×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
26. janvāris, 2015
Drukāt

Atvērs grāmatu “Latvijas novadu dārgumi”; daži dārgumi būs apskatāmi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ceturtdien, 29. janvārī, plkst. 12 Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā atvērs izdevniecības “Lauku Avīze” izdoto grāmatu “Latvijas novadu dārgumi”, portālam LA.lv pastāstīja A/S “Lauku Avīze” mārketinga daļas vadītāja Linda Rumka.

Grāmata “Latvijas novadu dārgumi”, kuras radīšanā piedalījušies 73 novadi, stāsta par novadu vērtībām – lietām, vietām, notikumiem, cilvēkiem no pirmsākumiem līdz 21. gadsimtam, tā atklājot arī Latvijas vēsturi.

Tikai vienu dienu grāmatas prezentācijas svētkos, 29. janvārī, Rīgā Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā būs apskatāmi vairāku novadu dārgumi – Ciblas peternes, Jaunpiebalgas gardibene, Vecauces muižkungu tērpi, Madonas 1919. gada lielinieku cietumnieka vēstule uz koka dēlīša, Jāņa Čakstes goda diriģenta zizlis no Ozolniekiem, Annas Brigaderes “Sprīdīša” pirmizdevums no Tērvetes, profesora Paula Stradiņa portfelis no Viesītes, mācītāja Jura Neikena krēsls no Kocēniem, bīskapa Kazimira Duļbinska izsūtījuma altāris-lādīte no Viļakas.

Novadu izvēlētie dārgumi simbolizē dažādus gadsimtus un laikmetus Latvijā. Vissenākās relikvijas ir no 7.-8. gadsimta – tāir skandināvu rotas, kas atrastas Grobiņas novadā. No 12.-13. gadsimta – bronzas zirdziņš, kas uziets izrakumos Ludzas apkaimes Kivtu kapulaukā. No 16. gadsimta – Aizputes grāmata, kuras oriģināls kara laikā aizceļojis uz Vāciju. Pa četriem dārgumiem atradušies no 17. un 18. gadsimta. 19. gadsimta nacionālās vērtības raksturo divdesmit novadus. Visvairāk retumu saglabājies no pagājušā gadsimta – daudzi ar skarbu, nežēlīgu stāstu par lielinieku varasdarbiem 1919. gadā, par padomju varas rīkotajām deportācijām, nacionālo partizānu iznīcināšanu. 20. gadsimta Latvijas brīvvalsts dzīvi atspoguļo Ādažu armijas poligona vēsture, Ķeguma spēkstacijas dokumentētā vēsture, Oskara Kalpaka piemiņas kopšana un citu neparastu dārgumu apraksti.

Rakstniece Anna Žīgure par grāmatu “Latvijas novadu dārgumi”: “Patiesībā šī ir Latvijas pagastu dižošanās krustu šķērsu pāri visai valstij un cauri laikiem, no senatnes līdz šodienai. Cik daudz pašcieņas un cik dziļa mīlestība plūst no katras lappuses! Arī šādā veidā, gabaliņu pa gabaliņam vien, var uzbūvēt mūsu vienīgo, neatkārtojamo Latviju. Pagastu dārgumi satur kopā tautu un veido pamatu nākamo paaudžu apziņai.”

Grāmatas atvēršanā piedalīsies izdevniecības “Lauku Avīze” direktore Evija Veide, grāmatas sastādītāja Ilze Būmane, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietniece zinātniskajā darbā Irina Zeibārte, rakstniece Anna Žīgure, Latvijas pašvaldību vadītāji, muzeju speciālisti un vēsturnieki.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+