Mobilā versija
-2.0°C
Kora, Kintija
Svētdiena, 18. februāris, 2018
16. aprīlis, 2014
Drukāt

Atvērs unikālo albuma “Terra Mariana. 1186-1888” faksimilu

Foto: LETAFoto: LETA

Svētdien, 27. aprīlī, kad Vatikānā pāvests Francisks svēto kārtā iecels pāvestu Jāni Pāvilu II (1920–2005) un pāvestu Jāni XXIII (1881–1963), plkst. 15.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā notiks pasākums “Latvijas identitātes krustpunktā”, kas veltīts abu pāvestu kanonizācijai un vēsturiskā albuma “Terra Mariana.1186-1888” faksimila un komentāru prezentācijai, vēsta Latvijas Romas katoļu baznīcas informācijas centrs.

Albums atspoguļo kristīgās ticības vēsturi Latvijā un Igaunijā – kādreizējā Livonijā, ko mēdza saukt par Marijas zemi.

Pasākumā “Latvijas identitātes krustpunktā” piedalīsies kultūras ministre Dace Melbārde, apustuliskais nuncijs Baltijas valstīs arhibīskaps Pedro Lopess Kintana, akadēmiķis Jānis Stradiņš, Rīgas un visas Latvijas Pareizticīgās Baznīcas metropolīts Aleksandrs, dzejniece Māra Zālīte, Romas Katoļu baznīcas arhibīskaps–metropolīts Zbigņevs Stankevičs, ārlietu ministrs Jāņa Pāvila II vizītes laikā Georgs Andrejevs, Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas Liepājas bīskaps Pāvils Brūvers, profesors Andris Marija Jerumanis un Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks. Pasākumā ar muzikāliem priekšnesumiem uzstāsies vokālie ansambļi no Itas Kozakēvičas Poļu vidusskolas un Marijas Magdalēnas baznīcas, kā arī kamerkoris “Austrums”.

Pāvesta Jāņa XXIII darbības laiks iezīmējas ar vēsturiskā Vatikāna II koncila sasaukšanu, kas deva īpašu ieguldījumu ekumenisma jautājumā un dzimtās valodas izmantošanā dievkalpojumos. Pāvesta Jāņa Pāvila II vizīte Latvijā, kas notika īsi pēc neatkarības atjaunošanas 1993. gadā, vienoja Latvijas sabiedrību un deva spēku savas valsts atjaunošanai.

Uz pasākumu sagatavots pāvesta Jāņa Pāvila II pēdējās sarakstītās grāmatas “Atmiņa un Identitāte” tulkojuma izdevums latviešu valodā. Grāmata “Atmiņa un identitāte”, kuru tulkojusi Dagnija Dreika-Matule, ir izcils filozofisks darbs, kas gan raksturo mūsdienu Eiropas garīgo kontekstu, gan arī īpaši runā par tēvzemes mīlestību un patriotismu – tēmām, kas vitāli svarīgas Latvijā šodien. Grāmata interesentiem noteikti palīdzēs atrisināt šķietamo pretrunu starp latvisko kultūru, kristietību un katolicismu.

Albuma “Terra Mariana.1186-1888” oriģināls glabājas Vatikāna Apustuliskajā bibliotēkā. Tas tika izgatavots tikai vienā eksemplārā, ko Baltijas poļu muižniecība dāvināja pāvestam Leo XIII 1888. gadā. Baltijas telpā šim albumam idejas, saturiskās koncepcijas un izpildes ziņā nav līdzvērtīgu eksemplāru. Tajā atrodams bagātīgs vizuālais un tekstuālais materiāls par Livonijas pilīm, pilsdrupām, baznīcām, senu dižciltīgu dzimtu ģerboņiem, zīmogiem, vēsturiskām personībām, kā arī seno sudraba un zelta monētu nospiedumi.

2007. gadā Latvijas Nacionālā bibliotēka un Vatikāna Apustuliskā bibliotēka parakstīja kopizdevuma līgumu, kas paredzēja albuma “Terra Mariana.1186-1888” izdošanu – desmit pilnīgu faksimilizdevuma un tūkstoš samazināta izmēra faksimilizdevuma eksemplāru izdošanu ar detalizētu zinātnisko komentāru krājumu. 2008. – 2009. gadā noritēja albuma desmit pilnīgā izmēra faksimila druka Itālijas izdevniecībā Franco Cosimo Panini Editore.S.p.a., kas var lepoties ar bagātu pieredzi šāda veida izdevumu pagādāšanā. 2011. gadā albuma faksimila kopijas tika nogādātas Rīgā, bet 2014. gada martā tika pabeigta 1000 eksemplāru un zinātnisko komentāru sagatavošanas un izdošanas darbi.

Pasākums “Latvijas identitātes krustpunktā” tiek rīkots Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Kultūras ministrijas, Ārlietu ministrijas un Romas Katoļu Baznīcas Latvijā sadarbības rezultātā. Tas notiek ar Valērija Belokoņa atbalstu, kurš ir albuma “Terra Mariana.1186-1888” komentāru sējuma un arī pasākuma galvenais mecenāts.

Tā kā LNB jaunā ēka nav nodota ekspluatācijā, to var apmeklēt dažādas mērķgrupas, kas iepriekš instruētas drošības noteikumos. Tādēļ, lai piedalītos pasākumā, obligāti jāpiesakās pa e-pastu: pasakums27.04@inbox.lv vai zvanot pa tālruni: 26648111 līdz 25. aprīļa darba dienas beigām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+