu valodā – metropole) un par naudu, kas iegūta no naftas eksporta, te tapa arhitektonisks brīnums – kongresu pilis, ministriju augstceltnes, universitātes pilsētiņa, parki, vēstniecību kvartāls un tā tālāk. Tas ir kazahu nacionālā lepnuma iemiesojums.

Tātad kirilicas vietā – latīņu alfabēts. Tehniski šāda pāreja turciskas cilmes valodām nav grūta: atliek apzīmēt cieto “k” ar burtu “q”, burtiem “s” un “c” likt klāt astītes un pārveidot burtus “e” un “y” tā, lai atveidotu skaņu, ko vācieši apzīmē ar vārdu “umlaut”.

Kremlim pietuvinātajās aprindās valda sašutums par prezidenta Nazarbajeva lēmumu, jo atvadas no kirilicas nozīmē atvadas no “krievu civilizācijas”, no “krieviskā garīguma” un tuvināšanos nīstajam “globālismam’” un vēl t. s. pantjurkismam. Un, piemēram, Krievijā ietilpstošajā Tatarstānā jau dzirdamas balsis, kas prasa atjaunot latīņu alfabētu arī tur – zemē, ko 16. gadsimtā iekaroja Maskavijas cars Ivans Bargais – Jānis Briesmīgais.

Pievienot komentāru

Komentāri (46)

 1. Ну что, господа модераторы! Вопреки всем вашим стараниям я снова могу комментировать. На каждое ваше действие, есть другое, ответное. Я ещё в «гости» к вам приду, ждите. Только цветов не будет.

 2. Действия цензоров этого портала показывают всю ту двуличность, так называемой, свободы слова по латышски! Вы подвергаете жесточайшей и однобокой цензуре даже статьи в архиве. Как вам не стыдно господа!

 3. kaapeec ar tiem kroplju burtiem ijauj rakstiit

 4. Tas ir lieliski, kas valstis kratās no krievu imperialisma un tā paliekām vaļā.

  • Крымваш и лугандония впридачу Atbildēt

   Тебе твоим ватным мосхом этого не понять,педрило с рабской душонкой.

 5. Krievnacisti okupetās zemēs lietoja kirilicu ka ieroci. Arī Baltijas valstīs. Tas ir normāli, ka tautas no tās riebīgas krievu valodas un tās alfabetu kratās vaļā.

  • nosauksi,kādas tautas latvieši ir asimilējuši-no tām ,kuru noklīdeņi okupācijas rezultātā ir nelikumīgi ievākušies Latvijas teritorijā.Nez vai kāds latvietis Krievijā ar savas valodas palīdzību mēģina krievu pārtaisīt par latvieti kā visu laiku jūs to darāt Latvijā,uzspiežot savu kirilicu.Un tu,grafist,jau nu vismazāk esi tiesīgas par to gvelzt.Aiz Zilupes tevi neviens neasimilēs,bet šajā pusē tomēr mums ir savi likumi un tos nediriģēs ne grafiosts,ne Putins.

   • Kopš kura laika Atbildēt

    tad Latvijā iesūtītie okupētajvalsts iedzīvotāji skaitās īpaša tauta,kuru mēs it kā gribot asimilēt?Varbūt drīkst uzzināt kā tā “tauta”saucas?Vai tik ne mistiskie “krievvalodīgie”?Un kad un no kurienes tādi ir izcēlušies?Krievu tauta viņi nav,jo krievu tauta dzīvo Krievijā,tāpat kā ukraiņu tauta -Ukrainā,baltkrievu tauta-Baltkrievijā.Kas tie tādi “krievvalodīgie”-neviens nemāk paskaidrot.

 6. Sašļircināšanos…!!! 😀

 7. Ko tas nāpslis-rupjais lamuvārdu vācele te ārdās, dubultnieki bija Staļinam,Ādolfam,ir pukinam.. kāpēc gan lai tik izcilam ķēmam kā grafists lai nebūtu dublieris? Lai kādas blēņas es te nerakstitu ,bet vismaz normāliem burtiem!

 8. Skaista diena, pat to Kirila ķeburu liktenis Kazahstānā ir pie kājas!

 9. atvadas no krievu tumsonības Atbildēt

  Arī Latvijai enerģiskāk jāpretojas Ušakova un citu krievnacistu centieniem krieviskot Rīgu.

  • Так, просто для вашего сведения. Рига никогда и не была чисто латышской за всю свою историю, вы плохо учились в школе. Помните, в средние века, вас вообще за городские ворота не пускали ночевать, только работать.

 10. LA redakcija, jūs neievērojiet likumu, atļaujot vioedokļos piedalīties kaut kādai svešvalodai bez tulkojuma. par šiem regulārajiem pārkāpumiem tiks ziņots NEPLP, Valodas komisijai un LA īpašniekiem.

  • Tev taisnība ,mūdzīt,.Ne jau redakcijai jātiek galā ar tādu moskaļu prostitūtu,kā tu.
   Gan jau uzrausies uz kulaka vienreiz.

   • Уже дрожу от страха, земноводное. А чья проститука тогда ты сам?! С твоими взглядами в самый раз в айнзацкоманде работать, вот там ты пригодился очень.

 11. Rādās ka tas krievelijas grafists ir dikti nervozs,nemaz neaptver manu viedo padomu absolūto nepieciešamību!

 12. Kazahstānā pāries uz latīņu alfabētu, bet krievelijā pēdējais laiks pievērsties ķīniešu hieroglifiem,mandarīnu valodai!

  • Tavi “sovetī”mums arī nav vajadzīgi,tomēr nez kāpēc tu visu laiku ar tiem mums uzbāzies?Neizskatās ,ka tu taisies ar ķīniešiem “razobratsja”,jo visu laiku klabi pa latviešu portālu.

   • Одно из их священных верований МАСАЕВ – полукочевого африканского народа, живущего в саванне на юге Кении и на севере Танзании, гласит, что бог дождя Нгаи дал весь скот именно народу масаи, а поэтому все, кто также владеет скотом, просто когда-то украли его у них. Это не раз приводило к серьёзным конфликтам с другими племенами, когда масаи пытались вернуть “свою собственность”.
    ——————-
    Pusklejojošas āfrikas tautas – masaju, kuri dzīvo Kēnijas dienvidos un Tanzānijas ziemeļos, svēts ticējums vēsta, ka lietus dievs Ngaji devis visus lopus tieši masajiem un tāpēc, visi citi, kuriem arī pieder lopi, ir kaut kad tos nozaguši masajiem. Tāda [ticība] ne reizi noveda pie nopietniem konfliktiem ar citām ciltīm, kad masaji centās atdabūt “savu īpašumu”.
    ———————-
    Šis masajs seko ciltsbrāļu tradīcijai… 🙂

   • Plus vēl ir slims -“zadolbannij”, kā pats nesen atzinās…

   • muldi cik gribi, tādas masaja smadzenītes tev ir !

 13. Kremļa politikas “sit savējos, lai svešie baidās” rezultāts – arvien vairāk pozicionējas kā svešie.

 14. Kā tādās reizēs izsakās – Bagāts dara, kā grib…..Nez kādu alfabētu izmantoja Talmuda rakstītāji?

 15. Ļoti labs krievu bizness, proti, dabas bagātības pret kirilicu. Pietiks vēl simts gadiēm, ko izzagt un iztirgot.

 16. Kā tad tā? atteikties no kiriļicas,tagad,kad Pasaulē pazīstamākais “akadēmiķis” Čudinovs,atklājis uzrakstus kiriļicā,vienā no Ēģiptes piramīdām.
  Daži fašisti gan uzskata ka uzraksti radušies pēc moskaļu tūristu apmeklējuma,ņemot vērā moskaļu paradumu aprakstīt sētas ar slaveno trīs burtu kombināciju,bet to jau tikai rusofobi apgalvo.

  • Вот надо бы тебя изловить, земноводное, да на хвосте написать что-нибудь от души, на долгую память.

   • Un ko tad tu smerdeli,darīsi? sasmīdināsi mani līdz nāvei!
    Zinām tādu d…jus kā tu.Gļēvulis n-tajā paaudzē.

    • Ага, зацелую до смерти! Резать буду по кусочкам!

     • Atceries šašliku Odesas gaumē,pirms kviec.

     • Вот ты и показал своё истинное «лицо»! Ты свой ад уже заслужил. Мир без тебя станет только чище!

 17. Alfabētam ir liela psiholoģiska nozīme un rietumu civilizāciju apvieno latīņu alfabēts (slēptāk romiešu tiesības). Baltvāci turējās pi gotiskā alfabēta un viduslaiku domāšanas. Latvijai neatkarība iezīmējās alfabēta maiņu, kas reizē arī bija domāšanas maiņa, pārtapšana modernā nācijā. Zīmīgi, ka jau 1915.g. Miķelis Valters savu programmatisko grāmatu, kura aicināja dibināt Latvijas valsti, publicēja latīņu burtiem. Jaunais alfabēts nozīmēja ne tikai pielāgot rakstību valodai, bet arī modernizēt pašu valodu. Krievija to mēģināja 1920-jos, bet staļinisms atgrieza pie kirilicas un viduslaikiem.

  • Latvijā tikai 1935.gadā pieņēma likumu, ka visai rakstībai oficiālajā saziņā jābūt latīņu burtiem. Iepriekš daudzi rakstīja ar no vāciešiem pārņemtajiem gotu burtiem. Visprogresīvākie bija latgalieši – viņi kopš 1753.gada rakstīja latīņu burtiem un latgalieši, būdami gudri, jau tad saprata, ka gotu burtiem nav nākotnes.

 18. Drīz redzēs kādas būs plānotā kazhu alfabeta maiņas sekas. Krievija to uztver kā spļāvienu sev sejā un apzvēr ka to visādi bremzēs un nepieļaus,pēc krievu loģikas tas ir fašistisks izlēciens.Putins nesen apgalvoja vēsturiski kazhi nav nekāda tauta un Kazhija nekad nav bijusi valsts. Iespējama Kazhijas tautas republikas dibināšana pēc Doņeckas un Luganskas šnites.

 19. Vieds ir ne tikai Nazarbajevs. Priekš sava vecuma netipiski vieds ir ari Rīgas mērs uschakows, viņš Tatarstānā tikko uzstājās ar lekciju-kā metodiski atteikties no Kirila un Metodija!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Tev vēl jāpaaugas!

Lai runātu par marihuānas legalizēšanu medicīnas vajadzībām, “jābūt ļoti skaidrām sabiedrības brieduma pazīmēm”, taču šobrīd ministre legalizēšanu nevarot atbalstīt, tā aģentūrai LETA sacījusi veselības ministre Anda Čakša.

Arī Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis uzskata, ka Latvijas sabiedrība pagaidām nav sasniegusi nepieciešamo izglītības un attīstības līmeni. Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl “nedaudz jāpaaugas”, paužot personīgo viedokli, aģentūrai LETA sacījis onkologs, piebilstot: “Marihuāna varētu būt labāka nekā alkohols, kas mūsu sabiedrībā ir populārs produkts.”

Latvijas politiķu vidū diskusijas par šo jautājumu atsākušās pēc tam, kad Gruzijas Konstitucionālā tiesa jūlija nogalē lēma par labu marihuānas lietošanas legalizācijai.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+