Atvērs Saulei un Laimai veltītas grāmatas 0

Latvijas Institūts (LI) sadarbībā ar grāmatu apgādu “Pētergailis” 28. aprīlī rīko Vairas Vīķes-Freibergas grāmatas “Trejādas saules. Mitoloģiskā Saule” un Imanta Freiberga sastādītās tautas dziesmu izlases “Laima. Mūža licējiņa” atvēršanas svētkus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Vairas Vīķes-Freibergas grāmata “Trejādas saules. Mitoloģiskā Saule” noslēdz daudzu gadu darbu ar Saules dainām un piecu sējumu ciklu, kuru māksliniecisko ietērpu radījis mākslinieks Ilmārs Blumbergs.

“Uzsākot darbu pie Saules dainām, kurā jau sākotnēji, dziesmu tekstus publicējot, atklājās vajadzība tos konceptuāli iedalīt trīs krasi atšķirīgās kategorijās. No šīm “Trejādām Saulēm” kosmoloģiskā saule bija viena, fiziskā saule – otra, bet mitoloģiskā jeb teiksmainā saule – trešā. Ļoti plašajā fiziskās saules dziesmu korpusā savukārt bija saskatāmi trīs atšķirīgi fiziskās saules aspekti: hronoloģiskā saule kā debesu pulkstenis, siltā saule – saistīta ar meteoroloģiskiem laika apstākļiem un gaišā saule kā dienas gaismas parādība. Katrā šajā fiziskās saules kategorijā bija tik daudz dziesmu, ka par katru no tām nācās izdot atsevišķu sējumu, līdz ar ko šis “Mitoloģiskās Saules” sējums būtībā ir piektais sākotnēji paredzētās triloģijas vietā,” saka Vaira Vīķe-Freiberga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Imanta Freiberga sakārtotajā izlasē “Laima. Mūža licējiņa” publicētas 2220 tautas dziesmas, kurās parādās Laimas, Laimes vai laimes vārds, sniedzot plašu pārskatu par šo tēlu un tā izpausmēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.