×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
12. septembris, 2014
Drukāt

Atvērs atjaunoto Turaidas muižas vagara mājas klēti

Foto: turaida-muzejs.lvFoto: turaida-muzejs.lv

Eiropas kultūras mantojuma nedēļas ietvaros 2014, Turaidas muzejrezervātā 18. septembrī plkst. 14 notiks Turaidas muižas vagara mājas klēts restaurācijas noslēgums, liecina informācija portālā turaida-muzejs.lv.

Šajā gadā noslēdzies Turaidas muzejrezervāta, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja un SIA “Balga” kopīgs projekts – Turaidas muižas vagara mājas klēts restaurācija. Projekta mērķis ir izcilas koka arhitektūras ēkas saglabāšana, turpinot Turaidas muižas saimnieciskās apbūves kompleksa restaurāciju.

Vagara mājas klēts atrodas Turaidas vēsturiskajā centrā. Tā būvēta 1901. gadā kā divdaļīga guļbaļķu konstrukcijas klēts kompleksā ar galveno tai piederīgo muižas vagara māju. Turaidas muižas vagara mājas klēts ir viena no autentiskām Turaidas muižas kompleksa ēkām. Klēts ir maz pārbūvēts 20. gadsimta sākuma celtniecības piemineklis, kurš saglabājis gan celšanas laika apjomu un konstrukcijas, gan virkni sākotnējo būvelementu. Muižas vēsturiskajam kompleksam piederīga ir ne vien vagara mājas klēts, bet arī to ietverošā teritorija, ko jau vēsturiski veidojis košumdārzs mājas austrumu pusē un abu ēku iedzīvotāju apsaimniekots augļu – sakņu dārzs ēkas rietumu pusē.

Novērtējot paveikto, etnogrāfs Mārtiņš Kuplais iepazīstinās ar tautas celtniecības iezīmēm Latvijā 19. gadsimtā. un 20. gadsimta sākumā. Etnogrāfs Uģis Niedre stāstīs par muižas vagaru pienākumiem un darbību Vidzemē. Turaidas muzejrezervāta galvenā krājuma glabātāja Līga Kreišmane izrādīs muzejrezervāta atklāto krājumu vagara mājas klēts telpās. Noslēgumā būs iespēja neformālā gaisotnē uzdot jautājumus vēstures ekspertiem un sadziedāties ar vietējiem muzikantiem no folkloras kopas “Senleja”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+