×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
21. janvāris, 2013
Drukāt

Atvaļinājuma nauda

Strādāju valsts iestādē, mana amatalga ir 270 lati, pienākas atvaļinājums – 28 kalendārās dienas. Cik lielai vajadzētu būt atvaļinājuma naudai? Saņēmu 30 latu mazāk nekā tad, ja izmaksātu algu. 
 V. L. Jelgavā

 

Atgādinām, ka Darba likumā ir noteikts: tiesības uz ikgadēju atvaļinājumu ir ikvienam darbiniekam neatkarīgi no tā, vai darba līgums ir noslēgts uz noteiktu vai nenoteiktu laiku, kā arī neatkarīgi no tā, vai darbinieks strādā pilnu vai nepilnu darba laiku. Ikgadējais atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām jeb 28 kalendāra dienām, neieskaitot svētku dienas.

Ja kāda no atvaļinājuma dienām ir svētku diena, atvaļinājumu pagarina par šo dienu skaitu. Ja darbinieks ar darba devēju vienojas, atvaļinājumu iespējams arī pārcelt par svētku dienu skaitu. Savukārt, ja darbinieks saslimst, atvaļinājumu pārceļ vai pagarina par slimības dienu skaitu. Par atvaļinājuma pārcelšanu vai pagarināšanu darba devējam un darbiniekam savstarpēji jāvienojas.

Atvaļinājumu var sadalīt tikai esošā gada ietvaros. Turklāt viena no atvaļinājuma daļām nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām. Pārējo atvaļinājumu var sadalīt arī sīkāk, darbiniekam un darba devējam savstarpēji vienojoties.

Jāatceras, ka visu ikgadējo atvaļinājumu uz nākamo gadu pārcelt ir aizliegts. Atvaļinājumu kompensēt naudā nav atļauts, izņemot gadījumus, kad darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas un darbinieks ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nav izmantojis.

Valsts darba inspekcijas Eksperts ārējo sakaru jautājumos Aivis Vincevs apstiprina, ka atvaļinājuma nauda var būt mazāka nekā mēnešalga. Svarīga ir iepriekšējo mēnešu vidējā izpeļņa pa dienām, nevis noteiktā mēnešalga. Ja decembrī, piemēram, ir daudz brīvdienu un strādātas tikai 17 dienas, tad skaidrs, ka atvaļinājuma nauda būs mazāka, nekā tad, ja esat strādājusi visas mēneša darba dienas. Arī slimošanas laiks un citi faktori var ietekmēt šo summu.

Taču, aprēķinot atvaļinājuma naudu, gadās arī kļūdas. Ja uzskatāt, ka tā noticis arī šajā gadījumā, rakstiet iesniegumu VDI, kas pieprasīs no darba devēja atskaiti un secinās, vai konkrētais aprēķins bijis pareizs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+