×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
18. janvāris, 2016
Drukāt

Atvērs latgaliešu trimdas rakstnieces atmiņu stāstu “Grymstušōs saleņas” (1)

salinas

Otrdien, 19. janvārī plkst. 17.30 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) pasākumu telpā atvērs latgaliešu trimdas rakstnieces Helenes Laurinovičas-Pronevskas grāmatu “Grymstušōs saleņas”, LA.lv uzzināja LCB.

Grāmatu 2015. gada nogalē izdevusi Daugavpils Latgaliešu biedrība ar Daugavpils pilsētas un novada domes finansiālu atbalstu.

Latgaliešu autore un sabiedriskā darbiniece Helene Laurinoviča-Pronevska (1898-1969) dzimusi un augusi Līksnas pagasta Jaunušānu ciemā. Mācījusies Pēterburgas sieviešu ģimnāzijā, studējusi Jekaterinodaras augstskolā. 1920. gadā atgriezusies dzimtenē, iestājusies Latvijas Universitātē, darbojusies Latgales studentu sabiedriskajās organizācijās. Pēc apprecēšanās ar Jāzepu Laurinoviču apmetusies Rēzeknē. 1944. gadā atraitnēs palikusī Helene kopā ar dēliem devās emigrācijā. 1950. gadā nokļuva Kalifornijā, kur paralēli maizes darbam pievērsās rakstniecībai un glezniecības studijām.

Helenes Laurinovičas-Pronevskas literārā mantojuma centrā ir divi autobiogrāfiski romāni – “Grymstušōs saleņas” (1964) un “Pasauļs līsmōs” (1981). Šie atmiņu tēlojumi ir vērtīgs latgaliešu valodas un kultūrvēstures piemineklis par Latgales zemnieku dzīvi Līksnas pagastā 20. gadsimta sākumā, par tur dzīvojošiem cilvēkiem un dzimtām.

Romāna “Grymstušōs saleņas” jauno, 2015. gada izdevumu papildina Helenes Laurinovičas-Pronevskas līdz šim nepublicēti dzejoļi, kā arī latgaliešu grāmatizdevēja un literāta Vladislava Lāča un vēsturnieču Beātas Krajevskas un Felicijas Sardiko veltījumi autores piemiņai.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. 1.H.L-Pronevskas dzimšanas datums: 26.(14.) 1896.g.
  2.Jaunajā izdevumā gr. “Pasauļs līsmõs” iekļauta kā 5-tā nodaļa.
  3.Gr. “Pasauļs līsmõs”sākotnēji bija izdota P/S “Latgaļu izdevnīceibā” 1967.g.un 2011.g.Latgolas
  Kulturas Centra izdevnīceiba (Rēzekne) izdeva ar autores sākotnējo nosaukumu- Tymsi mõkūni
  sasavalk (redak- tore – Valentīna Unda).
  4. Jaunajā izdevumā iekļauti H.L.-Pronevskas dzejoļi :
  – Vīntuleiba ;
  – Maņ vyss ir svešs ;
  – Kur ir laime ;
  – Pagõtne.

Draugiem Facebook Twitter Google+