Kultūra
Literatūra

Atvērs grāmatu par zēnu koru kustības aizsācēju Krišu Deķi0

Publicitātes foto

Sestdien, 5.oktobrī, plkst. 18 Latvijas Universitātes Lielajā aulā notiks skolotāja un diriģenta Kriša Deķa 101. jubilejas piemiņas koncertpasākums, kura laikā tiks atvērta Matīsa un Aigara Tuču radītā grāmata: “Krišs Fridrihs Deķis. Skolotājs un diriģents ar prievīti”, LA.lv uzzināja izdevniecība “Upe tuviem un tāliem”.

Pasākumā piedalīsies Rīgas Doma zēnu koris, Mārtiņš Klišāns, Mārtiņš Brauns, Aivars Kalējs un bijušie skolotāja audzēkņi un dziedātāji.

“Te pirmo reizi dzirdēsim Mārtiņa Brauna un Jāņa Petera jaunāko kopdarbu – balādi divās daļās “Dzelžu rota” un vēl vairākas speciāli Rīgas Doma zēnu korim rakstītas dziesmas.”Krišs Fridrihs Deķis. Skolotājs un diriģents ar prievīti”,” atklāja izdevniecības vadītāja Iveta Mielava.

Diriģents, pedagogs un viens no Latvijas zēnu koru kustības dibinātājiem Krišs Deķis ir tikai viens no daudziem tūkstošiem, kuri uzcēla Latviju, bet bez viņa tā būtu pavisam savādāka.

Dzimis vienlaicīgi ar Latviju (1918. gada 17. oktobrī), Krišs Deķis daudzējādā ziņā simbolizē arī mūsu valsts mūžu. Viņš ir gan godāts, gan pelts, represēts un nodots, gan saņēmis savu skolnieku cieņu un mīlestību.

Pāri visam Krišs Deķis pat tumšākajos padomju okupācijas gados spēja demonstrēt nelokāmu latvietību.

Grāmatas pamatā izmantots Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā 2019. gadā aizstāvētais Matīsa Tuča maģistra darbs, kuram par grāmatu tapt palīdzējis arī Aigars Tučs. Autori vēlējušies nodot sabiedrībai līdz šim maz zināmu dzīvesstāstu:

“Krišs Deķis pieder pie tiem represētajiem kultūras darbiniekiem, kuriem varam pateikties, ka 20. gadsimta dažādu varu politiski kontrolētajos kultūras vides apstākļos tika saglabāta latviskā stāja, drosmīgi popularizēta latviešu komponistu kormūzika, atskaņotas no komunistiskā režīma cietušo skaņražu kompozīcijas un garīga satura skaņdarbi.

Viņš bija personība, kuras dzīvē cieši saaudušies kordiriģenta un pedagoga prasmes pavedieni.
Saistītie raksti

Brīžiem spilgtāk izpaudies te viens vai otrs raksts. Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas zēnu koris tieši K. Deķa laikā (1957-1967) iegūst to zīmolu, ar ko tas slavens jau gandrīz septiņdesmit gadus, savukārt viņa pedagoģisko darbību raksturo izaudzinātie Dziesmu svētku virsdiriģenti, kuriem viņš ir bijis profesionālo iemaņu pamatu licējs,” pauž autori.

Gan atvēršanas pasākumu, gan grāmatas izdošanu finansiāli atbalstījis Kriša Deķa skolnieks Ēriks Naļivaiko. Ieeja, saņemot ielūgumus pirms pasākuma, bez maksas.

LA.lv