×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
28. marts, 2014
Drukāt

E-vidē ārsts varēs pārliecināties, kā pacients ievēro nozīmēto ārstēšanu (6)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Nesen kādas nelielas veselības problēmas dēļ brīvdienā apmeklēju savas tuvākās ārstniecības ie­stādes dežūrārstu. Dakteris visu sīki iztaujāja, taču neko konkrētu viņam atbildēt nevarēju, jo – kurš tad no galvas precīzi atceras savu analīžu un izmeklējumu rezultātus, protams, arī līdzi tos nebiju paņēmusi. Ar līdzīgām situācijām ārsti saskaras ik dienu, un galvenais zaudētājs tādēļ ir pacients, arī analīzes un izmeklējumus viņam nereti izraksta atkārtoti, jo iepriekš veiktie palikuši kādā citā ārstniecības iestādē.

Vispirms darbosies 
kā pilotprojekts


Vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas jeb e-veselības ieviešana, kas mūsu valstī stājas spēkā ar 1. aprīli, noslēdzot daudzus gadus ilgušu e-veselības ieviešanas procesu Latvijā, palīdzēs sakārtot daudzas lietas veselības aprūpes sistēmā, piemēram, medicīnas centra vai stacionāra ārsts, izmantojot sabiedrības veselības portālu, varēs operatīvi saņemt kvalitatīvu informāciju par pacientu, tostarp par viņam diagnosticētajām saslimšanām un regulāri lietojamām zālēm. Šo informāciju par saviem reģistrētajiem pacientiem no 2016. gada 1. janvāra būs pienākums sniegt ģimenes ār­stiem (vēsturiskos pacienta veselības datus viņi varēs neiekļaut). E-veselības ietvaros tiks arī nodrošināta pacienta veselības datu apstrāde ārstniecības vajadzībām, elektronisku recepšu (e-recepte) un darbnespējas lapu izrak­stīšana un aprite, elektroniska nosūtījumu apstrāde un elektroniska pacienta apmeklējuma rezervēšana pie ārsta. Piemēram, ieejot sabiedrības veselības portālā, pacients varēs uzskatāmi redzēt datora ekrānā un izvēlēties medicīnas iestādi, kas visātrāk var piedāvāt nepieciešamo pakalpojumu, turklāt pierakstu varēs veikt elektroniski 24 stundas diennaktī. Pacients pats arī varēs saņemt un iepazīties ar savu medicīnisko informāciju elektroniski datorā (veikto izmeklējumu rezultāti, uzstādītās diagnozes, izrakstītie medikamenti), liecina Nacionālā veselības dienesta publiskotā informācija par e-veselību.

No 1. aprīļa e-veselība tiks īstenota pilotprojekta veidā, bet gada beigās tai jādarbojas pilnos apgriezienos un 2016. gada 1. janvārī jāaptver jau visa Latvija. Ārstniecības iestādes un aptiekas e-veselības sistēmai drīkstēs pievienoties līdz 2015. gada beigām.

Būs vairāk laika 
pacientam 


“Ārstniecības procesā būtiska ir iespēja ārstam izrakstīt elektronisku recepti, pret kuru pacients iegādājas zāles aptiekā, izrakstīt pacientam nosūtījumu pie speciālista, saņemt elektroniski izrak­stu no speciālista vai no stacionāra, slimnīcas uzņemšanas nodaļas ārstam uzzināt informāciju par pacientu,” daļu e-veselības priekšrocību min Nacionālā veselības dienesta direktors Māris Taube.

Pašlaik, pēc M. Taubes teiktā, e-veselības pilotprojekta īstenošanai jau tiek slēgti līgumi ar atsevišķiem veselības centriem, aptieku tīkliem, kompānijām, kas jau sadarbojas ar ģimenes ār­stiem, nodrošinot viņus ar darbam nepieciešamajām datorprogrammām un informāciju tehnoloģiju apkalpošanu. Tas nozīmē, ka ārsts varēs strādāt ar tām pašām programmām, kas viņam jau ir. Datus par pacientu nāksies ievadīt datorā, nevis rakstīt ar roku kartītē, taču tas prasīs mazāk laika, jo elektroniski tie būs jāizpilda daudz mazākā apjomā un varēs vairāk laika veltīt pacientam.

Kas notiks ar tiem ģimenes ārstiem, kas datoru līdz šim savā darbā tā arī nav iemācījušies lietot? “Viņiem nāksies to apgūt,” uzsver M. Taube. “Jau desmit gadus visas atskaites par mūsu apmaksātajiem pakalpojumiem no ģimenes ārstiem, citiem speciālistiem, slimnīcām saņemam tikai elektroniskā formātā, visus līgumus arī slēdzam elektroniski. Prasība, ka ģimenes ārstam jālieto dators, jau sen ir obligāta.”

Ģimenes ārstus pašlaik interesē, vai NVD viņiem nodrošinās datora iegādi vai apmaksās interneta pieslēgumu, taču tas darīts netiks, jo ārstam par prakses uzturēšanu tiek maksāti 347,39 eiro mēnesī.

M. Taube norāda, ka ģimenes ārstam arī vajadzēs spēt pacientu iepazīstināt ar viņa e-veselības datiem, piemēram, parādot tos datorā. Ja praksē ir otrā māsiņa, viņa var veikt šo pacientu izglītojošo darbu.

Lai aptiekā varētu saņemt zāles pret elektronisko recepti, pacientam vajadzēs uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, kas ir pase vai identifikācijas (ID) karte. Autovadītāja apliecību šim nolūkam izmantot nevarēs. Zāles varēs izņemt arī cits cilvēks, piemēram, savam slimajam tuviniekam, taču arī viņam būs jāuzrāda sava pase vai ID karte. Paralēli līdz 2015. gada beigām pastāvēs papīra recepte, tomēr, ja ārsts vēlēsies, papīra recepti varēs vienmēr izrakstīt, un tā būs leģitīma.

Uzziņa 


Tiesības piekļūt e-veselības sistēmai būs pacientiem, ārstniecības iestāžu reģistrā reģistrētām ārstniecības ie­stādēm, aptiekām, kurām ir derīga licence farmaceitiskai darbībai, kā arī Pacientu tiesību likumā noteiktajām valsts pārvaldes iestādēm.

Līdz 2016. gada 31. decembrim konkrētas ārstniecības iestāžu un aptieku pilnvarotas personas, tāpat kā paši pacienti sistēmai varēs piekļūt, izmantojot kādu no portālā “www.latvija.lv” piedāvātajiem autentifikācijas veidiem, bet no 2017. gada, tikai izmantojot personas apliecību.

Ārstniecības iestādes nodrošinās pacienta kontaktinformāciju, tiešsaistē sagatavos e-receptes, darbnespējas lapas, stacionārās ārstniecības iestādes izrakstus, nosūtījumus un pārskatus par ambulatorā pacienta izmeklēšanu un ārstēšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Pilnīgs murgs.Ja ar elektroniku kaut kas nojet grēzi?Un vientuļi cilvēki ar grutībām staigāt paliks bez zālem.Mūs laikam grib iznīcināt bez kara.Nabadzīgakie ļaudis izmirs.un tā jau mirst,jo nevar nopirkt zāles.Valdība dara ar mums ko grib.

 2. stulbums kārtējais Atbildēt

  Ja ārsts izrakstīs man zāles , kuras būs dārgākas par tām , kuras ar to pašu zāļu sastāvu var iegādāties lētāk , tad sanāk , kad lētākas zāles nopirkt nevarēs – tā jau ir tieša – pārdomāti savtīga farmācijas aptieku lobēšana , un tautas kārtējā apkrāpšana un muļķošana , sūdzību būs vairāk par pacientam sasniegto labumu , un tas būs ne tikai ar receptēm,bet visā pārējā tanī e – veselībā !!!

 3. Pilnīgas muļķības! Atbildēt

  Vai pacients ievēro,vai neievēro nozīmēto ārstēšanu (piemēram,lieto ,vai nelieto izrakstītās zāles,ievēro,vai neievēro dietu)ārsts varēs tikai tikmēr,kāmēr pacients atradīsies slimnīcā! Ne”e”,ne “c” sistēma šeit nelīdzēs!

 4. Nē,negribu to visu. Tas ir ļoti nedroši. Man nepatīk, ka kāds brīvi var paskatīites datorā ar ko es slimoju vai kādu citu informāciju. Tā iziet, ka Latvija.lv portālā būs jāreģistrē visi pilsoņi, un tur būs pilnīgi visa informācija par cilvēku, viņu ģimeni u.c.

 5. un kurš vērtēs ārstus? cik zinu Veselības inspekcija reaģē tikai uz sūdzībām. un kā šeit ar pacientu datu aizsardzību?

  • Dacīt , būsi izbrīnīta , bet pie ārsta būs grūtāk tikt jo viņš daudz vairāk rūpēsies par sakārtotiem papīriem . Tā e padarīšana tomēr ir stipri laikietilpīgāka .
   Ja kas tad ārsti par viņu kontroli domā diametrāli pretēji .

Draugiem Facebook Twitter Google+